2019-03-08, Birmingham
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
CHINY TWORZĄ HISTORIĘ

8.03.2009. Ostatni dzień otwartych mistrzostw Anglii (Yonex All England Open Super Series) przyniósł historyczny sukces reprezentantów Chin. Wygrali wszystkie finały.
Ostatni raz zawodnicy jednego kraju — Danii — zgarnęli wszystkie złote medale All England w 1948 roku. Odnotowano również, że od tamtego wydarzenia do All England 2009 w turniejach tej rangi żadnej nacji nie udało się nigdy zgarnąć całej puli na wyjeździe.

Zadanie Chińczyków nie było łatwe. Przede wszystkim w singlu pań, gdzie startująca po raz drugi w tej imprezie Wang Yihan (fot.) musiała sprostać obrończyni tytułu, liderce rankingu światowego, znakomitej Tine Rasmussen (Dania).

Pierwsze dwa sety polegały w znacznej mierze na tym, czy potężne smecze Dunki trafią w boisko. Chinka grała w obronie niemal bezbłędnie i Rasmussen musiała atakować blisko linii, co się nie zawsze udawało. Większa liczba niewymuszonych błędów Skandynawki zadecydowała o zwycięstwie Azjatki w pierwszym secie 21:19.

W drugiej partii Rasmussen posyłała ścięcia z prędkością, której nie powstydziłby się niejeden zawodnik, nawet do 240 km/godz., ale wygrała z najwyższym trudem 23:21. Wang też potrafi silnie uderzyć i — chociaż ustępuje pod tym względem nieco Dunce — robi to zazwyczaj bardzo dokładnie. Rasmussen miała kłopoty z odebraniem precyzyjnych skrótów i smeczów Chinki. Jednak obie zawodniczki i tak popisywały się fantastycznymi obronami kończących — wydawałoby się — zagrań rywalki.

W trzecim secie Dunce zaczęło wyraźnie brakować sił. Okazało się, że fatalna końcówka pierwszego seta w jej wykonaniu zaważyła również — wobec świetnej gry i wytrzymałości Chinki — na ostatecznym wyniku.

Na ciężką przeprawę zanosiło się Chińczykom w finale miksta, ponieważ brązowi medaliści Igrzysk w Pekinie, He Hanbin i Yu Yang, mieli za przeciwników Koreańczyków Ko Sung Hyun/ Ha Jung Eun, czyli półfinałowych pogromców innego duetu chińskiego, Zheng Bo/ Ma Jin. Tym bardziej że Koreańczycy wygrali w znakomitym stylu pierwszy set finału 21:13. Jednak począwszy od drugiego seta wyżej notowani w rankingu Chińczycy rozkręcali się z minuty na minutę, a w trzecim secie zdeklasowali rywali.

Bardzo oczekiwano na pojedynek dwóch najlepszych singlistów świata. Doszło do powtórki finału igrzysk w Pekinie. I tym razem Lin Dan (ChRL) wygrał z Lee Chong Wei'em (Malezja). W pierwszej partii Malezyjczyk nie wykorzystał prowadzenia 19:17. W drugiej od prowadzenia 14:12 Chińczyk doprowadził mecz do końca bez straty punktu.
Przy okazji odnotowano zmianę wizerunku Lin Dana, który zapowiedział, że postara się wykazać, że nie jest "niegrzecznym chłopcem", jak się niektórym czasami mogło wydawać. I na razie Chińczyk faktycznie zachowuje się w sposób bardziej ułożony.

W wewnątrzchińskim finale debla kobiet wygrało doświadczenie. W deblu mężczyzn zwyciężyli dość wyraźnie faworyci, wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu, Cai Yun i Fu Haifeng. Ich rywale z Korei, Han Sang Hoon i Hwang Ji Man mogli być jednak usatysfakcjonowani dotarciem do finału.

Wyniki finałów (8.03.2009)
Singel mężczyzn
LIN Dan (ChRL, 2) — LEE Chong Wei (Malezja, 1) 21:19 21:12 (0:43).
Singel kobiet
WANG Yihan (ChRL) — Tine RASMUSSEN (Dania, 1) 21:19 21:23 21:11 (0:58).
Debel mężczyzn
CAI Yun/ FU Haifeng (ChRL, 7) — HAN Sang Hoon/ HWANG Ji Man (Korea) 21:17 21:15 (0:39).
Debel kobiet
ZHANG Yawen/ ZHAO Tingting (ChRL, 7) — CHENG Shu/ ZHAO Yunlei (ChRL) 21:13 21:15 (0:48).
Mikst
HE Hanbin/ YU Yang (ChRL, 3) — KO Sung Hyun/ HA Jung Eun (Korea) 13:21 21:15 21:9 (0:55).

Otwarte mistrzostwa Anglii w badmintonie. Yonex All England Open Super Series 2009, 3-8 marca 2009, Birmingham (Anglia). Turniej z cyklu Super Series. Pula nagród: 200 tys. dol.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj