2013-04-07, Warszawa
Białystok pokonał Opole w finale AMP
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku odkuła się za sensacyjną porażkę w zeszłorocznych akademickich mistrzostwach Polski w badmintonie i nie dała szans swojemu finałowemu rywalowi, którym był tym razem Uniwersytet Opolski.

Pogromca białostoczan w 2012 r. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie nie zdołał wejść do strefy medalowej, zajął piątą lokatę i musiał się zadowolić brązowym medalem w klasyfikacji uniwersytetów (1. miejsce Uniwersytet Opolski, 2. — Uniwersytet Warszawski).

Olsztynianie walczyli dzielnie, jednak w kluczowych meczach przegrali najpierw w grupie eliminacyjnej z Uniwersytetem Opolskim 3:4, a następnie w grupie półfinałowej z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie, również 3:4 (tu UWM stracił bardzo ważny punkt w deblu kobiet, gdyż Agnieszka Wojtkowska i Marlena Flis z ALK zrewanżowały się Magdalenie Jaworek i Anecie Walentukanis za porażkę miesiąc wcześniej na turnieju półfinałowym AMP w Łodzi).
Te dwie przegrane zadecydowały w sumie o tym, że UWM pozostał poza pierwszą czwórką i nie było mu dane zmierzyć się w powtórce finału sprzed roku z WSFiZ.

WSFiZ pokonała w finale opolan aż 4:0, jednak w singlu i deblu kobiet (w obu występowała w barwach Białegostoku Anna Narel, mając w deblu wsparcie Edyty Tarasewicz) walka była bardzo zażarta (bohatersko walczyła Agata Świst, w deblu w parze z Anetą Wojtkowską). Łatwiej faworyci wygrywali w grach męskich.

Więcej kłopotów faworytom z Białegostoku sprawiliby zapewne reprezentanci ALK, gdyż w niedzielę otrzymali wreszcie wsparcie najlepszego i najsławniejszego zawodnika mistrzostw — Adama Cwaliny. Zdążył dopiero na mecz o trzecie miejsce przeciwko gospodarzom, Uniwersytetowi Warszawskiemu; jego absencja w sobotnim spotkaniu ALK przeciwko opolanom zaważyła wedle wszelkiego prawdopodobieństwa na porażce stołecznego zespołu (Cwalinę zastępował Jarosław Suwała).

W spotkaniu o brąz z Uniwersytetem Warszawskim zawodnicy z Koźmińskiego byli zdecydowanymi faworytami. Aby poczuli się mniej pewnie w spotkaniu otwierającym mecz Weronika Grudzina (UW) musiałaby pokonać Agnieszkę Wojtkowską. Była na dobrej drodze ku temu, ale po wygraniu pierwszego seta nie sprostała w dwóch kolejnych desperackiemu naporowi rzucającej na szalę swoje wszystkie siły Agnieszki. Po singlu męskim ALK prowadziła już dwa zero, ale UW zdobył punkt kontaktowy dzięki deblowi kobiet: wyczerpana trzysetowym singlem Wojtkowska (partnerowała jej Marlena Flis) nie przejawiała od początku chęci do gry, tym bardziej że przeciwniczki były bardzo trudne (Grudzina i Małgorzata Janiaczyk — fot. 1. — poprzedniego dnia pokonały Narel i Tarasewicz — fot. 2.), a za chwilę miał wejść do akcji w ich zespole Cwalina (w deblu i mikście).
W istocie ALK wygrała 4:1, choć w mikście konieczne były trzy sety (Mateusz Dynak i Janiaczyk wygrali pierwszego z Cwaliną i Flis).

Wyniki meczów o 1. i 2. miejsce

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku – Uniwersytet Opolski 4:0

Anna Narel (fot. 3.) – Agata Świst 22:20, 22:20; Michał Rogalski (fot. 4.) – Mateusz Dubowski 21:12, 21:18; Narel/ Edyta Tarasewicz – Aneta Wojtkowska/ Świst 17:21, 21:18, 22:20; Jacek Kołumbajew/ Łukasz Moreń – Mateusz Pietruszka/ Dariusz Sobków 21:8, 21:14.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – Uniwersytet Warszawski 4:1

Agnieszka Wojtkowska – Weronika Grudzina 15:21, 21:14, 21:18; Paweł Pietryja – Mateusz Dynak 21:12, 21:10; Grudzina/ Małgorzata Janiaczyk – Wojtkowska/ Marlena Flis 11:3, rezygnacja; Adam Cwalina/ Paweł Pietryja – Adam Ciok/ Jan Olearczuk 21:13, 21:5; Cwalina/Flis – Dynak/Janiaczyk 19:21, 21:16, 21:10.

Zob. wyniki fazy grupowej (PDF) i wyniki fazy pucharowej (PDF).

Zawody odwiedziło wiele znakomitości z Uniwersytetu Warszawskiego i świata badmintona. W piątek mistrzostwa otworzył prorektor UW ds. zasobów ludzkich i kształcenia ustawicznego, prof. Tadeusz Tomaszewski, który także obserwował mecze następnego dnia. W sobotę widzieliśmy Przemka Wachę, Nadię i Dariusza Ziębów (Nadia mogła przy okazji obejrzeć przygotowaną przez AZS i Muzeum UW wystawę Uniwersyteccy pionierzy sportu akademickiego, gdzie umieszczono jej zdjęcie jako studentki UW i zawodniczki tejże uczelni. Na turniej zawitali również w sobotę honorowi prezesi Polskiego Związku Badmintona, Jadwiga Ślawska-Szalewicz i Andrzej Szalewicz.

Puchary i medale wręczali w niedzielę: prorektor UW ds. badań naukowych i współpracy, prezes AZS UW, prof. Alojzy Nowak (któremu pomagała pięcioletnia, ale już startująca w zawodach sportowych wnuczka), prezes PZBad Marek Krajewski i pełnomocnik rektora UW ds. rozwoju i współpracy, Robert Grey.

Nie wręczono pucharu fair play, a — gdyby był przyznawany — powinna otrzymać go drużyna Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za zgodę na zmianę kolejności pojedynków w meczu z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Najlepszy zawodnik krakowian, Kornel Apostolik musiał opuścić zawody przed czasem i zgoda WAT na przyspieszenie jego spotkań pozwoliła mu zagrać i pokonać warszawian w singlu i mikście. WAT przegrał cały mecz 3:4, a do pierwszej ósemki awansowała drużyna AGH. Na szczęście wojskowi nie wracają na Bemowo z pustymi rękami: zwyciężyli w klasyfikacji uczelni... społeczno-przyrodniczych.

Regionalne pasmo TVP 3 (TVP Warszawa, patron medialny zawodów) nadawało codziennie krótkie relacje z AMP (w piątek i sobotę o godz. 22.00), w niedzielę o 18.50.
Niedzielną (7.04.2013) można obejrzeć w Internecie na stronie TVP Warszawa (0:00-1:45).


Radio Kampus poświęciło finałom AMP obszerny fragment niedzielnego programu informacyjnego Warszawski Fan (godz. 15.00) z udzielonymi reporterowi Piotrowi Wojciechowskiemu wypowiedziami prorektora Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusza Tomaszewskiego i trenera z tejże uczelni — Janusza Rudzińskiego, poprzedzonymi telefonicznym wejściem "na żywo" na antenę zawodniczki UW, Weroniki Grudziny.

Klasyfikacja końcowa (uwzględnia tylko drużyny startujące w warszawskim finale AMP)
  
1. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
2. Uniwersytet Opolski
3. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
4. Uniwersytet Warszawski
5. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Politechnika Wrocławska
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
9. Politechnika Poznańska
10. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
11. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
12. Politechnika Białostocka
13. Politechnika Krakowska
14. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
15. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
16. Politechnika Łódzka

Klasyfikacja uniwersytetów
1. Uniwersytet Opolski
2. Uniwersytet Warszawski
3. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Klasyfikacja uczelni technicznych
1. Politechnika Wrocławska
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Politechnika Poznańska

Klasyfikacja uczelni społeczno-przyrodniczych
1. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
2. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Do tematu mistrzostw będziemy jeszcze wracać w naszym serwisie i w profilu Badzine Poland na Facebooku.

XXX Akademickie Mistrzostwa Polski w Badmintonie. Finał. Warszawa, 5-7 kwietnia 2013. Hala Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Banacha 2A. Strona klubowa z wynikami na bieżąco. Wyniki fazy grupowej (PDF). Wyniki fazy pucharowej (PDF). Informacja na stronie Uniwersytetu Warszawskiego. Fanpage UW. Zob. także Harmonogram gier i regulaminy na oficjalnej stronie AMP.

Fot. © Paweł Staręga, Marcin Wisiorowski (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj