2019-11-01, Alor Setar
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
14-LATKA MISTRZYNIĄ ŚWIATA!

1.11.2009. O wielu finalistach tegorocznego Pucharu Bimantara zapewne niebawem usłyszymy na turniejach Super Serii lub mistrzostwa świata. Warto z tego powodu już dziś zapamiętać ich nazwiska, choć zapewne w przypadku badmintonistów z Tajlandii będzie to trudne zadanie.
W turnieju indywidualnym, podobnie zresztą jak w drużynówce, prym wiedli zawodnicy z Chin, Tajlandii, Malezji i Indonezji. Ostatni reprezentanci ze Starego Kontynentu, w postaci Duńczyków, po raz ostatni pojawili się w ćwierćfinałach.

W singlu kobiet, a może raczej dziewcząt, wszyscy zwrócili swe oczy na Tajlandkę Ratchanok Intanon (fot.). 14-latka stała się najmłodszą zawodniczką, która w historii światowego badmintona sięgnęła po złoto na tej rangi imprezie. Nikt chyba nie spodziewał się, że pobije starszą i bardziej obytą z turniejami rodaczkę — Porntip Buranaprasertsuk. Młodziutka czempionka wydawała się być nieco speszona błyskami fleszów i pytaniami zadawanymi przez dziennikarzy. Ciekawe, czy pójdzie w ślady zeszłorocznej zwyciężczyni Pucharu Bimantara — Sainy Nehwal i zabłyśnie również w świecie seniorów. Sama Ratchanok Intanon wyraziła taką nadzieję: W żadnym wypadku nie oczekiwałam zwycięstwa. Jestem dumna z tego, że zostałam najmłodszą medalistką mistrzostw świata juniorów. To zmobilizuje mnie do cięższej pracy i poprawienia gry. Mam nadzieję, że zdobędę więcej medali w przyszłości.

Wiele rozczarowania przyniósł gospodarzom singel mężczyzn, w którym Malezyjczyk Zulkarnain Zainuddin Iskandar nie zdołał przeciwstawić się reprezentantowi Chin — Tianowi Houweiowi. Ten ostatni zwierzał się po meczu: To zwycięstwo nie było takie proste, jak się wydaje. Musiałem znaleźć receptę na to, aby mój przeciwnik nie grał tak dobrze jak zwykle. Trener zwrócił mi uwagę na dwa słabe punkty w jego grze: opieszałość tuż po wykonaniu serwu i pewne niedociągnięcia w wysokich odbiciach ponad głową. Udało mi się trafić w jego czułe punkty i wszystko zagrało. Zulkarnain Zainuddin Iskandar uważał zaś, że przyczyny jego porażki należy szukać gdzie indziej: Nie byłem w stanie utrzymać szybkiego tempa, jakie mi narzucił. Muszę ciężej pracować na treningach, aby przygotować się do następnych turniejów.

Pokładanych w nich nadziei nie zawiedli natomiast inni zawodnicy z Malezji, Chooi Kah Ming / Ow Yao Han, którzy zdobyli złoto w grze podwójnej mężczyzn. Pierwszy z nich wyjawiał, co umożliwiło im wygraną, choć w decydującym, trzecim secie przegrywali już 16:20: Nie myśleliśmy wówczas w ogóle o wygranej. Wszystko, czego pragnęliśmy, to zdobyć kolejny punkt w danym momencie. Dodał również: Chociaż grałem już z wieloma partnerami, gra z żadnym z nich nie była takim komfortem jak z Yao Hanem. Świetnie się rozumiemy na korcie. Chłopcy nie będą mieli jednak wielu okazji do wspólnej gry jako juniorzy, ponieważ Kah Ming kończy wkrótce 18 lat i malezyjscy trenerzy już teraz szukają dla Yao nowej alternatywy.

W deblu kobiet tradycyjnie królowały zawodniczki z Chin, Tang Jinhua / Xia Huan, które w niespełna pół godziny udowodniły swoją wyższość nad duetem z Indonezji — Rizki Andini / Tiara Rosalia Nuraidah.

W mikście po trzysetowej przeprawie złoto zdobyli Maneepong Jongjit / Rodjana Chuthabunditkul, pokonując Indonezyjczyków, parę Angga Pratama / Destiara Haris Della.

Wyniki finałów (1.11.2009)

Singel mężczyzn
Tian Houwei (Chiny, 1) — Zulkarnain Zainuddin Iskandar (Malezja, 2) 21:12 21:17 (0:33)
Singel kobiet
Ratchanok Intanon (Tajlandia, 5/8) — Porntip Buranaprasertsuk (Tajlandia, 5/8) 21:15 21:23 21:10 (0:50)
Debel mężczyzn
Chooi Kah Ming / Ow Yao Han (Malezja, 3/4) — Berry Anggriawan / Muhammad Ulinnuha (Indonezja, 5/8) 19:21 21:12 23:21 (0:55)
Debel kobiet
Tang Jinhua / Xia Huan (ChRL, 1) — Rizki Andini / Tiara Rosalia Nuraidah (Indonezja, 5/8) 21:9 21:18 (0:29)
Mikst
Maneepong Jongjit / Rodjana Chuthabunditkul (Tajlandia, 3/4) — Angga Pratama / Destiara Haris Della (Indonezja) 21:19 14:21 21:17 (0:38).

Puchar Bimantara 2009 — indywidualne mistrzostwa świata juniorów w badmintonie, 27 października — 1 listopada 2009, Alor Setar (Malezja). Zobacz również wyniki na stronie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj