2021-01-19, Kopenhaga, Kraków
Kraków stolicą europejskiego badmintona w 2023 roku
Kraków i europejski badminton dostały formalnie zielone światło dla przeprowadzenia świetnego widowiska w 2023 roku.


Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (European Olympic Committees — EOC) i Badminton Europe osiągnęły dziś porozumienie w sprawie potwierdzenia włączenia badmintona do programu III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Pełniący obowiązki prezes EOC Niels Nygaard i sekretarz generalny Badminton Europe Brian Agerbak (fot. 1) podpisali umowę w Domu Sportu w Kopenhadze.

Jak z satysfakcją poinformowano, badminton dołącza do rosnącej liczby sportów w programie III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, po formalnym potwierdzeniu w grudniu piłki ręcznej plażowej, kajakarstwa, karate, pięcioboju nowoczesnego i taekwondo. Kraków-Małopolska będzie trzecią z rzędu edycją badmintona w igrzyskach europejskich, po udanych występach w Baku 2015 i Mińsku 2019.

- Jesteśmy podekscytowani, że badminton wraca do gry na igrzyskach europejskich 2023 - powiedział Nygaard. - Dla europejskich badmintonistów możliwość walki o złoto na igrzyskach europejskich jest punktem kulminacyjnym ich kalendarza zawodów co cztery lata, a dzięki punktom rankingowym oferowanym na igrzyska olimpijskie Paryż 2024, zachęta do wzięcia udziału w igrzyskach europejskich nie może być lepsza.

Prezes Badminton Europe Peter Tarcala (fot. 2) podkreślił dobre stosunki między jego federacją a EOC i powiedział, że igrzyska europejskie w 2023 roku ponownie przyciągną największe talenty z całej Europy. — Ważne jest, aby być częścią rodziny EOC i uczestniczyć w największych multidyscyplinarnych igrzyskach na naszym kontynencie, co dla każdej dyscypliny sportu jest prawie tak samo ważne jak udział w igrzyskach olimpijskich. Traktuję to prestiżowo. Spodziewam się, że dzięki świetnej organizacji i partnerstwu będziemy w stanie sprowadzić naszych najlepszych zawodników i zaprezentować badminton w najlepszy możliwy sposób.

Oczekuje się, że badminton przyjmie w Krakowie-Małopolsce w 2023 roku ten sam format, który był stosowany w Mińsku 2019. Szacuje się, że 160 sportowców będzie rywalizować w pięciu konkurencjach: grze pojedynczej mężczyzn, grze pojedynczej kobiet, grze podwójnej mężczyzn, grze podwójnej kobiet i grze mieszanej.
 
Wyniki wszystkich pięciu wymienionych gier będą zaliczane do światowego rankingu Badminton World Federation (BWF), a także do kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024, a liczba przyznanych punktów będzie równa liczbie punktów zaliczanej na mistrzostwach kontynentalnych.
 
Sekretarz generalny EOC Raffaele Pagnozzi powiedział, że docenia zaangażowanie Badminton Europe w igrzyska europejskie, które są doskonałym przygotowaniem dla sportowców na drodze do igrzysk olimpijskich. - Badminton Europe dostrzegał wielką wartość w igrzyskach europejskich od samego początku, jeszcze przed pierwszą edycją w Baku w 2015 roku. Są zaufanym partnerem EOC i cieszymy się, że możemy współpracować, aby zapewnić ich sportowcom najlepszą możliwą platformę, na której będą konkurować o sławę na kontynencie, przynosząc im jednocześnie cenne doświadczenie olimpijskie.

Z kolei sekretarz generalny Badminton Europe Brian Agerbak powiedział, że Kraków-Małopolska będzie dobrze pasował do tej dyscypliny sportu i igrzysk europejskich w 2023 roku. - Polska od szeregu lat dostarcza badmintonistów światowej klasy. Z pewnością ważne jest, aby miejscowi zawodnicy dobrze sobie radzili na igrzyskach europejskich i spodziewam się, że pomoże to przyciągnąć widzów do zawodów badmintona - powiedział Agerbak.

Igrzyska europejskie w 2023 r. będą ważnym etapem dla sportowców ze Starego Kontynentu w wielu dyscyplinach olimpijskich na drodze do Paryża 2024. Będą również wizytówką niektórych nowszych dyscyplin sportu, takich jak piłka ręczna plażowa, która po raz pierwszy pojawi się na imprezie multidyscyplinarnej elity od czasu ANOC World Beach Games Qatar 2019.

Komisja Koordynacyjna EOC ds. Igrzysk Europejskich 2023, pod przewodnictwem Hasana Arata, ściśle współpracuje z federacjami europejskimi przy finalizacji ich udziału w Krakowie-Małopolsce. Mając już oficjalnie potwierdzonych sześć dyscyplin sportowych, a wkrótce pojawią się kolejne, EOC szybko przygotowuje ekscytującą, innowacyjną i przyjazną dla fanów ofertę obejmującą najlepszych sportowców w Europie na lato 2023 roku.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr, Badminton Europe

© BadmintonZone.pl | zaloguj