2019-04-13, Singapur
Japończycy zdobędą Singapur?
Tajlandzki mikst Dechapol Puavaranukroh/ Sapsiree Taerattanachai (4. BWF) przyczynił się do klęski Chińczyków na otwartych mistrzostwach Singapuru w badmintonie (HSBC BWF World Tour Super 500, 355 tys. dol.).
Nikt z zawodników Kraju Środka nie dotarł do finałów turnieju, co kontrastuje z chińskim sukcesem tydzień wcześniej w Malezji, gdzie Chiny zgarnęły cztery z pięciu tytułów, a — licząc z chińskim Tajpejem — komplet.

Radość Tajlandczyków (fot.) była szczególnie uzasadniona. Dokładnie tydzień wcześniej zebrali w Kuala Lumpur od chińskiego miksta Zheng Siwei/ Huang Yaqiong (1. BWF) baty, a ogólny bilans konfrontacji wynosił 0:6. W Singapurze Puavaranukroh i Sapsiree Taerattanachai pokonali w półfinale Chińczyków 24:22 21:19. W finale Tajlandczycy zagrają z malezyjską parą Tan Kian Meng/ Lai Pei Jing. I będzie to jedyny finał bez udziału Japończyków, którzy w singapurskich półfinałach dali prawdziwy popis. Może z wyjątkiem Akane Yamaguchi, która stworzyła znakomite widowisko wespół z Tai Tzu Ying (Tajpej), ale nie wykorzystała czterech meczboli i przegrała 21:15 22:24 19:21.

Spektakularny popis dał mistrz świata Kento Momota (Japonia). To już stało się nudne, zwłaszcza dla Duńczyków. Viktor Axelsen (3. BWF) przegrał po raz 12. z Japończykiem, a wygrał tylko raz, pięć lat temu. Teraz Momota pognębił Axelsena, wyciągając w drugim secie z 6:16 na 21:18, co dało mu wygraną w meczu. We wspomnianej drugiej partii (pierwszą wygrał Japończyk do 15) Momota, odrabiając straty, zdołał nawet zdobyć dziewięć punktów z rzędu (Zob. spotkanie Momota — Axelsen na YouTube). Jedyna przykrość, która spotkała Momotę to widok żółtej kartki pokazanej przez sędziego prowadzącego przy 20:18, czyli na chwilę przed końcem pojedynku. W finale Momota zagra z Indonezyjczykiem Anthonym Gintingiem, co może być interesujące, jako że w odróżnieniu od Axelsena, Ginting wygrał z Momotą już trzy razy.

Do japońskiego popisu przyczyniła się też Nozomi Okuhara, rozbijając 21:7 21:11 Pusarlę Sindhu (Indie). Niespodziankę sprawili japońscy debliści Takeshi Kamura i Keigo Sonoda, eliminując rozstawionych oczywiście z numerem jeden liderów listy światowej, Marcusa Gideona i Kevina Sukamuljo, 13:21 21:10 21:19. Trzeba tu jednak przypomnieć, że to właśnie Japończycy zablokowali Indonezyjczykom na ostatnich mistrzostwach świata drogę do upragnionego tytułu. W finale Japończycy natrafią jednak na kolejną — i bardzo dobrze dysponowaną — indonezyjską parę, Mohammad Ahsan/ Hendra Setiawan. Duet ten dwukrotnie zdobywał mistrzostwo świata, a w sobotę pokonał aktualnych mistrzów świata, Li Junhui/ Liu Yuchen (Chiny) 21:11 21:14.

Zob. też:
Duński taniec w Singapurze.
Umawiają się w piątki.
Lin Dan odpuścił, a Duńczycy w natarciu.       

Otwarte Mistrzostwa Singapuru w badmintonie. Singapore Open 2019. 9-14 kwietnia 2019. Singapur (Singapur). Singapore Indoor Stadium. Turniej HSBC BWF World Tour Super 500. Pula nagród 355 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj