2019-08-11, Katowice
Gigantyczne mistrzostwa świata dobrze promowały Polskę
To była największa, gdy chodzi o liczbę uczestników, impreza rangi mistrzostw świata w badmintonie w całej historii. Polscy zawodnicy zdobyli aż 7 krążków!, dopisali też kibice, którzy stworzyli wyjątkową atmosferę w Spodku. Dzięki temu, że organizatorzy sprostali trudnemu wyzwaniu, jakie stanowiła tak gigantyczna impreza wielkiej rangi, była to świetna promocja Polski.

Na Yonex BWF World Senior Badminton Championships Katowice 2019 przyjechała rekordowa liczba 1509 zawodników z 56 krajów. Turniej 3 sierpnia otworzył koncert Orkiestry Kameralnej AUKSO w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Najlepszym polskim zawodnikiem i jednym z najlepszych na turnieju był 77-letni katowiczanin Paweł Gasz. Zdobył aż 3 srebrne medale w kategorii 75+! Mimo że zapowiadał, że interesuje go tylko złoto w singlu, a pozostałe konkurencje traktował jako dodatkowe, po rozgrywkach na jego twarzy gościł uśmiech.

Zanim doszedł do finałów, w ciągu tygodnia rozegrał w 3 konkurencjach 10 spotkań i wszystkie… wygrał. W niedzielnych finałach 3 razy musiał uznać wyższość rywali – w parze z Angielką Beryl Goodall (na fot. 1. oboje na podium ze srebrnymi medalami, na fot. 2. i 3. w trakcie finału) przegrali z parą Hans Schumacher/ Renate Gabriel z Niemiec 1:2 (21:19, 15:21, 16:21), w decydującym meczu w grze pojedynczej uległ Seriemu Chintanaseriemu z Tajlandii w trzech setach (16:21, 21:19, 18:21). Z kolei w deblu w parze z Leopoldem Tukendorfem musieli uznać wyższość Niemców Gerda Pfluga i Dietmara Unsera, również w trzech setach (13:21, 21:15, 14:21).

Katowiczaninowi kibicowali licznie zgromadzeni na trybunach kibice, wśród których nie zabrakło przyjaciół i rodziny. Najgłośniej w hali Spodka było w trakcie pojedynku z Tajlandczykiem – po trybunach niosły się śpiewy i okrzyki, a świetnie zorganizowanym Azjatom wyposażonym we flagi i szaliki odpowiadali Polacy.

Same srebra i brązy Polaków
Srebrne krążki wywalczyli także Dariusz Zięba (fot. 4. i 5.) i Jacek Hankiewicz. Pierwszy z nich po zaciętym pojedynku przegrał w kategorii +45 z Lien Sheng Liao z Tajwanu 1:2 (19:21, 22:20, 17:21). Hankiewicz w kapitalnym stylu awansował do finału, jednak zwycięstwo z Joakimem Nordgrenem (Szwecja) okupił kontuzją łydki. W niedzielę Polak przegrał z Chang-Jun Wu w dwóch setach: do 16 i 14 (kategoria 50+). Jednak również Hankiewicz po meczu nie był załamany. – Przed turniejem srebro i brąz brałbym w ciemno. Medale mają dla mnie o tyle dużą wartość, że zdobyłem je u siebie, w Katowicach. Cieszę się, że mogliśmy pokazać zawodnikom z całego świata Polskę, rozmawiałem z wieloma z nich i byli zachwyceni. 10 lat temu byłem na podobnym turnieju w Hiszpanii i tamten pod względem organizacji, atmosfery, w ogóle nie był porównywalny.

Brąz zdobyła Dorota Grzejdak w kategorii 50+, a para Jacek Hankiewicz/ Jerzy Dołhan zgarnęła medal z tego samego kruszcu w turnieju debla powyżej 50 roku życia.
Co ciekawe, przed dwoma laty z podobnego turnieju w Koczinie w Indiach przywieźli tylko dwa medale – Dorota Grzejdak zdobyła srebro, a Paweł Gasz brąz.

Polska to fajny kraj!
Na trybunach Spodka zasiadło wielu kibiców z całego świata. Jednym z nich był Antonio Rodrigues, Portugalczyk, który żywo dopingował swojego rodaka, Luisa Nesbitta. — Byłem w Polsce wcześniej służbowo, ale w Poznaniu. To fajny kraj, macie bardzo dobre jedzenie. Szczególnie ciasta, tak jak w Portugalii. Samo otoczenie Katowic też bardzo mi się podoba – mówi.

W tym samym czasie w hali tzw. małego Spodka odbyły się Narodowe Dni Badmintona, największa cykliczna impreza badmintonowa w Polsce. W pierwszych dniach NDB zjawili się uczniowie szkół podstawowych, którzy grali w Turnieju Dzieci. W kolejnych odbył się
Turniej Seniorów i Turniej Amatorów. Na ten drugi zgłosiło się około 200 pasjonatów badmintona! Razem obie imprezy stworzyły największe wydarzenie w historii tego sportu.
- Jesteśmy zadowoleni z organizacji. Ufamy w tej kwestii zawodnikom, a ci mówili, że wszystko jest super przygotowane. Są bardzo zadowoleni, z gościnności, z przygotowania sali, z dodatkowych atrakcji. Sam wygląd sali też zrobił na nich ogromne wrażenie – podsumował turniej jego dyrektor, Wojciech Palikij. Przedstawiciele Światowej Federacji Badmintona (BWF) również chwalili organizatorów. Polska otrzymała szansę na promocję dyscypliny w kraju i doskonale ją wykorzystała.

Zob. też:
Gasz i Travers mierzą w hat-trick
Sześcioro Polaków w półfinałach
Wiatr najgorszym przeciwnikiem
Dwie pieczenie na jednym ogniu
Ręka do góry!
Sudhakar Reddy uczczony minutą ciszy w Katowicach
Świetne występy katowiczanina Pawła Gasza
Wyszli ze Spodka z tarczą
Obrazki ze Spodka
Uwertura przed historycznymi mistrzostwami
Wczesna pobudka w Katowicach
Potrzebna ponad setka wolontariuszy!
W czym badminton przypomina kabaret?

9. mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. Yonex BWF World Senior Badminton Championships 2019. 4-11 sierpnia 2019. Katowice (Polska). Kategoria: BWF Major Event. Strona zawodów.  Wyniki Polaków. Zob. wyniki na tournamentsoftware.com. Strona Silesia Badminton na Facebooku. Wideo z 8. dnia turnieju (finały) na kanale BWF — YouTube.

Fot. © Mat. prasowe organizatora (live)

Mat. prasowe organizatora; jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj