2019-01-30
Zgoda w duńskim związku!
Trwający dwa miesiące konflikt na linii związek — zawodnicy nareszcie dobiegł końca. Nowa umowa grupowa została podpisana! Badmintoniści mogą wracać do wspólnych treningów.

Przypomnijmy. Przez ostatnie osiem tygodni duńska kadra została odcięta od wszelkich środków z Badminton Danmark. Zawodnicy nie mieli wstępu do centrum treningowego, na turnieje jeździli sami, nie  korzystali z żadnej pomocy administracyjnej itd. Wszystko z powodu braku ważnej umowy.

Zawodnicy podpisali poprzednią umowę (grupową) w 2013 roku. Ostatnie zmiany wprowadzono w 2016 roku, ale od tego czasu było wiele punktów, które były kością niezgody między zawodnikami a Badminton Danmark. A w grę wchodzę niemałe pieniądze — 16 mln koron rocznie.

Jako że przez te lata związek nie doszedł z zawodnikami do porozumienia, to pod koniec sierpnia porozumienie to zostało zawodnikom wypowiedziane. Termin wypowiedzenia upłynął 30 listopada ub.roku. Mimo wielu spotkań w grudniu, nie udało się dojść do porozumienia i nowa umowa nadal pozostawała niepodpisana. Obie strony nie szczędziły też sobie krytyki w publicznych wypowiedziach.

W tym tygodniu Badminton Danmark ogłosił, że ostatnie trudne dwa miesiące to już przeszłość i zawodnicy wracają do Centrum Elity. Jak informuje BD, umowa jest teraz bardziej przejrzysta, bardziej zrozumiała i obie strony zabezpieczyły swoje interesy. Dla zawodników oznacza to np. że w trakcie indywidualnych mistrzostw będą mogli występować z logo swoich sponsorów na koszulkach. A jak być może niektórzy pamiętają, o to była swego czasu wielka awantura w duńskim związku, tzw. afera ciasteczkowa (zob. Ciasteczkowy konflikt w kadrze Danii). Obie strony zgodnie jednak podkreślają, że priorytetem w Programie Elity nadal jest rozwój sportowy i wyniki.

Ponadto zdecydowano się podpisać oddzielne umowy, indywidualne, gdzie każdy zawodnik będzie miał określone prawa i obowiązki względem: np. Team Danmark (sponsor programu olimpijskiego), wsparcia dla kształcenia, eventów, treningów i spotkań ligowych w lokalnych klubach. Oddzielne rozpisane będą też plany treningowe, turniejowe i rozwojowe.

Umowa została podpisana na sześć lat. Przedłużono także okres wypowiedzenia, oraz okres ewentualnych negocjacji. Czegoś — jak widać — obydwie strony ten konflikt nauczył.

Zob. też Konflikt w duńskim badmintonie.

Na fot. Zawodnik duński Hans-Kristian Solberg Vittinghus zastępuje trenerów kadry, pomagając swojemu młodszemu koledze, Andersowi Antonsenowi, podczas zwycięskiego dla tego ostatniego Indonesia Masters 2019.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj