2020-09-20, Białystok
Dwa złota Dąbczyńskiej. Łogosz może obchodzić "16"
Szkoda, że tego nie doczekał nieodżałowany Stefan Pawlukiewicz. Klub Orlicz Suchedniów zwyciężył dziś w nieoficjalnej klasyfikacji medalowej 56. Indywidualnych Mistrzostw Polski w badmintonie rozgrywanych w Białymstoku.

Przez dłuższy czas nic tego nie zapowiadało. Dzień finałowy rozpoczął się od decydującej o złocie konfrontacji par mieszanych (fot. 2.). Paweł Śmiłowski (Hubal Białystok) i Magdalena Świerczyńska (ABRM Warszawa) sprawdzili się w roli faworytów, utrzymując kontrolę na przebiegiem starcia z Robertem Cybulskim (ABRM) i Wiktorią Adamek (UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza).

Pechowo zakończył się finał singla pań, w którym 
Joanna Rudna (ABRM) bardzo chciała w myśl zasady "do trzech razy sztuka" sięgnąć po tytuł mistrzowski. Już w 2015 roku wystąpiła w finale, przegrywając z Kamilą Augustyn (SKB Litpol-Malow Suwałki). Historia powtórzyła się w 2018 roku: znów Kamila zagrodziła Joannie (grającej jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Stanisz) drogę do złota.

Tym razem na drodze stała Wiktoria Dąbczyńska (Orlicz Suchedniów), mistrzyni Polski elity z 2017 roku. Wszystko zdawało się układać po myśli Rudnej. Bardzo groźna, lepiej ograna na arenie międzynarodowej od rywalki Dąbczyńska, szafowała w mistrzostwach siłami, występując równolegle w deblu ze słabszą partnerką klubową zamiast kontuzjowanej Aleksandry Goszczyńskiej (SKB).
 Poprzedniego dnia rozegrała cztery spotkania, w tym dwa ciężkie półfinały, każdy prawie godzinny. W finale przeciw Rudnej zawodniczka Orlicza nie prezentowała właściwej sobie regularności i żelaznej defensywy, co zaowocowało łatwo wygranym przez Rudną pierwszym setem i prowadzeniem 5:2 w drugim. Wówczas w dość banalnej sytuacji Rudna doznała ciężkiej kontuzji. Wypadek wyglądał tak przerażająco, że nawet sędzia prowadzący z wrażenia zapomniał zaliczyć Dąbczyńskiej wygranie akcji. Podczas dekoracji singlistek (na fot. 1. oprócz Dąbczyńskiej także brązowe medalistki, Karolina Władzińska z AZS AGH Kraków i Anastasiya Khomich z SKB) kontuzjowaną Rudną zastąpił trener Jacek Hankiewicz.

W finale singla mężczyzn spotkali się przedstawiciele klubów Podlasia. Faworytem był obrońca tytułu Adrian Dziółko (Hubal Białystok), który tym razem za rywala do złota miał nie klubowego kolegę Michała Rogalskiego (wycofał się przed rozpoczęciem mistrzostw), lecz Mateusza Świerczyńskiego (SKB Litpol-Malow Suwałki). Dziółko przełamał solidny początkowo opór Świerczyńskiego i po raz trzeci zdobył mistrzostwo Polski elity w grze pojedynczej.

Finał debla mężczyzn to popis legendarnych herosów polskiego badmintona, Michała Łogosza (SKB) i Przemka Wachy (AZS UM Łódź). Po drugiej stronie siatki mieli tytana gier podwójnych, Adama Cwalinę (ABRM), który bronił tytułu.
 Jednak jego tegoroczny partner klubowy, Przemysław Szydłowski, nie zrekompensował absencji Miłosza Bochata. Łogosz i Wacha spokojnie wygrali spotkanie w dwóch setach. Oznacza to, że Łogosz zdobył po raz 16. mistrzostwo Polski w deblu. Specjalizujący się przez większość swojej kariery w singlu Wacha zdobył złoto krajowych mistrzostw w deblu po raz czwarty.

Najdłuższym finałem był ten ostatni: gra podwójna kobiet. Wiktoria Dąbczyńska i Aleksandra Pająk (Orlicz) walczyły dzielnie trzy sety z Magdaleną Świerczyńską i Olgą Mikszą (ABRM). Te ostatnie przejawiały w kluczowych momentach meczu słabe walory psychiczne i musiały ustąpić rywalkom z Suchedniowa.

Nieoficjalna klasyfikacja medalowa klubów
1. Orlicz Suchedniów, 2 zł. — 0 sr. — 0 br.
2. Hubal Białystok, 1,5 — 0 — 0
3. ABRM Warszawa, 0,5 — 2,5 — 2,5
4. SKB Litpol-Malow Suwałki, 0,5 — 1 — 1 
5. AZS UM Łódź, 0,5  — 0  — 1
6. UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza 0 — 0,5 — 0
7. Plesbad Pszczyna, 0 — 0 — 1,5
8-9. AZS AGH Kraków, 0 — 0 — 1
Kolejarz Częstochowa, 0 — 0 — 1
10.-13. BENINCA Feniks Kędzierzyn-Koźle 0 — 0 — 0,5
Hubertus Zalesie Górne 0 — 0 — 0,5
Technik Głubczyce, 0 — 0 — 0,5
Unia Bieruń, 0 — 0 — 0,5.
Wyniki finałów (20.09.2020)
Singel mężczyzn
Adrian DZIÓŁKO (Hubal) - Mateusz ŚWIERCZYŃSKI (SKB Litpol-Malow Suwałki) 21:17 21:12. 
Singel kobiet
Wiktoria DĄBCZYŃSKA (Orlicz Suchedniów) - Joanna RUDNA (ABRM, 2) 7:21 2:5 rezygnacja Rudnej.
Debel mężczyzn
Przemysław WACHA, Michał ŁOGOSZ  (AZS UM Łódź, SKB) - Adam CWALINA, Przemysław SZYDŁOWSKI (ABRM) 21:11 21:17.
Debel kobiet
Wiktoria DĄBCZYŃSKA, Aleksandra PAJĄK (Orlicz, 2) - Olga MIKSZA, Magdalena ŚWIERCZYŃSKA (ABRM, 3/4) 21:19 16:21 21:18.
Mikst
Paweł ŚMIŁOWSKI, Magdalena ŚWIERCZYŃSKA (Hubal Białystok, ABRM, 1) - Robert CYBULSKI, Wiktoria ADAMEK (ABRM Warszawa, UKS Ząbkowice Dąbrowa Górnicza) 21:16 21:17.

Gościem finałów 56. Indywidualnych Mistrzostw Polski w Badmintonie był Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, który podkreślił, że Urząd Marszałkowski zawsze będzie wspierał najważniejsze wydarzenia sportowe na Podlasiu. 

- W tym roku zwiększyliśmy pulę środków wydawanych z budżetu Województwa Podlaskiego na sport, między innymi na kluby sportowe. Będziemy to kontynuować w następnych latach — zaznaczył Marek Malinowski. — Myślę, że właśnie dzięki tego typu imprezom młodzi ludzie, którzy zaczynają swoją karierę sportową, będą zachęceni do uprawiania tego pięknego sportu — ocenił.

Głównym partnerem 56. IMP były marki: Podlaskie i Wschodzący Białystok, Województwo Podlaskie, Miasto Białystok, partnerem organizacyjnym był Polski Związek Badmintona, a technicznym firma Yonex Polska. 

Organizatorami mistrzostw Polski były PZBad, POZB, Białostocka Szkoła Badmintona, Klub Sportowy Białystok oraz Sportlen. 


56. Indywidualne Mistrzostwa Polski elity w badmintonie (kat. II). 17-20 września 2020. Białystok. Hala Sportowa Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku ul. ks. St. Suchowolca 26. Pula nagród: 21 tys zł. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Livestreaming. Oficjalna strona na Facebooku

Fot. Jan Rudziński (1.), Rafał Oleksiewicz (2.-7.)

Janusz Rudziński, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj