2021-12-04, Huelva
Wicemistrzostwo i 4 brązowe medale Polaków na MŚ
W piątek i sobotę decydowały sie losy medali ElPozo BWF World Senior Badminton Championships 2021. W sumie jeden srebrny i cztery brązowe medale zdobyła nasza 17-osobowa reprezentacja na zakończonych w sobotę Mistrzostwach Świata Seniorów w Huelvie.

Kulminację występu Biało-Czerwonych stanowił pasjonujący finał singla mężczyzn w kategorii wiekowej 75+. Był to jeden z najdłuższych meczów finałowych. Rozstawiony teraz z numerem jeden Paweł Gasz zdobył w grze pojedynczej na poprzednich mistrzostwach świata (Katowice, 2019) srebro w tej samej kategorii, do której zalicza się obecnie. 
Jego finałowy przeciwnik, nierozstawiony Duńczyk Knud Danielsen, w Katowicach grał w kategorii młodszej, 70+, w której dotarł w singlu do 1/8 finału. W tym roku przeszedł do 75+ i w poprzednich pojedynkach pokazał, co potrafi, eliminując rozstawionych z numerami dwa i trzy/cztery, nie tracąc też ani jednego seta. 

Pierwszego seta przegrał Danielsen dopiero w finale z Pawłem Gaszem (fot. 2). I wydawało się, że nie będzie to ostatni set stracony tego dnia przez Duńczyka. Bo w pierwszej odsłonie finału Polak kontrolował przebieg gry i precyzyjnie raził rywala precyzyjnymi zagraniami, między innymi zabójczymi skrótami z głebi kortu.

Dysponujący mocnym atakiem Danielsen dawał sie często wymanewrować, zawodził w obronie i brakowało mu dokładności. 

W drugim secie od stanu 6:6 w grze Gasza, starszego o trzy lata od rywala, nastąpił wyraźny kryzys, jakby dopadło go zmęczenie, a przy tym brakowało dokładności. 
Duńczyk prowadził 14:7, ale Polak odzyskał animusz i precyzję, odrabiając straty do wyniku 15:16. Kiedy wydawało się, że speszonego takim obrotem sprawy Duńczyka zjedzą nerwy, Gasz popełnił kolejne błędy i trzeba było szykować się do decydującego seta.

Przebieg trzeciego seta przypominał poprzedni. Przy stanie 5:5 w grę Polaka zaczęło się wkradać coraz więcej błędów, a Duńczyk najwyraźniej złapał rytm gry i odnalazł najskuteczniejszy sposób rozgrywania lotki. Uzyskał gigantyczną przewagę, najpierw 
18:10, a następnie 19:13. Zbyt pewny siebie Danielsen zaczął jednak lekkomyślnie grać zbyt pośpiesznie i został wielokrotnie skarcony przez Gasza, korzystającego z defektów umiejętności defensywnych przeciwnika. Kiedy nasz reprezentant wyciągnął na 18:19 wydawało się, że cudowny pościg zostanie uwieńczony powodzeniem. W końcówce jednak zabrakło Gaszowi nieco szczęścia, by wyrównać i musiał się zadowolić powtórzeniem wyniku z Katowic.

Paweł Gasz zdobył również medal w grze podwójnej. Skończyło się na brązie w parze z Czesławem Gwiazdą (fot. 3). W półfinale Polacy przegrali w trzech setach z późniejszymi mistrzami. Szkoda, że nasi przegrali jeden mecz grupowy (w trzech setach), bo przez to z grupy wyszli na drugim miejscu i w półfinale mieli najtrudniejszych możliwych rywali — Anglików.

Brązowe medale zdobyły także nasze reprezentantki: Dominika Guzik-Płuchowska (40+) w singlu (na fot.4 z lewej, w środku złota medalistka, Niemka Claudia Vogelsgsang, z którą Dominika przegrała półfinał w trzech setach — fot. 5; z prawej brązowa medalistka, Niemka Stefanie Schmidt), Dorota Grzejdak (fot. 6; 50+) w singlu i deblu wraz z Ewą Młynarską.

Transmisje z wszystkich kortów zapewniał kanał Badminton Spain (YouTube).

Wynik finału singla mężczyzn 75+ (4.12.2021)
Knud Danielsen (Dania) — Paweł Gasz (Polska, 1) 16:21 21:18 21:18 (0:41)


Wyniki półfinałów z udziałem reprezentantów Polski (3.12.2021)
40+ singel kobiet
Claudia Vogelsgsang (Niemcy, 1) - Dominika Guzik-Płuchowska 21:16 7:21 21:16

50+ singel kobiet
Caroline Hale (Anglia, 1) — Dorota Grzejdak (3/4) 21:12 21:14

50+ debel kobiet
Elizabeth Austin, Caroline Hale (Anglia, 1) — Dorota Grzejdak, Ewa Młynarska (3/4) 21:9 21:8.

75+ singel mężczyzn
Paweł Gasz (1) - Pirachitra Surakkhaka (Tajlandia) 21:6 21:10

75+ debel mężczyzn
Ian Brothers, Ray Sharp (Anglia, 2) — Paweł Gasz, Czesław Gwiazda (1) 21:13 9:21 21:15.

Zob. też:
Trzy medale Polek na MŚ
Huelva 2021 — dzień 4. i medal Pawła Gasza
Pierwszy medal zapewniony
Biało-Czerwoni na światowym czempionacie seniorów.

10. mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. ElPozo BWF World Senior Badminton Championships 2021. 28 listopada — 4 grudnia 2021. Huelva (Hiszpania). Kategoria: BWF Major Event. Strona zawodów. Wyniki Polaków. Zob. wyniki na tournamentsoftware.com. Zob. 2. dzień zawodów na YouTube (streaming).

Fot. © Magdalena Kojder, BadmintonZone.pl & Steve Matyja © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj