2019-11-01, Budapeszt
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
NIEMOŻLIWE OKAZAŁO SIĘ REALNE

1.11.2009. Dwa złote medale przywieźli Polacy z zakończonego w niedzielę turnieju Hungarian International.
Najpierw złoty krążek wywalczyła para Wojciech Szkudlarczyk / Agnieszka Wojtkowska, pokonując niemiecki duet Kasbauer / Goliszewski. Dziwny to był mecz. Polacy rozpoczęli od zmasowanego ataku w pierwszym secie i błyskawicznie go wygrali, aby poddać się w zupełności w kolejnym. Tym razem to Niemcy przeszli do ofensywy, podczas gdy u Biało-Czerwonych szwankowała gra na siatce. Na szczęście Polacy zmobilizowali się w rozstrzygającym secie, wygrywając ostatecznie 21:15 8:21 21:10.

Po wygranym mikście Wojciech Szkudlarczyk miał nieco ponad godzinę, aby przygotować się do najbardziej widowiskowego, jak się później okazało, meczu niedzielnych finałów Hungarian International — debla w parze z Adamem Cwaliną przeciwko Władimirowi Iwanowowi i Iwanowi Sozonowowi (fot.: oba deble na podium). Pierwszego seta wygrali 21:17 nasi zawodnicy, robiący początkowo lepsze wrażenie na tle nieco niemrawych Rosjan, których próbował przestawić na właściwe tory ich trener (Polacy byli pozostawieni sami sobie). Przewaga byłaby większa, gdyby nie potężne smecze Iwanowa siejące spustoszenie po przeciwnej stronie siatki. W drugim secie polskiemu duetowi nie udawało się spokojnie kontrolować gry. Niewymuszone błędy obu naszych zawodników pozwoliły odskoczyć rywalom na znaczny dystans. Polacy postanowili odłożyć w tej sytuacji decydujące starcie na trzeci akt dramatu i zwolnili tempo, co szybko wykorzystali rywale, zgarniając seta 21:13.

Decydujący set od stanu 8:7 dla naszej pary przestał się układać po jej myśli. Polakom nic się nie kleiło i tracili szybko dystans. Jednak Cwalina i Szkudlarczyk mieli zapewne w pamięci ćwierćfinałową porażkę Łukasza Morenia i Michała Rogalskiego właśnie z Iwanowem i Sozonowem, kiedy to Polacy, prowadząc w pierwszej partii 20:15 zdołali przegrać 23:25. I postanowili przebić wyczyn Rosjan. Odrabiali konsekwentnie straty w trzecim secie od stanu 12:20. Przy 19:20 Szkudlarczyk zademonstrował fantastyczną obronę w — wydawałoby się — beznadziejnej sytuacji i polski duet wyrównał. Za chwilę kolejne świetne zagranie w linię, wymanewrowujące Rosjan, którzy jednak otrząsnęli się z szoku po niewykorzystaniu ośmiu meczboli i rzucili do ataku: tym razem rozpaczliwa próba Szkudlarczyka obrony zagraniem zza pleców nie udaje się: 21:21. świetne zagranie Szkudlarczyka daje kolejną lotkę meczową, ale Rosjanie wyrównują po błędzie Cwaliny. Myli się Sozonow, 23:22, ale Rosjanom udaje się przejść do kończącego ataku i wyrównują. Sozonow ładuje lotkę w siatkę, ale zaraz rehabilituje się, broniąc kolejnego meczbola atakiem przy siatce. Atak Cwaliny daje znów prowadzenie, ale po zagraniu Szkudlarczyka w siatkę jest remis 25:25. Obie strony walczą z największą determinacją, ale tu Szkudlarczyk popisuje się kapitalnym krosem, nie do obrony. Rosjanie nie ustępują, Cwalina nie jest w stanie wybronić smeczu Iwanowa, 26:26. ścięcie Cwaliny daje siódmą lotkę meczową Polakom. Mija 43 minuta meczu. I znowu Cwalina smeczuje, Sozonow kapituluje, Polacy eksplodują radością. Niemożliwe okazało się realne.

W singlu pań na najwyższe podium wspięła się faworytka tego spotkania — Jeanine Cicognini, która górowała nad swoją przeciwniczką z Niemiec zwłaszcza żelaznymi nerwami w końcówce spotkania.

Finezyjną grą wykazał się w finałowym pojedynku Dieter Domke, który dręczył Magnusa Sahlberga a to precyzyjnymi skrótami, a to niespodziewanymi wyrzutami lotki na tył kortu. Szwed zdawał się bezradny wobec pomysłowości rywala z Niemiec, któremu uległ 14:21 10:21 w niespełna dwa kwadranse.

Debel kobiet był natomiast wewnętrzną sprawą Rosjanek. W wyrównanym pojedynku trzecia para turnieju, Tatiana Bibik / Olga Gołowanowa, pokonała duet Irina Chlebko / Ksenia Polikarpowa.

Wyniki finałów (1.11.2009)
Singel mężczyzn
Dieter Domke (Niemcy) — Magnus Sahlberg (Szwecja) 21:14 21:10 (0:24)
Singel kobiet
Jeanine Cicognini (Szwajcaria, 1) — Tatiana Bibik (Rosja, 2) 22:20 21:12 (0:32)
Debel mężczyzn
Adam Cwalina / Wojciech Szkudlarczyk (3) — Władimir Iwanow / Iwan Sozonow (Rosja, 2) 21:17 13:21 28:26 (0:43)
Debel kobiet
Tatiana Bibik / Olga Gołowanowa (Rosja, 3) — Irina Chlebko / Ksenia Polikarpowa (Rosja, 2) 21:16 17:21 21:13 (0:47)
Mikst
Wojciech Szkudlarczyk / Agnieszka Wojtkowska (3) — Peter Kasbauer / Johanna Goliszewski 21:15 8:21 21:10 (0:36).

Międzynarodowe mistrzostwa Węgier w badmintonie. YONEX Hungarian International Championships 2009, 29 października — 1 listopada 2009, Budapeszt (Węgry). Kategoria: International Series. Pula nagród: 5 tys. dol. Zobacz również wyniki na stronie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

pola, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj