2019-08-06, Katowice
Świetne występy katowiczanina Pawła Gasza
Za nami dwa dni badmintonowego święta, które trwa w Katowicach! W Spodku od niedzieli, 4 sierpnia trwają Yonex BWF World Senior Badminton Championships, które mają wyłonić najlepszych badmintonistów świata w kategoriach wiekowych od 35 do 75 lat.

Mistrzostwa, na które przyjechała rekordowa liczba 1509 zawodników, otworzył 3 sierpnia koncert Orkiestry Kameralnej AUKSO w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Na drugi dzień areną najważniejszych wydarzeń był już tylko Spodek, gdzie zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w łącznie 47 konkurencjach. Emocji na kortach nie brakowało, a najbardziej cieszą nas udane występy Polaków.

Katowiczanin Paweł Gasz (kategorie powyżej 75 lat), nasza największa nadzieja na medale, grał już ze swoją partnerką Beryl Goodall (fot.) z Anglii trzy mecze miksta, a także jedno spotkanie debla z Leopoldem Tukendorfem. Wszystkie cztery mecze wygrał.
Inne polskie nadzieje na medale również nie zawodzą. Dorota Grzejdak w parze z Marcinem Grzywaczem pokonała fińską parę Sami Parikka i Urlika Syjavaara w pierwszej rundzie kategorii debla powyżej 40 lat, a Jacek Hankiewicz również przybliżył się do medali w swoich konkurencjach.
W grze pojedynczej i podwójnej powyżej 50 lat nie dał szans swoim przeciwnikom i awansował do kolejnych rund. Miłą niespodziankę sprawiła z kolei Dominika Gluzik-Pluchowska, która w poniedziałek, w 20 minut, niespodziewanie pokonała 2:0 rozstawioną Francuzkę Audrey Petit.

- Jesteśmy zadowoleni z organizacji. Ufamy w tej kwestii zawodnikom, a ci mówią, że wszystko jest super przygotowane. Są bardzo zadowoleni, z gościnności, z przygotowania sali, z dodatkowych atrakcji. Sam wygląd sali też zrobił na nich ogromne wrażenie – mówi Wojciech Palikij, dyrektor katowickiego turnieju. Jak podkreśla, prawdziwym hitem wśród zawodników był sobotni koncert w siedzibie NOSPR, który zapamiętany zostanie na długo.

Na trybunach Spodka można było zobaczyć wielu kibiców z całego świata. Jednym z nich był Antonio Rodrigues, Portugalczyk, który żywo dopingował swojego rodaka, Luisa Nesbitta. Jak mówił, mistrzostwa i Katowice robią na nim duże wrażenie. — Byłem w Polsce wcześniej służbowo, ale w Poznaniu. To fajny kraj, macie bardzo dobre jedzenie. Szczególnie ciasta, tak jak w Portugalii. Samo otoczenie Katowic też bardzo mi się podoba – mówi.

W organizacji turnieju pomagają również wolontariusze. Ci są także sędziami liniowymi, którzy pomagają zawodowym arbitrom w rozstrzyganiu spornych sytuacji. Jedna z nich, Klaudia, mówi, że to jej pierwsza taka impreza badmintonowa i cieszy się z super atmosfery na turnieju. — Na kortach nie ma żadnych kłótni, zawodnicy odnoszą się do nas w bardzo miły sposób. Można tu poznać ludzi z każdego zakątka świata. Wczoraj sędziowałam mecz Zjednoczone Emiraty Arabskie kontra Sri Lanka, poznałam zawodnika z Mauritiusa – opowiada.

Turniej w Katowicach potrwa do niedzieli 11 sierpnia. Wstęp na wszystkie gry dla kibiców jest wolny!

Zob. też:
Wyszli ze Spodka z tarczą
Obrazki ze Spodka
Uwertura przed historycznymi mistrzostwami
Wczesna pobudka w Katowicach
Potrzebna ponad setka wolontariuszy!
W czym badminton przypomina kabaret?

9. mistrzostwa świata seniorów w badmintonie. BWF World Senior Badminton Championships 2019. 4-11 sierpnia 2019. Katowice (Polska). Kategoria: BWF Major Event. Strona zawodów.  Wyniki Polaków. Zob. wyniki na tournamentsoftware.com. Strona Silesia Badminton na Facebooku.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

Mat. prasowe organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj