2021-04-10, Warszawa
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
ZWYCIĘSTWO UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO W HALI WAT

10.04.2011. Uniwersytet Warszawski zwyciężył w ostatecznej klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Warszawy i Mazowsza w sezonie 2010/11 — zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

W przestronnej hali Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie rozegrano w niedzielę II rzut eliminacyjny, który nie tylko zakończył rywalizację drużynową, ale także wyłonił czołowe szesnastki zawodników i zawodniczek w poszczególnych kategoriach. Ci z najlepszym dorobkiem punktowym będą uprawnieni do startu w indywidualnych zawodach finałowych zaplanowanych na 15 maja, których stawką będą medale i upominki marki YONEX od sponsora, firmy Vektor Sport.

Szczególnie dramatycznie przebiegało współzawodnictwo drużynowe. Czarnym koniem obecnej edycji mistrzostw zdawały się być reprezentantki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Przed decydującym turniejem 10 kwietnia traciły zaledwie 1,5 punktu do liderek z Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak na zawody przyjechały bez jednej ze swoich kluczowych badmintonistek, która doznała poważnego urazu. Pechowa SGGW nie tylko nie zaatakowała pierwszego miejsca, ale spadła poza podium.

Jak wyrównany był poziom rywalizacji drużynowej świadczy fakt, że zajmujące trzecie miejsce po pierwszym rzucie badmintonistki Uczelni Vistula (d. Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Informatyczna w Warszawie), wygrały drugi rzut i wyszły na drugie miejsce w klasyfikacji, zbliżając się do reprezentantek Uniwersytetu Warszawskiego. Na trzecie miejsce wspięły się natomiast zawodniczki Wojskowej Akademii Technicznej.

Dalsze miejsca w klasyfikacji końcowej kobiet zajęły kolejno: 4/ SGGW, 5/ Akademia Wychowania Fizycznego, 6/ Szkoła Główna Handlowa, 7/ Politechnika Warszawska, 8/ Akademia Leona Koźmińskiego, 9/ Uczelnia Łazarskiego.

Bardziej stabilnie przedstawiała się rywalizacja mężczyzn. Kolejność w czołówce ani drgnęła. Uniwersytet Warszawski zwyciężył zdecydowanie, powiększając przewagę nad wicemistrzami z WAT. Miejsce na podium obroniła Uczelnia Vistula, odpierając groźny atak SGGW, która nie zdołała odrobić zbyt dużej straty z pierwszego rzutu i musiała zadowolić się czwartym miejscem.

Dalsza kolejność w klasyfikacji mężczyzn: 5/ AWF, 6/ PW, 7/ SGH, 8/ ALK, 9/ AON, 10/ UŁ.
Rywalizacja indywidualna zakończyła się zwycięstwami faworytów, czyli przeważnie tych samych zawodników, co w pierwszym rzucie. Bez żadnych problemów, tak jak w grudniu, grę pojedynczą wygrali Mateusz Dynak (fot., UW) i Agata Świst (AWF).

W grze podwójnej kobiet sukces z grudnia powtórzyły Dagmara Mazur i Katarzyna Panek (WAT). W deblu mężczyzn nie mógł wystąpić z powodu doznanego przed zawodami pechowego urazu Michał Turzyński (WAT). Ułatwiło to zwycięstwo drugiemu duetowi turnieju grudniowego — Jacek Jakubowski/ Jan Olearczuk.

Migawkę z zawodów pokazała wieczorem TVP Warszawa. (...) W tym sezonie — identycznie jak w poprzednim — w I i II rzucie wystartowało łącznie 158 zawodników i zawodniczek. Tych ostatnich odnotowalibyśmy w statystykach o dwie więcej, ale w turnieju zabrakło sympatycznej kobiecej pary deblowej z Akademii Obrony Narodowej. Trener AON chciał ją zgłosić do gry dopiero ponad kwadrans po zakończeniu zapisów. W zaistniałej sytuacji dołączenie debla żeńskiego AON do turnieju wymagałoby przeprowadzenia od początku całego losowania gry podwójnej kobiet (nie było możliwości żadnego "dopisania" ani "dolosowania" spóźnionych zawodniczek). Ponowne losowanie opóźniłoby cały turniej, ponieważ zaczynał się od gry podwójnej pań i w czasie powtarzanej operacji losowania nie można by było wykorzystać boisk na inne gry (w innych kategoriach). Inaczej mówiąc, z powodu dopuszczenia spóźnionych pozostali uczestnicy wszystkich kategorii turnieju zakończyliby swoje gry odpowiednio później, a odpowiedzialność spadłaby na sędzię główną.

