2019-08-08, Hajdarabad
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
OLGA KONON I ANGLICY WYCOFANI Z MISTRZOSTW

8.08.2009. Cała reprezentacja Anglii wycofała się z mistrzostwa świata w Indiach z powodu zagrożenia atakiem terrorystycznym. Anglicy opuścili Indie, wracając do ojczyzny przez Singapur.

Burzę wywołał alarmistyczny artykuł w miejscowej prasie. Dziennik "The Times of India" opublikował bowiem na pierwszej stronie informację o pogróżkach wobec organizatorów zawodów wystosowanych przez jedną z organizacji terrorystycznych. Organizatorzy natychmiast urządzili konferencję prasową z udziałem miejscowych organów bezpieczeństwa, na której uspokajano, że tak naprawdę chodziło jedynie o rutynowe antyterrorystyczne środki profilaktyczne. Jednak Anglicy (na fot. mikst Nathan Robertson/ Jenny Wallwork) po konsultacji ze swoim ministerstwem spraw zagranicznych postanowili — podobno jednogłośnie — nie ryzykować i wycofać się. Mają być za to obciążeni przez BWF tylko standardową opłatą po 250 USD za jednego wycofanego zawodnika. Federacja podobno nie nałoży żadnej dodatkowej grzywny.

Oświadczenia organizatorów o zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa nie całkiem uspokoiły zagranicznych gości. "The Times of India" pisze, że zawodnicy i pozostali członkowie ekip są niezbyt zadowoleni. Gazeta cytuje anonimowego zagranicznego zawodnika: - Nie czujemy się wcale bezpieczniej niż wczoraj. Jesteśmy również bardzo niezadowoleni z organizacji transportu. Musimy czekać na autobus, żeby zabrał nas spod hotelu i musimy także czekać na zewnątrz stadionu po treningu. Jak możemy czuć się bezpiecznie? Gazety donoszą o pogróżkach terrorystycznych, a oni tutaj nie potrafią nawet zapewnić punktualnego transportu.
Jednak zaostrzono środki bezpieczeństwa w postaci ustawionych w wielu punktach wykrywaczy metali i bramek do prześwietlania. Wszystkie samochody kierujące się na stadion są sprawdzane. Wejścia do obiektu patrolowanego również przez specjalnie wyszkolone psy są obstawione przez komandosów.

Nie wiadomo na razie o wycofaniu innych reprezentacji. Decyzji takiej nie podjęły np. inne ekipy brytyjskie (Szkocja, Walia) oraz Duńczycy. - Oczywiście jestem tym wciąż zaniepokojony i zmartwiony, ale wydaje się, że teraz wszystko jest pod kontrolą — deklaruje swoim fanom Peter Gade. - BWF i miejscowa policja współpracują z wszystkimi krajami i zapewniają, że wszystko jest w porządku.

Gade koncentruje się na przygotowaniu do swojego pierwszego pojedynku, z Ukraińcem Walerym Atraszczenko. Tymczasem z mistrzostw wycofała się — jednak nie z powodu zagrożenia terrorystycznego — reprezentantka Polski Olga Konon. Jej przeciwniczka w pierwszej rundzie, Anastazja Prokopienko (Rosja), przechodzi do dalszych gier walkowerem i spotka się z nadzieją gospodarzy Sainą Nehwal, która ponoć szybko dochodzi do siebie po infekcji ospą wietrzną.

Z kolei wycofanie się Anglików upraszcza turniejową drogę debla Michał Łogosz/ Robert Mateusiak. Polacy mieli w pierwszej rundzie grać (i oczywiście wygrać) z parą Richard Eidestedt/ Andrew Ellis; przejdą więc do drugiej walkowerem, trafiając na Belgów lub Kanadyjczyków.

Natomiast Mateusiak i Nadia Kostiuczyk mają już jasność, że w razie wygrania pierwszych dwóch rund (są faworytami) na sto procent w 1/8 finału natrafią na mikst gospodarzy — Diju Valiyaveetil/ Jwala Gutta. Para hinduska już jest bowiem w 1/8, mając najpierw wolny los, a potem wygraną walkowerem z wycofanymi Anglikami — Robertsonem i Wallwork.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj