2019-04-14, Praga
Polacy medalistami Extraligi
Adam Cwalina pokonał Pawła Śmiłowskiego (fot.), ale ostatecznie tryumfował ten drugi.
W niedzielę zakończyły się rozgrywki czeskiej ekstraklasy badmintona (Extraliga).Polacy wspierali wszystkie drużyny grające w fazie play-off o medale.

W wielkim finale — BK 1973 Deltacar Benátky nad Jizerou kontra Badminton FSpS MU — doszło do konfrontacji w deblu pomiędzy Śmiłowskim (Benátky), którego wspierał Mołdawianin Cristian Savin a Cwaliną (FSpS), grającym w parze z Duńczykiem Kimem Bruunem. Faworytami byli ci ostatni i wygrali bez większych przeszkód. Śmiłowski zagrał jeszcze w singlu: choć nie jest specjalistą w grze pojedynczą bywa wystawiany w meczach ligowych do singla, tak było również w polskiej ekstraklasie. Teraz nie dał rady znanemu singliście estońskiemu, Raulowi Mustowi.

Choć Śmiłowskiego postawiono dwukrotnie na teoretycznie straconej pozycji, ostatecznie to on tryumfował, nie Cwalina. Drużyna Pawła (Benátky) zdobyła decydujący, piąty punkt, po wygranej Duńczyka Emila Holsta (w polskiej ekstraklasie grał w tym roku w barwach SKB Litpol-Malow Suwałki) ze swoim rodakiem, Kimem Bruunem. W ten sposób Śmiłowski zdobył mistrzostwo Czech drużyn mieszanych, a Cwalina — wicemistrzostwo.

BK 1973 DELTACAR Benátky nad Jizerou — BADMINTON FSpS MU 5:3
Kristoffer Knudsen/ Isabella Nielsen — Raul Must/ Tallulah Coppenolle 21:7 21:16, Jelizawieta Tarasowa — Zuzana Pavelková 21:11 21:14, Cristian Savin/ Paweł Śmiłowski — Kim Bruun/ Adam Cwalina 17:21 16:21, Emil Holst/ Kristoffer Knudsen — Jan Janoštík/ Vojtěch Šelong 21:12 21:19, Isabella Nielsen/ Jelizawieta Tarasowa — Magdaléna Lajdová/ Zuzana Pavelková 21:13 21:18, Cristian Savin — Adam Mendrek 21:17 13:21 7:21, Paweł Śmiłowski — Raul Must 16:21 17:21, Emil Holst — Kim Bruun 21:17 21:10.

Wcześniej, w małym finale wystąpili z kolei Mateusz Danielak (Sokol Radotín Meteor Praha) i Łukasz Moreń (SK STAVOS Brno Slatina). Konfrontacja zakończyła się analogicznie: wprawdzie Moreń wygrał przeciwko Danielakowi w deblu (Moreń/ Soren Toft Hansen — Danielak/ Pavel Drančák 21:10 21:12), ale to zespół tego drugiego zwyciężył 5:2 i zdobył brąz. Dodajmy, że Mateusz wygrał singla z Tadeášem Brázdą 21:19 21:18, a Łukasz przegrał miksta w parze z Kate Foo Kune (Mauritius) przeciwko duetowi Pavel Drančák/ Petia Nedełczewa 19:21 13:21. Razem z Danielakiem brąz wywalczył jego kolega z Sokola, Michał Rogalski, który nie zagrał w finałach, ale był wcześniej jednym z podstawowych zawodników drużyny.

Tego samego dnia rozegrano finały play-off Bundesligi. Jednak polscy badmintoniści obecnie występują jedynie w zespołach pierwszej Bundesligi zajmujących odległe lokaty, niewalczących o medale, lecz ewentualnie o utrzymanie się w ekstraklasie.

Mistrzostwa Czech drużyn mieszanych w badmintonie. Extraliga. Faza play-off. Finały. 14 kwietnia 2019. Praga (Czechy). Wyniki ekstraklasy w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj