2020-01-11
Marzenia się spełniają (4)
Rok 2019. Wiktoria Dąbczyńska rozpoczyna pracę pod kierunkiem trenera kadry narodowej Kim Young Mana, który przyleciał z Korei Południowej.
Oto, co napisano na stronie Polskiego Związku Badmintona:

„Dziś (6.01.2018 r.) na lotnisku w Warszawie wylądował Kim Young Man, który po raz drugi zostanie trenerem naszych reprezentantów oraz zajmie się przygotowaniem 6-letniego planu szkolenia dla badmintona w Polsce.
Kim Young Man jest światowej klasy trenerem, w przeszłości prowadził reprezentacje Korei, Japonii oraz Polski. Warto przypomnieć, że to za jego kadencji nasi zawodnicy odnosili największe sukcesy, do których można zaliczyć złoto na Mistrzostwach Europy (Robert Mateusiak/ Nadieżda Zięba) oraz piąte miejsce tego miksta na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.
Bardzo cieszę się z tego, że udało się namówić światowej klasy trenera do objęcia naszej reprezentacji. Z pewnością zadecydowały o tym miłe doświadczenia wyniesione z prowadzenia polskiej kadry w przeszłości oraz warsztaty trenerskie, na które był przez nas zapraszany. Jestem przekonany, że jego warsztat trenerski przyczyni się do podniesienia umiejętności naszych zawodników – powiedział Marek Krajewski, Prezes Polskiego Związku Badmintona.
Celem minimum, jaki zostanie postawiony przed nowym trenerem, jest optymalne przygotowanie naszych badmintonistów do nadchodzących kwalifikacji olimpijskich, a następnie do samych Igrzysk. W dłuższej perspektywie Kim Young Man ma zająć się koordynacją szkolenia kadr juniorskich oraz selekcją zawodników do głównej reprezentacji…”

Dla Wiktorii przejście do Warszawy to kolejna ogromna zmiana i  mała rewolucja.
Do tej pory pracowała pod kierunkiem następujących trenerów:
W Suchedniowie – klubowych: Dąbczyńskiej, Pawlukiewicza, Włodarczyka (oraz trenera kadry, Damiana Pławeckiego, 2014-2015 r.).
W 2015 r. przeszła do OSSM Białystok, do liceum sportowego (2015-2018), trenerem był Paweł Lenkiewicz (trenerami kadry – Paweł Lenkiewicz i Robert Kowalczyk).
Od sierpnia 2018 trenowała w ośrodku kadry elity w hali Arena Ursynów przy ul. Pileckiego, a trenerami byli Przemek Wacha, odpowiedzialny za gry pojedyncze, i Łukasz Moreń, Robert Mateusiak – gry podwójne.
Od stycznia  do grudnia 2019 trenowała pod okiem trenera głównego, Kim Young Mana, z którym współpracowali Łukasz Moreń i Robert Mateusiak. Trener Kim Young Man zakończył pracę w Polsce z dniem 15 grudnia 2019 r.

W sierpniu 2019 powstało Narodowe Centrum Badmintona – piękna hala w Józefosławiu koło Piaseczna, w której jest dwanaście kortów badmintonowych.

Wiktoria, która od miesięcy trenowała i grała debla, nagle zostaje przestawiona na singla i rozpoczyna w marcu 2019 r. walkę o start w igrzyskach olimpijskich (Tokio 2020). Wszyscy  przekonują, że trzeba spróbować, że start w grze pojedynczej w kwalifikacjach daje większe szanse na awans do igrzysk. O nominację mają walczyć kadrowicze, wielokrotni medaliści mistrzostw Polski i turniejów zagranicznych: Michał Rogalski (zawodnik UKS 2 Sobótka – wychowanek Jerzego Leszczyńskiego, startował również w barwach klubów: SKB Suwałki, LKS Technik Głubczyce, obecnie jest w klubie Hubal Białystok), Adrian Dziółko (olimpijczyk w Rio 2016, zawodnik Hubala Białystok) i Wiktoria (MKS Orlicz Suchedniów).

Na mistrzostwach Polski elity w Gnieźnie „Wiki” zdobywa srebrny medal w singlu i deblu, grając ze swoja partnerką Aleksandrą Goszczyńską. Finał miał się rozpocząć o godzinie 10, niestety został przesunięty na 9, bo telewizja TVP Sport nie chciała transmitować kobiecego debla, uważając że nie jest wart oglądania, bo nudny. Dziewczyny były wściekłe i żartowały, że w takim razie zagrają trzy sety, żeby się załapać do telewizji. Grały 78 minut i był to najlepszy mecz ze wszystkich rozgrywanych w finałach! „Załapały” się do telewizji, a ich zażarty trzeci set był transmitowany na żywo, zobaczyła go cała Polska. Dla Wiktorii i jej trenerki był to telewizyjny debiut, za kortem Wiktorii zgodnie z regulaminem siedzieli trenerzy Aleksandra Dąbczyńska i Paweł Lenkiewicz, który przez trzy lata ciężko pracował, prowadząc tego debla.

Po morderczej grze Wiktoria musiała iść na badanie antydopingowe, długo nie wracała.

 Hmm, nie tak łatwo jest grać trzy sety, wypocić się, a później jeszcze w trakcie trwania zawodów oddać wystarczającą ilość moczu! Spróbujcie, zobaczycie, jaki to wysiłek.
Na finał singla z Kamilą Augustyn Wiktoria wyszła potwornie zmęczona, po wspaniałej walce i kilku małych błędach swoich i sędziego przegrała, zdobywając dwa srebrne medale, dla jej mamy oba medale są ze złota. Waleczna, grająca do ostatniej lotki Wiktoria będzie dalej walczyć przez cały rok, aby Polska miała badmintonistkę w Tokio.

Po meczu Kamila mocno wyściskała młodszą koleżankę, życząc jej powodzenia, zresztą nie pierwszy już raz.

W mistrzostwach Polski młodzieżowców Wiktoria zdobyła dwa złote medale, w singlu i deblu z Aleksandrą Goszczyńską.

Trener Ola Dąbczyńska pracuje w Suchedniowie od rana do wieczora; po śmierci Stefana jest w klubie wszystkim, dodatkowo prowadzi jeszcze kadry wojewódzkie. Sukcesów sportowych jest trochę mniej, choć sala ciągle pełna dzieci, dzięki obecnym świetnym wynikom Wiktorii ciągle przychodzą nowi adepci badmintona… Oli pomaga trzech trenerów!

W  2019 roku działacze MKS Orlicz zorganizowali w Suchedniowie (już bez Stefana) Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży – wszystko się udało, chociaż Ola bardzo się bała, czy da radę. Dała i (jak sama mi powiedziała) już nie boi się takich poważnych wyzwań…

Co przyniesie rok 2020 – rok olimpijski, czy się uda, czy Wiktoria zdobędzie kwalifikację na igrzyska, czy spełnią się najskrytsze marzenia matki i córki, pani trener i jej zawodniczki? Czy ta skromna waleczna, zawsze grająca na sto procent suchedniowianka spełni swoje i jej marzenia? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że przed nią cztery miesiące treningów i startów. Do końca okresu kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich ma zaplanowany udział w czternastu wielkich turniejach:
1. ESTONIAN INTERNATIONAL SERIES,
2. SVEDISH OPEN INTERNATIONAL SERIES
3. IRAN FAJR 2020 CHALLENGE
4. DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA EUROPY, FRANCJA
5. UGANDA INTERNATIONAL SERIES
6. JAMAICA INTERNATIONAL SERIES
7. KENIA INTERNATIONAL SERIES
8. KARVINA INTERNATIONAL SERIES
9. SWISS OPEN SUPER 300
10. POLISH OPEN
11. FINNISH OPEN
12. PERU INTERNATIONAL SERIES
13. NEW ZEALAND OPEN SUPER 300
14. MISTRZOSTWA EUROPY.
 

Życie sportowca nie jest dla mięczaków. Wiktoria nie roztkliwia się nad sobą. Jest spokojna, cicha i waleczna, skoncentrowana na zadaniu, jakie ma wykonać. A my? My musimy ją z całych sił wspierać, aby życiowe marzenia się spełniły. Czas pokaże, jak będzie. Po prostu mocno trzymajmy kciuki!…

Poprzednie odcinki opowieści nosiły tytuły:
Wiktoria — znaczy zwycięstwo — lata 2017-2018 (3)
Wiktoria — znaczy zwycięstwo (2)
Aleksandra — po prostu Ola — trenerka z Suchedniowa (1).

Fot. archiwum Aleksandry Dąbczyńskiej

                 Jadwiga Ślawska-Szalewicz, współpraca: Aleksandra Dąbczyńska

© BadmintonZone.pl | zaloguj