Studentkom AON zaproponowano start w grze pojedynczej, która zaczynała się nieco później, jednak nie były tym zainteresowane. Odmowa sędzi głównej turnieju dopuszczenia spóźnionych do startu w grze podwójnej wywołała gwałtowne niezadowolenie trenera AON oraz jego "osoby towarzyszącej" — wedle naszych informacji majora w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (sic!). Obaj panowie nie przyjmowali żadnych racjonalnych argumentów, próbując różnymi sposobami wywrzeć nacisk na sędzi i weryfikatorze. Jeden z nich groził wykonaniem telefonu do osoby z władz AZS.

W próbie wywierania presji krzykiem na sędzi celował zwłaszcza major (później okazało się, że na zawodach zjawił się w roli reprezentanta AWF Warszawa), który chyba nie zauważył, że nie ma przed sobą rekrutów. Awanturujących się panów otrzeźwiła — zdaje się — dopiero groźba wezwania straży miejskiej.

Warto, aby ekipa z AON, która ma — co szczególnie dziwne w przypadku uczelni o charakterze wojskowym — bardzo swobodne podejście do punktualności, wzięła w przyszłości pod uwagę dobro pozostałych — traktowanych równo — uczestników, poważnych bądź co bądź zawodów.
Dodajmy, że Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza, w których udział jest zresztą bezpłatny, są przeprowadzane w systemie stwarzającym wysokie wymagania organizatorom i sędziom. Losowania przeprowadza się tuż przed rozpoczęciem gier, co zmniejsza ryzyko różnego rodzaju absencji. Wadą jest z kolei to, że nie można przeprowadzić losowania poprzedniego dnia, a nawet dokładnie przewidzieć liczby uczestników: wprawdzie uczelnie zgłaszają swoich zawodników drogą elektroniczną najpóźniej na parę dni przed zawodami (jest to niejako pierwszy etap weryfikacji), ale wielu z nich nie dociera na miejsce (tak było chociażby z ekipą AON, która zgłosiła się drogą rejestracji internetowej na I rzut eliminacyjny w grudniu, ale nie dotarła).

WYNIKI (10.04.2011)
Półfinały
Singel mężczyzn
Mateusz Dynak (UW) — Artur Sawicki (PW) 21:14 21:17;
Maciej Głębocki (AWF) — Maciej Skucz (WAT) 21:10 21:17.
Singel kobiet
Anna Szymańska (UW) — Anna Głębocka (AWF) 21:19 20:22 21:18;
Agata Świst (AWF) — Maria Hałka (SGGW) 21:13 21:2.
Debel mężczyzn
Jacek Jakubowski/ Jan Olearczuk (UW) — Mirosław Dwornikowski/ Wojciech Żbikowski (SGGW) 21:15 21:10;
Dariusz Kluczyk/ Mateusz Sieciechowicz (WAT) — Łukasz Kowalski/ Damian Zarzecki (SGGW) 21:16 17:21 21:13.
Debel kobiet
Dagmara Mazur/ Katarzyna Panek (WAT) — Olivia Mróz/ Barbara Wolfke (UW) 21:10 21:16;
Karolina Kołakowska/ Anna Suwald (SGH) — Emilia Giedrojć/ Emilia Kuczyńska (WAT) 21:14 21:17.

Finały
Singel mężczyzn
Mateusz Dynak (UW) — Maciej Głębocki (AWF) 21:17 21:15.
Singel kobiet
Agata Świst (AWF) — Anna Szymańska (UW) — bez gry.
Debel mężczyzn
Jacek Jakubowski/ Jan Olearczuk (UW) — Dariusz Kluczyk/ Mateusz Sieciechowicz (WAT) 21:18 21:12.
Debel kobiet
Dagmara Mazur/ Katarzyna Panek (WAT) — Karolina Kołakowska/ Anna Suwald (SGH) 21:19 15:21 21:9.

XIII Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza w badmintonie, II rzut eliminacyjny, 10 kwietnia 2011, hala sportowa Wojskowej Akademii Technicznej, ul. Kartezjusza 1, Warszawa.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

Janusz Rudziński

© BadmintonZone.pl | zaloguj