2019-02-24, Barcelona
Duńska inwazja?
W niedzielnych finałach Barcelona Spain Masters to duńscy zawodnicy wiedli prym w grach singlowych. U pań — Mia Blichfeldt zrewanżowała się Line Kjærsfeldt (fot.) za ostatnią porażkę w mistrzostwach kraju. Od tej chwili w top 20 rankingu światowego są obecne już dwie Dunki. Czy to oznacza początek lat tłustych duńskiego singla kobiet?

W maju 2018 roku 20-letnia Mia Blichfeldt po raz pierwszy zameldowała się w top 20 rankingu. Fakt ten odnotowały wszystkie duńskie media dlatego, że aż pięć lat Duńczycy musieli czekać, żeby jakakolwiek singlistka znów była tak wysoko (ostatnio była to Tine Baun w 2013 roku). Po hiszpańskim finale, gdzie Blichfeldt pokonała Kjærsfeldt 21:14, 21:14, w rankingu możemy zobaczyć dwie Dunki. Od dziś numer 19 to 24-letnia Line Kjærsfeldt. Mia Blichfeldt to numer 18.

Dania długo już czeka na singlowe sukcesy swoich zawodniczek. W końcówce lat 90. ubiegłego wieku i na początku XXI wieku Dania miała znakomitą zawodniczkę w swoich szeregach, Camillę Martin. Medalistka olimpijska, medalistka mistrzostw świata. Potem przebłyski miała co prawda Tine Baun (wygrała np. All England), ale nie osiągała takich sukcesów jak Camilla. Czy sukcesy Martin są do osiągnięcia przez Line i Mię?

Line przez wiele lat nie potrafiła się przebić do czołówki. Na dobrze zadomowiła się okolicach 23-28 miejsca, ale przez te wszystkie lata brakowało jej spektakularnych zwycięstw, choćby z zawodniczkami z miejsc 10-20. W zeszłym roku udzieliła obszernego wywiadu duńskiej prasie gdzie tłumaczyła dlaczego nie jest w stanie psychicznie udźwignąć swojej gry. W prasie spekulowano także, że powinna przestawić się na miksta, bo tu zaczęła osiągać dobre wyniki w parze z Andersem Skaarupem Rasmussenem. I wtedy postanowiła zamknąć usta niedowiarkom — w październiku 2018 pokonała w Denmark Open zawodniczkę numer 15 i numer 11 na światowej liście — sama była wtedy numerem 23. — Jestem singlistką i nią pozostanę. A to co mówią tzw. eksperci tylko mnie irytuje. Mam nadzieję, że tymi zwycięstwami udowodnię, że umiem grać w singla — podsumowała Line.

Wydaje się zatem, że singiel to jest jej gra. Dużo w ostatnim czasie pracowała nad sferą mentalną. Z całą pewnością przynosi to efekty, gdyż w półfinale w Barcelonie przegrywała w trzecim secie 4:11 z Chinką Han Yue (nr 16 na liście). A jednak potrafiła ten mecz rozstrzygnąć na swoją korzyść. "Stara" Line nie byłaby w stanie wygrać tego meczu. Idzie nowe? Kiedy top 10 Line?

Mia Blichfeldt to od kilku lat najlepsza Dunka w singlu kobiet. Owszem, przegrywa na lokalnym podwórku z Line, podczas mistrzostw Danii, ale w światowym tourze to ona osiąga lepsze rezultaty. Pokonała choćby światową jedynkę Carolinę Marin czy Chen Yufei, nr 3. Jest w Danii bardzo popularna. Znają ją wszyscy sympatycy badmintona.
Duński singiel zatem ma się całkiem dobrze. To już nie tylko Axelsen czy Antonsen, Gemke czy Vittinghus. Do głosu dochodzą kobiety. A będzie ich więcej. Duński związek badmintona od wielu lat skupia się na odrębnym szkoleniu kobiet grających singla. Już niedługo powinniśmy usłyszeć o następnych Dunkach. A w mojej ocenie te dwie z obecnego top 20 już za rok trafią do top 10.

Wyniki finałów (23.02.2019)
Gra pojedyncza mężczyzn
Viktor AXELSEN (Dania, 1) — Anders ANTONSEN (Dania, 3) 21:14 21:11.
Gra pojedyncza kobiet
Mia BLICHFELDT (Dania, 2) — Line Højmark KJAERSFELDT (Dania, 4) 21:14 21:14.
Gra podwójna mężczyzn
LEE Yang, WANG Chi-Lin (Tajpej, 5) — KIM Won Ho, SEO Seung Jae (Korea, 8) 21:8 23:21.
Gra podwójna kobiet
KIM So Yeong, KONG Hee Yong (Korea, 6) — Nami MATSUYAMA, Chiharu SHIDA (Japonia, 2) 23:21 15:21 21:17.
Gra mieszana
SEO Seung Jae, CHAE Yujung (Korea, 3) — WANG Chi-Lin, CHENG Chi Ya (Tajpej) 21:18 21:15.

Barcelona Spain Masters. 19-24 lutego 2019. Barcelona (Hiszpania). Turniej HSBC BWF World Tour Super 300. Pula nagród: 150 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj