2019-02-09, Aarhus
Sensacyjne rozstrzygnięcia w duńskich mistrzostwach
Nie Antonsen, nie Axelsen ani też nie Astrup czy Skaruup Rasmussen byli największymi gwiazdami zakończonych właśnie mistrzostw Danii w badmintonie. Sensacyjnym podwójnym mistrzem Danii został 22-letni Mathias Bay-Smidt (fot.).
W deblu męskim można było się tego spodziewać. Para Mathias Bay-Smidt/ Lasse Mølhede radziła sobie w ostatnich miesiącach bardzo dobrze, a w mistrzostwach nie zagrała żadna z trzech par, które jeszcze niedawno wiodły prym w światowych rankingach. W półfinale późniejsi mistrzowie męczyli się co prawda z parą Anders Skaarup Rasmussen/ Mads Vestergaard (ten 16-latek zastąpił kontuzjowanego Kima Astrupa) - wygrywając 21:19 w trzecim secie. W finale jednak ich zwycięstwo było bezdyskusyjne.

Jednak prawdziwą sensacją było zwycięstwo w finale miksta Mathiasa grającego z Rikke Søby Hansen nad jedną z czołowych par świata — Mathiasem Christiansenem/ Christinną Pedersen — 21:15 21:19. — Nie zagraliśmy dobrze. Po prostu. Oczywiście, że liczyliśmy na wygraną. Ale to co pokazaliśmy, nie wystarczyło na Rikke i Mathiasa — tłumaczyła zawiedziona Christinna Pedersen. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że po raz pierwszy Pedersen została ukarana poprzez odebranie punktu za zbyt długie "zbieranie się" do serwu. Duńska gwiazda słynie z tego, że bardzo długo serwuje. W finale dwa razy straciła przez to punkt.

W deblu kobiet także niespodzianka. Mistrzyniami Danii zostały Julie Finne-Ipsen (która została wyrzucona z kadry zaledwie na cztery dni przed mistrzostwami) oraz Claudia Paredes (grająca zaledwie w drugiej dywizji). Julie zalała się łzami po rozdaniu medali. - Rok 2018 był najtrudniejszym w moim badmintonowym życiu. Właśnie zostałam wyrzucona z kadry. To zwycięstwo znaczy dla mnie bardzo wiele — łkała z medalem na szyi.

W singlach bez większych zaskoczeń. Anders Antonsen zdobył złoty medal trzeci raz z rzędu. Pod nieobecność Viktora Axelsena było o to nietrudno.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Line Kjærsfeldt, która mimo porażki 8:21 w pierwszym secie potrafiła odwrócić losy spotkania i pokonać rozstawioną z numerem jeden Mię Blichfeldt. Line do tej pory była uznawana za zawodniczkę, która wyjątkowo źle psychicznie znosi trudy spotkań. Eksperci zarzucali jej, że nie radzi sobie z presją. W ostatnim czasie sporo jednak pracowała nad strefą mentalną i ten mecz pokazał, że ta praca przynosi efekty.

W zapowiedzi mistrzostw wspomnieliśmy, że duńska gwiazda singla, Hans-Kristian Vittingus, zdecydował się zagrać miksta. Udało mu się zdobyć brązowy medal. Podobnie jak w singlu. W półfinale przegrał z Antonsenem, ale udało mu się w tym meczu zdobyć seta.

Wyniki mistrzostw Danii w badmintonie 2019
Debel kobiet:
Claudia Paredes,Julie Finne-Ipsen — Alexandra Bøje, Sara Lundgaard (3/4) 21:16 21:17.
Debel mężczyzn:
Lasse Mølhede, Mathias Bay-Smidt — David Daugaard, Frederik Søgaard (3/4) 21:15 21:16.
Singiel kobiet: Line Kjærsfeldt (2) — Mia Blichfeldt (1) 8:21 21:16 21:16.
Singiel mężczyzn: Anders Antonsen (2) — Steffen Rasmussen 21:14 21:10.
Mikst: Mathias Bay-Smidt, Rikke Søby Hansen — Mathias Christiansen, Christinna Pedersen (1) 21:15 21:19.

Zob. też Singlista miksistą (mistrzostwa Danii).

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj