2020-06-28, Warszawa
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
BRAWA DLA ONET.PL. "FAKT" NA CZARNEJ LIŚCIE. RANKING GAZET OGÓLNOPOLSKICH

28.06.2010. Czas Mundialu (mistrzostwa świata w piłce nożnej) nie sprzyjał przebiciu się do polskich mediów informacji o finałowym sukcesie pary Robert Mateusiak/ Nadia Zięba w otwartych mistrzostwach Indonezji.
Najgorzej wypadła telewizja, najlepiej — wielkie portale. Jednak tym ostatnim jest technicznie najłatwiej; w przypadku telewizji trudność mogło stanowić zdobycie aktualnego materiału filmowego.

Portale zamieściły materiał Polskiej Agencji Prasowej oparty częściowo na naszej relacji. Najlepiej zaprezentował się Onet.pl. który zadbał o świetną ilustrację zdjęciami agencyjnymi live.

Nius o polskim sukcesie był też bardzo dobrze widoczny w drugim co do popularności portalu polskim: Gazeta.pl (Sport.pl). Drobne zastrzeżenie można mieć jedynie do odredakcyjego tytułu — Zaskakujące zwycięstwo polskiego miksta — który odnosił się najwyraźniej jeszcze do sukcesu półfinałowego (jedyne spotkanie Polaków w turnieju, w którym nie byli faworytami).

Pod lupę wzięliśmy codzienną prasę ogólnokrajową w wydaniach tradycyjnych, drukowanych na papierze. Jak zwykle najlepiej temat nagłośnił "Przegląd Sportowy" piórem red. Wojciecha Osińskiego. Zatytułowany "Sukces Roberta i Nadii. Zwycięstwo w Indonezji" tekst (niestety pozbawiony ilustracji zdjęciowej) jest może niezbyt obszerny, ale rzeczowy, cechujący się fachowością.

Jednak "Przegląd Sportowy" musi być tu najlepszy niejako z urzędu. Zatem bardziej interesujące jest porównanie tytułów ogólnoinformacyjnych. Większość z nich zamieściła informację, ale wyłącznie jako notkę w rubrykach typu "W skrócie". Największą notkę znaleźliśmy w "Naszym Dzienniku" (Sukces badmintonistów), minimalnie krótszą — w "Rzeczpospolitej" (Sukces miksta). Trzecie miejsce wśród prasy ogólnoinformacyjnej zajęła w naszym rankingu "Gazeta Wyborcza" z dwukrotnie krótszą notką Mateusiak i Zięba najlepsi.

Czwarte miejsce przyznajemy "Super Expressowi" za trzyzdaniową notkę Nasi w Indonezji. Piąte miejsce przypada dziennikowi "Polska. The Times" za dwuzdaniową depeszę Sukces Polaków. Paradoksem jest, że to ta właśnie gazeta, a nie tabloid "Super Express", akcentuje rzekomą nieuczciwość sędziów: Polacy przeciwko sobie mieli nie tylko rywali, ale również stronniczych sędziów. Jeśli nawet doszło do nieprawidłowości w pracy sędziego serwisowego (bo o to na pewno chodzi), to stało się to na skalę niewartą wzmianki w dwuzdaniowej depeszy.

Na tym kończy się nasz ranking. Przechodzimy do czarnej listy, na którą — nie po raz pierwszy — wpisujemy "Fakt", który jak zwykle pominął całkowicie sukces badmintonistów.

Otwarte mistrzostwa Indonezji w badmintonie. Djarum Indonesia Open Super Series 2010, 22-27 czerwca 2010, Dżakarta (Indonezja). Turniej z cyklu Super Series. Pula nagród: 250 tys. dol. Wyniki na stronie tournamentsoftware.com
.


Źródła ilustr.: Onet.pl, Gazeta.pl, "Przegląd Sportowy".

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj