2019-10-09, Warszawa-Wesoła
Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona po raz 16.
Tradycyjnie, jak co roku, od 15 lat ŚKBad "Harcownik" Warszawa organizuje turniej rangi Otwartego Grand Prix (International), czyli Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona. Odbędzie się on w ostatni weekend października, a ściślej w dniach 25 — 27.10.2019 i będzie nosił nr XVI.

Głównym miejscem rozgrywek będzie także tradycyjna już hala sportowa (fot. 1.) na os. Stara Miłosna w dzielnicy Warszawa-Wesoła, przy SP 385 (d. Gimnazjum nr 119), na ul. Klimatycznej 1 w Warszawie-Wesołej. Tu przeprowadzane będą gry kategorii młodzika (U-15) i juniora (U-19). Ich rozgrywki mają rangę turnieju Open Grand Prix, czyli najwyższą po turniejach mistrzowskich i GPPolski.

Drugą halą będzie, jak rok temu, hala przy SP 172 na ul. Brata Alberta, także w dzielnicy Warszawa-Wesoła, ale w os. Zielona. Tam zagrają juniorzy młodsi (U-17). Rozgrywki tam przeprowadzane będą w tym roku miały szczególny charakter.

Będą one poświęcone pamięci zmarłego w tym roku Andrzeja Janeckiego (fot. 2.). To z tą halą i z klubem tam od lat działającym, a przez Niego założonym, związany był przez wiele lat i wiele swego serca tam pozostawił. A turnieje organizowane tam przez niego w kilku ostatnich latach cieszyły się od razu sporą renomą i... frekwencją. Czym zresztą — szczególnie po pierwszym z nich — Andrzej był bardzo zaskoczony. Choć, widząc, jak go przygotowuje, mówiono mu już przed turniejem, że tak będzie. Ale on w swej skromności nie chciał tego zakładać. Nawet nie zauważał, jakim fachowym podejściem była nacechowana jego praca... a i właściwie całe jego życie. Zapewne chciałby, aby w tej  hali gościły kolejne poważniejsze turnieje dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Badmintona będą próbowali choć po części sprostać temu wyzwaniu.

Gry rozpoczną się w piątkowe popołudnie 25 X. W ten dzień będą toczyć się tylko w hali głównej przy ul. Klimatycznej. I grać będą zawodnicy tylko kategorii młodzika (U-15). Rozpoczną się one nie wcześniej, niż o 15.30 i nie później, niż o 17.00 — szczegółowy harmonogram będzie mógł  ustalić sędzia główny dopiero po zamknięciu listy zgłoszeń.

Gry zawodników kategorii juniora (U-19) i juniora młodszego (U-17) rozpoczną się w sobotę 26 X przed południem: dla juniorów w hali głównej od 9.30, a dla juniorów młodszych w hali Andrzeja Janeckiego od 10.30 lub od 11.00. Koniec wszystkich gier — finały i gry o III m. — przewidziane są na niedzielne (27 X)  popołudnie. System rozgrywek: grupowo-pucharowy. Przy optymalnej liczbie zgłoszonych zawodników z założenia w rundzie pucharowej grać będą również zawodnicy/pary zajmujący II m. w swych grupach eliminacyjnych.

Dla wszystkich uczestników przyjezdnych organizator zapewnia nocleg w położonym kilkaset metrów od hali hotelu "Bella Vista***". Tam też odbędzie się tradycyjne spotkanie trenerów, sędziów, organizatorów, VIP-ów – sobotni wieczór przy Specjałach Regionalnych przygotowanych przez firmę prowadzącą m.in. swą restaurację z takimiż specjałami przy warszawskim Nowym Świecie. A dodatkowa 25. godzina tej właśnie doby (wtedy jest zmiana czasu na zimowy) da dodatkowy oddech przed niedzielną rundą finałową.

Organizator przy wsparciu firm RSL i FORZA — sponsorów turnieju — przygotowuje nagrody sprzętowe o wartości łącznej 8000 zł. Te dla zawodników będą do wyboru przez nich w granicach finansowych wywalczonych zajętym miejscem w turnieju. Czołowe kluby w klasyfikacji drużynowej otrzymają lotki RSL. Niezależnie od tego zawodnicy/pary pierwszej trójki każdej z kategorii i rodzaju gry otrzymają medale, a kluby statuetki/puchary.

Jak to od II Warszawskiego Festiwalu Badmintona, czyli od 2005 r., bywało, i w tym roku zapowiada się udział zawodników zagranicznych. Bardzo prawdopodobne jest, jak rok i dwa lata temu, uczestnictwo ekipy — a może i kilku ekip — czeskich oraz białoruskich i ukraińskich. Liczne kontakty zagraniczne klubu Harcownik mogą także zaowocować udziałem zawodników innych krajów. Jednak organizator o konkretnych kierunkach nie chce się głośno wypowiadać, by nie stwarzać niepotrzebnych nadziei lub nie zapeszać. Bowiem na pewno trudniej ściągnąć zawodników zagranicznych na turniej takiego typu, bo nie znajdując się w oficjalnym kalendarzu Badminton Europe, nie daje on punktów do rankingu europejskiego U-19 bądź U-17. W zamian za to jednak tu zawodnicy mają gwarantowaną liczbę meczów większą niż przy obowiązującym w rozgrywkach Badminton Europe systemie pucharowym. No i mają możliwość spotkania wielu różnorodnych zawodników, w tym ze ścisłej czołówki Polski, i ogrywania się z nimi.

Kontynuowana będzie ubiegłoroczna działalność streamingowa — na kanale You Tube "Badminton Polska" prowadzona będzie bezpośrednia transmisja na żywo z kortów głównych. Natomiast w tym roku na Warszawskim Otwartym Festiwalu Badmintona wprowadzona będzie kolejna nowość — na korcie nr 1 funkcjonować będzie system challenge. Wydaje się, że chyba będzie to użycie tego systemu po raz pierwszy w historii polskiego badmintona na turnieju kategorii dziecięco-młodzieżowych, nie będącym turniejem mistrzowskim. Aczkolwiek chyba i na żadnych mistrzostwach Polski młodszych kategorii system challenge nie był do tej pory użyty. Ale raczej dla klubu Harcownik takie "harcowanie", czyli robienie czegoś przed wszystkimi, to nie jest aż taką niezwyczajnością. Ostatecznie to również ten klub po raz pierwszy w historii polskiego badmintona zorganizował turniej rozgrywany jednocześnie na 16 kortach znajdujących się w jednej hali. Było to w roku 2007, gdy, organizując IV Warszawski Festiwal Badmintona, przeprowadził go w hali warszawskiej SGGW. Powtórzono to zresztą tam i rok, i 2 lata później.

Zapraszamy zawodników i kluby do uczestnictwa w kolejnym, XVI Warszawskim Otwartym Festiwalu Badmintona, a wszystkich pozostałych do odwiedzin i obserwacji turnieju, jeśli nie bezpośrednio na halach turniejowych, to choćby pośrednio poprzez kanał YouTube "Badminton Polska". Losowanie, a następnie wyniki gier będą zamieszczane rzecz jasna na witrynie tournamentsoftware.com. No i oczywiście  relacje z imprezy znajdą się na BadmintonZone.pl.

Warto dodać, że tegoroczny turniej, XVI Grand Prix International -Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona, odbywa się dzięki:

•wsparciu finansowemu:
- Ministerstwa Sportu i Turystyki
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego,
- Miasta Stołecznego Warszawy,

•sponsoringowi i patronatowi sprzętowemu firm badmintonowych: RSL i FORZA,

•sponsoringowi i wsparciu rzeczowemu
- "Polskich Specjałów Regionalnych",
- Przychodni Medycznej "Gabinet Króli — Wyszogrodzka 2".

Patronem Medialnym jest BadmintonZone.pl

Organizatorem turnieju jest Środowiskowy Klub Badmintonowy "Harcownik" — Warszawa.

Głównymi osobami prowadzącymi tę imprezę całościowo są:
- Dyrektor Organizacyjny Turnieju Marek Krawczyk;
- Sędzia Główny Turnieju (jedyny w Polsce, na razie, Sędzia Główny Certyfikowany Badminton Europe) Tomasz Rogowski;
- prezes ŚKBad Harcownik Warszawa Marek Czapliński.

Pomocą różnoraką też służą kluby i środowiska badmintonowe Metropolii Warszawskiej zrzeszone w Mazowieckim OZBad — w pierwszej kolejności są to:
• Klub WWL Marki,
• UKS Dwójka Warszawa Wesoła,
• UKS Ząbki,
• UKS Victor Stara Miłosna, Warszawa Wesoła,
• UKSB Milenium Warszawa.

XVI Warszawski Otwarty Festiwal Badmintona. 25-27 października 2019. Warszawa-Wesoła.
Hala SP 385 (d. Gimnazjum nr 119) przy ul. Klimatycznej 1 i Hala SP 172 przy ul. Brata Alberta.

Fot. © Mat, organizatora i Janusz Rudziński (archiwum)

Mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj