2020-12-27, Tokio
30% szczęścia Momoty
Z dużym zainteresowaniem rywale obserwowali pierwszy występ Kento Momoty (fot.) po niebezpiecznym wypadku samochodowym i przerwie turniejowej związanej z pandemią. Mistrz świata i faworyt igrzysk olimpijskich w Tokio znalazł się pod energicznym naporem krajowych rywali podczas indywidualnych mistrzostw Japonii w badmintonie.

Już w ćwierćfinale Momota (NTT) popadł w tarapaty w pojedynku z 23-letnim Hashiru Shimono (Tonami), ale skończyło się na wygranej faworyta 13:21 21:10 21:9 (zob. YouTube). Najcięższa próba czekała Momotę w finale, gdzie zmierzył się z młodszym o dwa lata swoim kolegą z pierwszej reprezentacji, Kantą Tsuneyamą (Tonami, 11. BWF). Momota stracił pierwszego seta mimo prowadzenia na początku finiszu. Nie powtórzyło się to już w trzecim secie (gdzie był jeszcze remis 16:16) i Kento zdobył po raz trzeci z rzędu mistrzostwo Kraju Kwitnącej Wiśni: 18:21 21:12 21:17 (You Tube od 0:49:30).

- W 70% czuję ulgę, a w 30% jestem szczęśliwy — powiedział po osiągniętym po 80 minutach walki zwycięstwie Momota. - Jestem znany jako Momota — numer jeden na świecie, więc czuję, że nie wolno mi przegrać.

W istocie — pomimo niezłego pojedynku finałowego — Momota grał — jak na niego — niezbyt pewnie i nie osiągnął na razie pełnej szybkości na korcie. Miał się przetrzeć już w październiku na otwartych mistrzostwach Danii, jednak został wycofany z powodu zagrożenia ze strony COVID-19.

Klęskę w mistrzostwach poniósł natomiast trzeci singlista japoński, Kenta Nishimoto (16. BWF), odpadając już w ćwierćfinale.

W finale singla kobiet spotkały się czołowe badmintonistki listy światowej, Akane Yamaguchi (3. BWF) i Nozomi Okuhara (4. BWF). Minimalnie wygrała ta druga: Nozomi Okuhara (Taiyo Holdings) — Akane Yamaguchi (Saishunkan) 17:21 21:14 22:20 (You Tube).

Ogłoszono, że kontrakt z Koreańczykiem Park Joo Bongiem, głównym trenerem japońskiej reprezentacji, został przedłużony do marca 2025, czyli obejmie on także igrzyska olimpijskie w Paryżu (2024).

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj