2019-06-07, Assen
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
WIELOBARWNE FINAŁY

7.06.2009. W niedzielę Europejczycy podsumowali w Holandii tegoroczny sezon turniejów z cyklu BE Circuit. Poza deblem mężczyzn, w którym pary z Austrii i Danii ścierały się prawie godzinę, mecze przebiegały w nadzwyczaj szybkim tempie.

W pierwszym meczu finałowym spotkały się Rachel van Cutsen (fot.) oraz Juliane Schenk. Holenderka, wspierana przez rodzimą publiczność, grała niezwykle agresywnie, jednak jej ofensywa spotkała się z silnym oporem ze strony obrończyni tytułu, doświadczonej żołnierki z Bundeswehry. Ostatecznie, choć faworytką spotkania była Schenk, lepsza okazała się reprezentantka gospodarzy, wygrywając o włos w pierwszym secie i bardziej zdecydowanie w drugim. Zwyciężczyni była bardzo usatysfakcjonowana osiągniętym rezultatem: Jestem bardzo zadowolona z tego zwycięstwa, jak również z innych meczów, które zagrałam na tym turnieju. Taktyka, jaką obrałam na korcie, jest niezwykle wymagająca, zarówno pod względem mentalnym, jak i fizycznie. Tym razem to zadziałało. Będę pamiętać o tym w Singapurze.

Rachel van Cutsen wróciła do domu z dwoma medalami, udało się jej bowiem zdobyć później jeszcze srebro w parze z Paulien van Dooremalen. Zdobycie najwyższego podium przez Holenderki było w zasięgu ich możliwości, jednak przeszkoda nie do pokonania okazały się Szwedki Emilie Lennartsson i Emma Wengberg.

W kolejnym finałowym spotkaniu stanęli naprzeciw siebie Rajiv Ouseph oraz Raul Must. Estończyk był niezwykle pewny siebie po zwycięstwie nad Palyamą i do walki o złoto przystąpił na luzie — jak się potem okazało zbyt dużym. W dużym napięciu trzymał widzów zwłaszcza drugi set, w którym Must zdobył prowadzenie 19:17 i zdawał się być bliski wygranej. Jednak w końcówce Ouseph zmobilizował się i dzięki precyzji oraz żelaznym nerwom zdobył zasłużenie złoty krążek.

Nieoczekiwanie potoczył się decydujący mecz debla mężczyzn, w którym spotkali się pewni siebie Duńczycy Kasper Henriksen / Christian Skovgaard ze znacznie mniej utytułowanymi Austriakmi, Jürgenem Kochem / Peterem Zaunerem. Ci ostatni grali nadspodziewanie dobrze i ku zdziwieniu własnemu oraz publiki doprowadzili do zwycięstwa w trzech setach. Po meczu Koch wyjaśnił swój fortel: Zazwyczaj gramy przeciwko zawodnikom, którzy są wyżsi, to była dla nas nowa sytuacja. Mieliśmy niezłą obronę, jednak to nie jest wystarczające, aby wygrać. Próbowaliśmy grać tak często, jak to tylko możliwe, w ataku. Zaletą okazało się też moje długoletnie doświadczenie na boisku.

W grze mieszanej prym wiedli zaś reprezentanci Europy Wschodniej: Witalij Durkin / Nina Wisłowa oraz Walery Atraszczenkow / Jelena Prus. Ci ostatni, mimo agresywnej gry, zdawali się być bezsilni wobec perfekcyjnej w grze na siatce Wisłowej. Jej partner musiał grać już tylko poprawnie, aby para z "Kraju Rad" zdobyła złoto w najkrótszym tego dnia meczu.

Wyniki finałów (7.06.2009)
Singel mężczyzn: Rajiv Ouseph (Anglia) — Raul Must (Estonia) 21:19 22:20 (0:36)
Singel kobiet: Rachel van Cutsen (Holandia) — Juliane Schenk (Niemcy) 24:22 21:17 (0:35)
Debel mężczyzn: Jürgen Koch / Peter Zauner (Austria) — Kasper Henriksen / Christian Skovgaard (Dania) 22:20 22:24 21:19 (0:54)
Debel kobiet: Emilie Lennartsson / Emma Wengberg (Szwecja) — Rachel van Cutsen / Paulien van Dooremalen (Holandia) 21:18 21:19 (0:31)
Mikst: Witalij Durkin / Nina Wisłowa (Rosja) — Walery Atraszczenkow / Jelena Prus (Ukraina) 21:18 21:16 (0:26)

Finał Badminton Europe Circuit, 6-7 czerwca 2009, Assen (Holandia). Pula nagród: 50 tys. dol. Zobacz również wyniki na stronie tournamentsoftware.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj