2019-07-11, Orange
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
SENTYMENTALNA PODRÓŻ DO KALIFORNII

11.07.2009. Taufik Hidayat (fot.) bez specjalnego wysiłku zwyciężył w otwartych mistrzostwach Stanów Zjednoczonych rozgrywanych w Kalifornii.
Zapewne Indonezyjczyk wspominał teraz z sentymentem swój pamiętny tryumf cztery lata temu, również w Kalifornii. Wówczas, rok po zdobyciu złotego medalu olimpijskiego, Taufik wygrał zdecydowanie w finale mistrzostw świata z numerem 1 rankingu — Chińczykiem Lin Danem. Potem nastały nieco chudsze czasy dla Hidayata, a na światowych arenach w grze pojedynczej mężczyzn króluje w praktyce Lin Dan, chociaż obecnie liderem rankingu BWF jest Malezyjczyk Lee Chong Wei.

Zbliżają się kolejne mistrzostwa świata i miejmy nadzieję, że fenomenalny Indonezyjczyk nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a jego bezproblemowa wygrana w USA jest sygnałem wzrastającej formy.

Mistrzostwo USA zdobyli, również bez kłopotu, inni gwiazdorzy US Open — reprezentujący Stany Zjednoczone Howard Bach i Tony Gunawan. Oni także miło wspominają mistrzostwa świata w Kalifornii sprzed 4 lat. Wtedy zdobyli historyczny, pierwszy medal indywidualnych mistrzostw świata dla USA, w dodatku złoty.
Bach w tym roku — jako jedyny — wygrał dwa finały US Open. Udało mu się to bowiem również w mikście, w parze z Evą Lee (USA). Pozycję rozstawionej z numerem 1 potwierdziła w singlu Kanadyjka Anna Rice. Pokonując w finale Monę Santoso (USA), pomściła klęskę swej rodaczki, rozstawionej z numerem 2 Charmaine Reid, wyeliminowanej właśnie przez Santoso już w pierwszej rundzie.

Turniej debla kobiet był popisem byłej gwiazdy chińskiej, obecnie reprezentującej Kanadę, Jiang Xuelian. Razem z Huang Ruilin wyeliminowały w półfinale rozstawione z numerem 1 Nicole Grether i Reid (Niemcy/Kanada) a w finale pokonały chińskie Amerykanki — Chen Ying i Grace Peng. Jiang miała też szansę na złoto w mikście, ale jej partner Alvin Lau stanowił w finale zbyt mały atut w starciu z Bachem i Lee.

Wyniki finałów (11.07.2009)
Gra pojedyncza mężczyzn
Taufik HIDAYAT (Indonezja,1) — HSUEH Hsuan Yi (Tajpej, 6) 21:15 21:16 (0:31).
Gra pojedyncza kobiet
Anna RICE (Kanada, 1) — Mona SANTOSO (USA) 21:17 21:9 (0:26).
Gra podwójna mężczyzn
Howard BACH/ Tony GUNAWAN (USA, 7) — Jürgen KOCH/ Peter ZAUNER (Austria, 1) 21:12 21:9 (0:23).
Gra podwójna kobiet
HUANG Ruilin/ JIANG Xuelian (Kanada) — CHEN Ying/ PENG Yun [Grace] (USA) 14:21 21:15 21:11 (0:59).
Gra mieszana
Howard BACH/ Eva LEE (USA) — Alvin LAU/ JIANG Xuelian (Kanada) 21:13 21:12 (0:26).

Otwarte mistrzostwa USA w badmintonie. 2009 Yonex/OCBC US Open Grand Prix Championships, 6-11 lipca 2009, Orange, Kalifornia (USA). Turniej z cyklu: Grand Prix. Pula nagród: 80 tys. dol. Zobacz również wyniki na stronie tournamentsoftware.com.

© BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj