2019-10-26, Paryż
Klęska Japonii w bitwie o Paryż
Mistrzyni olimpijska Carolina Marin (fot.) ma szansę sięgnąć  na otwartych mistrzostwach Francji w badmintonie po najwyższy laur. Tydzień temu Hiszpanka odpadła w półfinale Denmark Open w starciu z Japonką Nozomi Okuharą. W Paryżu trzykrotna mistrzyni świata pozbyła się Okuhary już w 1/8 finału, a w półfinale rozniosła w 35 minut (21:16 21:9) liderkę listy światowej, Tai Tzu Ying z Tajwanu.

Przeciwniczką finałową Caroliny będzie rewelacyjna (a wiemy to od dawna) 17-latka z Korei, An Se Young, która w sobotę zablokowała skutecznie drogę do obrony tytułu Japonce Akane Yamaguchi (YouTube). Marin jest jednak faworytką, bo w Odense w zeszłym tygodniu pokonała (choć po bardzo długiej, 80-minutowej grze) młodziutką Koreankę.

Przegrana Yamaguchi była tylko jednym odcinkiem serialu pod tytułem "Klęska Japonii w bitwie o Paryż". Japończycy przegrali pięć półfinałów, a w czterech spośród nich byli faworytami z racji rankingu. Japońskie mistrzynie i wicemistrzynie świata w deblu przegrały z rywalkami z Korei, debel męski Hiroyuki Endo, Yuta Watanabe nie sprostał niżej notowanemu duetowi indyjskiemu Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty, z którym dotąd zawsze wygrywał (Na pocieszenie Japończykom pozostanie z tego meczu zapis akcji przy lotce meczowej dla Hindusów przy 21:20: tę fantastyczną wymianę wygrali Japończycy, co chwilowo ich uratowało — zob. mecz na YouTube). Z turnieju wcześniej odpadł as atutowy Japonii, Kento Momota i w niedzielnych finałach nie będzie nikogo z Kraju Kwitnącej Wiśni

Pechowym przegranym jest Duńczyk Viktor Axelsen. W jego półfinale przeciwko Indonezyjczykowi Jonatanowi Christie doszło do dziwacznych sytuacji. Jedna zakończyła się dla Axelsena fartownie, bo w trakcie akcji rozgrywanej przy prowadzeniu Duńczyka 7:5 w trzecim secie sędzia prowadzący nie dostrzegł błędu popełnionego tuż pod jego nosem. Axelsen, zbijając lotkę, dotknął lekko siatkę rakietą zanim lotka upadła na kort. Błąd było widać na powtórkach na telebimie i w telewizji, ale sędziowie nie biorą takich podpowiedzi pod uwagę.

Axelsen wygrał następne dwie akcje, co oznaczało, że nie koryguje błędu sędziowskiego. Jednak szczęście się od niego odwróciło. Nie od razu, bo wkrótce objął prowadzenie 19:10. Jednak widać było, że ma "sztywny krok" i narastają problemy z bieganiem z powodu skurczów mięśni. Christie wykorzystał to w prosty sposób (rozprowadzał przeciwnika po korcie, nie smeczował) i bezbłędnie. Doczekał się 11 błędów Axelsena i wygrał decydującą partię 21:19, chociaż po pierwszej, przegranej do siedmiu, jego sytuacja zdawała się mało komfortowa. Mecz można odtworzyć na YouTube.

Finałowym rywalem Christiego jest Chińczyk Chen Long, mistrz olimpijski z Rio, broniący w Paryżu tytułu zdobytego przed rokiem. W półfinale pokonał z przejściowymi trudnościami Anthony'ego Gintinga (Indonezja). Kłopot polegał na tym, że Indonezyjczyk prowadził w drugim secie 18:12. Mimo że Gintinga nie łapały skurcze, czempion z Rio zdobył kolejno dziewięć punktów i awansował do finału (zob. YouTube). Ciekawe, jak Christie poradzi sobie w finałowym starciu z Chińczykiem, skoro do tej pory zdążył już z nim przegrać siedem razy na w sumie siedem rozegranych spotkań.

Oprócz Chen Longa jedynym zdobywcą tytułu w Paryżu przed rokiem mającym szansę na obronę jest chiński mikst Zheng Si Wei, Huang Ya Qiong. Aby to uczynić, Chińczycy muszą zrewanżować się indonezyjskiej parze Praveen Jordan, Melati Daevę Oktavianti za sensacyjną porażkę w zeszłym tygodniu na otwartych mistrzostwach Danii.

Finały Yonex French Open pokaże z opóźnieniem tego samego dnia Polsat Sport News od godz. 21.

Wyniki półfinałów (26.10.2019)
Gra pojedyncza mężczyzn
Jonatan CHRISTIE (Indonezja, 6) — Viktor AXELSEN (Dania, 7) 7:21 22:20 21:19 (1:21)., CHEN Long (Chiny, 5) — Anthony Sinisuka GINTING (Indonezja, 8) 21:19 21:18 (0:44)
Gra pojedyncza kobiet
Carolina MARIN (Hiszpania) — TAI Tzu Ying (Tajpej, 1) 21:16 21:9 (0:35), AN Se Young (Korea) — Akane YAMAGUCHI (Japonia, 2) 21:17 23:21 (0:51).
Gra podwójna mężczyzn
Satwiksairaj RANKIREDDY/ Chirag SHETTY (Indie) — Hiroyuki ENDO/ Yuta WATANABE (Japonia, 5) 21:11 25:23 (0:50), Marcus Fernaldi GIDEON/ Kevin Sanjaya SUKAMULJO (Indonezja, 1) — LIAO Min Chun/ SU Ching Heng (Tajpej) 21:18 23:21 (0:43).
Gra podwójna kobiet
LEE So Hee/ SHIN Seung Chan (Korea, 5) — Yuki FUKUSHIMA/ Sayaka HIROTA (Japonia, 2) 21:17 21:16 (0:56), KIM So Yeong/ KONG Hee Yong (Korea, 8) — Mayu MATSUMOTO/ Wakana NAGAHARA (Japonia, 1) 21:15 16:21 21:14 (1:13).
Gra mieszana
Praveen JORDAN/ Melati Daeva OKTAVIANTI (Indonezja, 6) — Chris ADCOCK/ Gabrielle ADCOCK (Anglia) 21:19 21:12 (0:35), ZHENG Si Wei/ HUANG Ya Qiong (Chiny, 1) — Yuta WATANABE/ Arisa HIGASHINO (Japonia, 3) 21:12 12:21 21:16 (0:59). Zob. skrót półfinałów miksta na YouTube.

Zob. też:
Adcockowie z pełnym wigorem w Paryżu
O krok od wielkiej sensacji
Jedynki tracą po jednym
Rendez-vous gigantów badmintona nad Sekwaną.

Otwarte mistrzostwa Francji w badmintonie. Yonex French Open 2019. 22-27 października 2019. Paryż (Francja). Stade Pierre de Coubertin. Turniej HSBC BWF World Tour Super 750. Pula nagród: 750 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj