2019-02-14
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
KOCHA, LUBI, BADMINTONUJE...

14.02.2009. Walentynkowe szaleństwo trwa w najlepsze.
Sparowani układają w głowie plan romantycznej kolacji we dwoje, a single zastanawiają się, co zrobić, aby... przełknąć gorzki smak samotności. Wszystkim strapionym brakiem posiadania drugiej połówki podpowiadamy najprostszy pod słońcem sposób na poznanie bratniej duszy — grę w badmintona.

Można znaleźć wiele przykładów na to, że badminton łączy ludzi. Zacznijmy może od najbardziej spektakularnego: Xie Xingfang, do niedawna najlepsza singlistka świata, oraz Lin Dan (fot.), druga rakieta rankingu BWF. O ich uczuciu świat dowiedział się po raz pierwszy, jak na badmintonistów przystało, podczas Pucharu Thomasa w 2004 r., kiedy to wścibski dziennikarz sfotografował czule całującą się parę. Wspaniale było patrzeć na zwycięstwo obojga podczas mistrzostw świata w 2006 oraz triumf na All England rok później.

Pamiętamy również Gei Fei, niegdyś jedną z najlepszych deblistek świata, złotą medalistkę IO w Atlancie (1996 r.), która tuż po IO w Sydney poślubiła Sun Juna — jednego z najsilniejszych chińskich badmintonistów, utytułowanego medalami na All England, mistrzostwach świata czy w finale Grand Prix. Ukoronowaniem wspólnej pasji i uczucia Gei i Sun było zdobycie złotego medalu podczas National Games (2001).

Miło popatrzeć na kolejną zakochaną parę z Malezji: Lee Chong Wei'a oraz Wong Mew Choo. Ta ostatnia jest trzecią z kolei nie-Chinką, której udało się zdobyć złoto na China Open. Lee to najlepszy singlista naszego globu.

Dzięki badmintonowi swoją drugą połówkę znalazła również jedna z najlepiej rozpoznawalnych badmintonistek świata — Susi Susanti. Zwyciężczyni IO w Barcelonie i Atlancie, która niepodzielnie królowała w kobiecym singlu przez całe lata 90., wyszła za mąż za Alana Budikusumę, złotego medalistę IO w Barcelonie. Obecnie małżonkowie prowadzą klub badmintonowy w Dżakarcie, doczekali się trójki dzieci.

Na ślubnym kobiercu stanęła najsłynniejsza mikstowa para Korei Ra Kyung Min oraz Kim Dong Moon. Choć największe sukcesy odnosili oddzielnie, grając w debla — Kim zdobył podczas IO w Atenach złoto, podczas gdy Ra wywalczyła brąz — stanowią również utytułowaną parę mikstową.

Romantyczne zakończenie znalazła historia Choong Tan Fooka oraz Zheng Jiewen. Malezyjczyk zaplanował, że po IO w Pekinie ożeni się z chińską specjalistką od gier podwójnych Zheng Jiewen. Obydwojgu udało się zdobyć w Chinach brąz. Jeszcze przed IO Choong żartował: Zapewne będą to moje ostatnie IO. Nie wiem, co się zdarzy potem. Mogą nastąpić pewne zmiany. Jednak jedno jest pewne, zamierzam poślubić Jiewen. IO w Peknie będą więc zapewne również jej ostatnimi. Miłość między badmintonistami wybuchnęła nagle podczas IO w Atenach, 4 lata wcześniej.

Z przykrością musimy stwierdzić, że nie wszystkie badmintonowe uczucia znajdują szczęśliwe rozwiązanie. Happy endu zabrakło w przypadku Gao Ling i Chen Honga. Gao, podwójna złota medalistka IO (Sydney, Ateny), przez wiele lat spotykała się z Chen Hongiem, dwukrotnym czempionem All England. Niestety, z powodu sprzeciwu rodziców dziewczyny, para rozstała się.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć owocnego rozglądania się po boisku i pomyślnego rozwoju wydarzeń.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj