2019-08-09, Katowice
Sześcioro Polaków w półfinałach
Piątek był udanym dniem dla polskich zawodników na mistrzostwach świata seniorów w Spodku. Do sobotnich półfinałów awansowało sześcioro rodaków; będziemy mogli ich obserwować łącznie w siedmiu meczach. Najbardziej zapracowany na korcie będzie Paweł Gasz. 76-latek z Katowic zagra aż trzy spotkania. Wstęp na wszystkie mecze jest wolny.

W piątek jako pierwsi z gospodarzy pojawili się na kortach Jerzy Dołhan i Jacek Hankiewicz (fot. 2.). Od razu dali sporo radości sobie i kibicom. Polski duet pokonał indyjską parę Venkataraju Akula/ Lingeswara Rao (5/8) 2:0 (21:18, 21:16) i o niedzielny finał w kategorii debla 50+ zagra z Duńczykami, Peterem Buschem Jensenem i Bo Sorensenem.

Hankiewicz dostał się również do fazy medalowej w kategorii singlistów 50+. W ćwierćfinale pokonał Szweda Stefana Grahna 2:0 (21:16, 21:7) i w półfinale zagra z jego rodakiem, rozstawionym z numerem 3/4 Joakimem Nordgrenem.

8 meczów i 8 wygranych Pawła Gasza!
Przed południem swój pierwszy piątkowy mecz rozegrał także Paweł Gasz. W 17 minut pokonał Tarta Kornchankula z Tajlandii 2:0 (21:8, 21:3) i zagra w półfinale kategorii 75+ z Matthiasem Kieferem z Niemiec.

Polak już pokonał Kiefera na tych mistrzostwach. Doszło do tego w drugim, sobotnim meczu Pawła Gasza w duecie z Leopoldem Tukendorfem (fot. 1.). Polacy wygrali z parą Kiefer/ Wolfram Schatz w trzech setach (21:15, 14:21, 21:11). To był jego ósmy mecz na mistrzostwach i ósmy wygrany! Teraz w 1/2 finału ich przeciwnikami będą również Niemcy — Heiner Hanrath i Michael Oversberg.

Oprócz gry singlowej i deblowej Gasz wcześniej zapewnił sobie półfinał w mikście. Razem ze swoją partnerką Beryl Goodall z Anglii zmierzą się z parą Wolfram Schatz/ Renate Knotzch.
W kategorii singlistów powyżej 45. roku życia swój sukces osiągnął Dariusz Zięba. Polak pokonał pokonał rozstawionego Stefana Edvardssona ze Szwecji 2:0 (21:13, 21:16). Teraz w meczu o finał zmierzy się z Portugalczykiem Fernando Silvą, turniejową dwójką.

Zawodniczką gospodarzy, którą zobaczymy w sobotę na korcie, jest Dorota Grzejdak. Zdobywczyni srebrnego medalu MŚ przed dwoma laty w kategorii singlistek 45+ pokonała teraz w 50+ Poonam Tatwawadi z Indii 2:0 (21:10, 21:9). Polka cieszy się, że już zagwarantowała sobie medal katowickich mistrzostw. — Co mistrzostwa świata zdobywałam medal. To miłe, że zrobiłam to również przed własną publicznością – powiedziała po spotkaniu. O finał kat. 50+ zagra z Kumiko Kushiyamą z Japonii. – Będzie dobrze! – stwierdziła krótko.

Największe wydarzenie badmintonowe na świecie
W Katowicach od niedzieli rywalizuje ponad 1500 zawodników z 56 krajów. Po sąsiedzku, w tzw. „małym Spodku” (na płycie lodowiska, które oczywiście zostało pozbawione lodu, za to wypełnione dwunastoma kortami), odbywają się Narodowe Dni Badmintona (fot. 4.). W pierwszych dniach NDB zjawili się uczniowie szkół podstawowych, którzy grali w Turnieju Dzieci.
  Teraz rywalizują ze sobą amatorzy i seniorzy. Emocjonująco zapowiada się Turniej Amatorów ORLEN CUP, na który zgłosiło się około 200 uczestników. Duża frekwencja jest także na Turnieju Seniorów.
Postanowiliśmy połączyć te dwie wielkie imprezy, by stworzyć prawdziwe święto badmintona. Jestem przekonany, że mieszkańcy Katowic na długo zapamiętają te wydarzenia, a sama dyscyplina zyska nowych sympatyków – wyjaśnił Marek Krajewski, prezes Polskiego Związku Badmintona i Fundacji Narodowy Badminton.
W tym roku odbywa się już czwarta edycja Narodowych Dni Badmintona. Wcześniej impreza dwukrotnie miała miejsce w Warszawie – na Stadionie Narodowym i Torwarze – oraz na czterech obiektach sportowych w Zakopanem.
Sponsorem strategicznym wydarzenia został PKN ORLEN, który już po raz drugi uczestniczy w Narodowych Dniach Badmintona. Od samego początku jest z nami marka LOTTO, nasz partner główny. Jesteśmy dumni, że tak uznane marki doceniają naszą imprezę – podsumował Marek Krajewski.

Obie imprezy tworzą razem największe wydarzenie badmintonowe na całym świecie!
Sobotnie mecze rozpoczną się o godzinie 9. (zob. harmonogram gier)

Wstęp na wszystkie gry jest wolny.

Zob. też:
Wiatr najgorszym przeciwnikiem
Dwie pieczenie na jednym ogniu
Ręka do góry!
Sudhakar Reddy uczczony minutą ciszy w Katowicach
Świetne występy katowiczanina Pawła Gasza
Wyszli ze Spodka z tarczą
Obrazki ze Spodka
Uwertura przed historycznymi mistrzostwami
Wczesna pobudka w Katowicach
Potrzebna ponad setka wolontariuszy!
W czym badminton przypomina kabaret?

9. mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. BWF World Senior Badminton Championships 2019. 4-11 sierpnia 2019. Katowice (Polska). Kategoria: BWF Major Event. Strona zawodów.  Wyniki Polaków. Zob. wyniki na tournamentsoftware.com. Strona Silesia Badminton na Facebooku. Wideo z 6. dnia turnieju na kanale BWF — YouTube.

Fot. mat. organizatora (live)

Mat. prasowe organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj