2019-06-30, Mińsk
Podwójny laur Ellisa
Marcus Ellis i Lauren Smith (fot.) zwyciężyli swoich rodaków, Chrisa i Gabrielle Adcocków (Wielka Brytania) w finale miksta na Igrzyskach Europejskich.
To oznaczało, że Ellis jako jedyny uczestnik rywalizacji badmintonowej zdobył dwa złote medale. Wcześniej wygrał w deblu w parze z Chrisem Langridgem (zob. wywiad z deblistami na FB Badminton Europe).

Szansę na dwukrotne złoto miała jeszcze do soboty partnerka mikstowa Marcusa, Lauren (zob. wywiad z mikstem na FB Badminton Europe), ale pogrzebała je w finale debla.

Finał miksta nie dostarczył wielkich emocji, nie dlatego, że miał charakter jednonarodowy, ale z powodu słabszej dyspozycji pokasłującego Chrisa Adcocka. Brakowało mu zwłaszcza normalnej szybkości.

Bardziej zacięty był finał singla mężczyzn. Francuz Brice Leverdez dotrzymał słowa
i przyparł od początku do muru faworyta w osobie Duńczyka Andersa Antonsena. W pierwszym secie Antonsen wybronił się w końcówce przed pogonią Leverdeza. W drugim niewymuszone błędy Duńczyka wobec natchnionej gry Francuza przyniosły wyraźne zwycięstwo tego ostatniego. W decydującej partii Antonsen znalazł receptę na przejęcie kontroli nad kortem, a Leverdez mylił się coraz częściej, co przesądziło o wyniku.

W ostatnim niedzielnym finale faworytką była Mia Blichfeldt (Dania) i nie pozwoliła sobie na chwile słabości z rozgrywającą generalnie świetny turniej Szkotką Kirsty Gilmour (Wielka Brytania).

Na igrzyskach najlepiej zaprezentowali się reprezentanci Wielkiej Brytanii (w zdecydowanej większości Anglicy), zdobywając dwa złote medale i trzy srebrne. Dania może pocieszać się zwycięstwami w obu singlach. Nie udał się występ Niemcom (zero medali). Rosja poprzestała na trzech półfinałach, co trenerka Klaudia Majorowa przyjęła mimo wszystko z satysfakcją: — Trzy medale na igrzyskach europejskich to bardzo dobrze! Przyznała zarazem, że apetyty były nawet większe. Jednak w parze Jekaterina Bołotowa, Alina Dawlietowa tej ostatniej brakuje jeszcze doświadczenia, przez co przy 20:19 wykonała długi serw zamiast krótkiego. Jewgienia Kosecka miała ostatnio trudny życiowo okres i brązowy medal stanowi w tej sytuacji sukces. U Władimira Iwanowa i Iwana Sozonowa zdaniem Majorowej zawodzi ostatnio współdziałanie, ale medal potwierdza ich klasę i trenerka liczy, że po krytycznym spojrzeniu na siebie na czempionacie w Szwajcarii rozwiną skrzydła. Władimira Malkowa główna trenerka Rosji oceniła pozytywnie (ósemka w singlu w Europie to dobry wynik). Niefortunny przebieg przygotowań singlisty do igrzysk zaważył na tym, że w pojedynku z Leverdezem Rosjaninowi zabrakło sił. Majorowa jest niezadowolona jedynie z miksta Jewgienij Driomin/ Jewgienia Dimowa: zagrali poniżej swoich możliwości, nerwowo, popełniając dużo niewymuszonych błędów. Oczywiście o wynikach na poziomie reprezentacji Rosji my możemy na razie jedynie pomarzyć. A medale zdobyły jeszcze: Holandia (dwa, w tym złoty), Francja (oprócz srebra Leverdeza dwa brązy) i — po jednym brązowym — Estonia, Irlandia i Izrael.

Nieoficjalna klasyfikacja medalowa igrzysk (badminton)
1. Wielka Brytania: 2 złote — 3 srebrne — 0 brązowych
2. Dania: 2 — 1 — 1
3. Holandia: 1 — 0 — 1
4. Francja: 0 — 1 — 2
5. Rosja: 0 — 0 — 3
6. Estonia: 0 — 0 — 1
Irlandia: 0 — 0 — 1
Izrael: 0 — 0 — 1

Wyniki finałów (30.06.2019)
Gra pojedyncza mężczyzn
Anders Antonsen (Dania, 2) — Brice Leverdez (Francja, 4) 21:19 14:21 21:10.
Gra pojedyncza kobiet
Mia Blichfeldt (Dania, 2) — Kirsty Gilmour (Wielka Brytania, 3) 21:16 21:17.
Gra mieszana
Marcus Ellis/ Lauren Smith (Wielka Brytania, 2) — Gabrielle Adcock/ Chris Adcock (Wielka Brytania, 1) 21:14 21:9.

Zob. też:
Pozorne sensacje igrzysk.
Jak graliśmy w badmintona w Mińsku?

Rogalski przycisnął Leverdeza, ale odpadł.
Holendrzy zastopowali polski mikst na igrzyskach.
Rogalski awansuje z drugiego miejsca w grupie.
Kolejna wygrana Rogalskiego w Mińsku.
Rogalski dobrze zaczął igrzyska.
Ślubowanie badmintonistów.

Drugie Igrzyska Europejskie. 2nd European Games. Badminton w dniach: 14-30 czerwca 2019, Mińsk (Białoruś). Indywidualne mistrzostwa kontynentalne. Impreza rozgrywana obecnie w 15 dyscyplinach sportowych. Wyniki Polaków. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Wyniki na stronie igrzysk.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj