2019-07-05, Gatczyna
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
BIAŁA GORĄCZKA ZAMIAST BIAŁYCH NOCY PUCHOWA

5.07.2009. Bez udziału polskich zawodników rozegrano międzynarodowy turniej White Nights zaliczany do cyklu Badminton Europe Circuit.
Największą gwiazdą był zwycięzca wielu turniejów rangi światowej Indonezyjczyk Flandy Limpele. Brązowy medalista olimpijski w deblu (2004), brązowy medalista mistrzostw świata (2007) i ubiegłoroczny mistrz Igrzysk Azjatyckich w mikście przybył do Rosji zapewne zwabiony przez Anastazję Russkich, która od pewnego czasu jest jego partnerką na korcie. Ich wspólny dorobek w rankingu BWF (grali w zbyt małej liczbie turniejów i nie osiągnęli też na ogół oszołamiających rezultatów) nie pozwoli im wystartować w najbliższych mistrzostwach świata (są na 41. miejscu listy).

Jednak ze względu na miarę zawodów rangi identycznej jak ostatnie otwarte mistrzostwa Polski Indonezyjczyk skupiał na sobie wielką uwagę kibiców, którzy z wielkim aplauzem witali udane zagrania Azjaty.

35-letni Flandy sprawiał wrażenie, że gra na 3/4 swych możliwości, bo mu to całkowicie wystarcza. Tak też było w sobotnim półfinale przeciwko niezłej parze rosyjskiej, Aleksandr Nikołajenko/ Waleria Sorokina. Duet indonezyjsko-rosyjski wygrał na luzie pierwszego seta, a przeciwnicy wyglądali na pogodzonych z porażką. Kiedy w drugiej partii Russkich zaczęła seryjnie popełniać niewymuszone błędy, a Sorokinie wówczas się to szczęśliwie akurat nie zdarzało, Limpele nie zmienił sposobu gry. Wystarczyło mu kontrolowanie przebiegu następnego, decydującego seta, co było tym łatwiejsze, że partnerka ustabilizowała swą grę na nieco wyższym poziomie.

Przebieg niedzielnego finału był podobny, aczkolwiek rozstawieni z numerem 1 Witalij Durkin i Nina Wisłowa, zadowoleni z wygrania swoich finałów deblowych (Durkin w parze z Nikołajenką, Wisłowa z Sorokiną pokonali swoich rosyjskich rywali), byli nadal w bojowym nastroju. Pierwszego seta Flandy i Anastazja wygrali łatwo, ale w drugim — grając bardzo spokojnie — musieli bronić dwóch lotek setowych, zanim przy aplauzie widowni zwycięsko zakończyli ostatni z finałów imprezy.

Przed nimi na korcie centralnym walczyli singliści. Miał to być pojedynek rutyny z młodością. 32-letni, najlepszy rosyjski singlista Stanisław Puchow (fot. 1.), zmierzył się z 21-letnim Ukraińcem Dmitro Zawadzkim (fot. 2.). Była to jednak ostatecznie konfrontacja chimerycznego nerwusa z pewnym swego młodzieńcem.

Od połowy pierwszego seta (11:9 dla Puchowa) zdawało się, że Rosjanin panuje nad sytuacją. Po profesorsku rozgrywał akcje i sprawiał dużo lepsze wrażenie niż nieco chaotycznie walczący Ukrainiec. Puchow prowadził 17:13 i 19:16, kiedy coraz częściej po uzyskaniu szansy ukoronowania akcji decydującym atakiem smeczował lotkę w siatkę. Przy 19:19 najpierw wyrzucił prostą lotkę w aut, a broniąc setbola ściął w taśmę.

Znany ze słabej psychiki Puchow walczył tylko do połowy drugiej partii. Potem coraz bardziej kontrastował z Zawadzkim, który pochodzi z Charkowa, ale pewnie czuje się na gruncie rosyjskim (gra tam w tamtejszej lidze w barwach CSKA Moskwa). Robiący mnóstwo prostych błędów Rosjanin kontestował decyzje sędziowskie. Ostatnią lotkę wpuścił w kort, nie chciał się pogodzić z wynikiem, nie podał ręki przeciwnikowi i sędziom i — miotając przekleństwa — kopnięciem przewrócił reklamę sponsora po czym wyszedł. Został zdyskwalifikowany, wynik zweryfikowano na 21:0 21:0 dla Zawadzkiego.

Jeśli nie liczyć wkładu indonezyjskiego w mikście, był to jedyny finał nie wygrany przez Rosjan, którzy traktowali turniej jako ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata w Indiach. Wcześniej, w grze pojedynczej kobiet, Ełła Karaczkowa-Diehl z łatwością pokonała Jelenę Prus z Ukrainy.

Zawody rozegrano w Gatczynie koło Sankt Petersburga, sławnej jako niegdysiejsza rezydencja carska.

Wyniki finałów (5.07.2009)
Gra pojedyncza mężczyzn
Dmitro ZAWADZKI (Ukraina, 3) — Stanisław PUCHOW (Rosja, 7) 21:19 21:13 (0:39), zweryfikowane jako 21:0 21:0 dyskwalifikacja (0:40).
Gra pojedyncza kobiet
Ełła DIEHL [Karaczkowa] (Rosja, 1) — Jelena PRUS (Ukraina, 3) 21:10 21:10 (0:26).
Gra podwójna mężczyzn
Witalij DURKIN / Aleksander NIKOŁAJENKO (Rosja, 1) — Władymir IWANOW/ Iwan SOZONOW (Rosja, 2) 21:17 21:11 (0:25).
Gra podwójna kobiet
Waleria SOROKINA / Nina WISŁOWA (Rosja, 1) — Anastazja PROKOPIENKO / Anastazja RUSSKICH (Rosja, 3) — 21:19 13:21 21:17 (1:04).
Gra mieszana
Flandy LIMPELE/ Anastazja RUSSKICH (Indonezja/Rosja, 3) Witalij DURKIN / Nina WISŁOWA (Rosja, 1) 21:14 25:23 (0:33).

Międzynarodowe mistrzostwa Rosji w badmintonie "White Nights". Russian International White Nights, 1-5 lipca 2009, Gatczyna k. Sankt Petersburga (Rosja). Turniej z cyklu International Challenge (4A). Pula nagród: 15 tys. dol.

© BadmintonPhoto.com i Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj