2018-11-30, Warszawa
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
UNIWERSYTET WARSZAWSKI NA CZELE STAWKI

30.11.2008. W hali Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Informatycznej rozegrano 1. rzut eliminacyjny Akademickich Mistrzostw Warszawy i Województwa Mazowieckiego 2008/09.
W zawodach walczono o punkty w ramach eliminacji do finałów indywidualnych planowanych na wiosnę (po II rzucie eliminacyjnym) a zarazem rywalizowano w klasyfikacji drużynowej.

Specjalną atrakcją turnieju był występ najlepszej polskiej badmintonistki, ćwierćfinalistki Igrzysk w Pekinie, Nadii Kostiuczyk. Studentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Warszawskiego nie po raz pierwszy wystartowała w akademickich mistrzostwach Warszawy i Mazowsza, ale tym razem zagrała w grze podwójnej (rok temu wygrała eliminacyjny turniej singlowy).

W parze z Magdaleną Zachewicz (obie UW) stoczyły zacięty mecz z jednymi z faworytek turnieju, Dagmarą Furtak i Matyldą Marczak (WAT).
Studentki wojskowej uczelni starały się zgodnie ze wskazówkami swojego trenera, Andrzeja Zająca, kierować grę w stronę Zachewicz, co przyniosło im pożądane efekty w 1. secie, wygranym 21:18. W 2. partii Magda zaczęła opanowywać tremę, a grające wciąż z dużą ambicją i poświęceniem Furtak i Marczak miały coraz większe kłopoty z atakami Kostiuczyk. Set zakończył sie wynikiem dokładnie odwrotnym do poprzedniego, a decydująca, trzecia partia miała nieco bardziej jednostronny przebieg ukoronowany zwycięstwem reprezentantek Uniwersytetu Warszawskiego 21:11.

Wszystkie uczestniczki tego ciekawego, skupiającego uwagę widzów spotkania skarżyły się — niestety nie bez racji — na dość słabe oświetlenie kortu, utrudniające reakcję na szybkie zagrania.
Ostatecznie Kostiuczyk i Zachewicz — mimo wyeliminowania we wczesnej fazie groźnych rywalek — nie wygrały turnieju. Do zawodów rozgrywanych na 4 kortach zgłosiło się aż 95 uczestników (w tym 5 pracowników naukowych, 2 doktorantów i 88 studentów z 9 uczelni) i powstały niestety duże opóźnienia względem planowanego harmonogramu. Przerwy między kolejnymi meczami uczestników często były tak długie, że powodowały u nich niekiedy zapadnięcie w sen.

Z powodu tych opóźnień Nadia nie mogła dokończyć gier i opuściła mecz półfinałowy. W deblu pań ostatecznie triumfowała inna para z Uniwersytetu Warszawskiego, Marta Kolimaga i Anna Najdienowa.

W singlu mężczyzn w przekonujący sposób zwyciężył Dariusz Pilich (UW).
W grze pojedynczej kobiet wyspana Agata Świst (AWF) imponowała świeżością i skutecznością w finałowym, zwycięskim pojedynku z Anną Szymańską (UW).
W deblu mężczyzn obserwowaliśmy come back duetu Szczepan Hummel, Robert Romanowski, który nawiązał do swego tryumfu w 2005 roku. Wtedy obaj debliści zdobyli tytuł akademickich mistrzów Warszawy. Teraz w finale turnieju eliminacyjnego zawodnicy AZS UW pokonali parę AZS WAT — Paweł Kozikowski, Marcin Kulesza.

Wyniki finałów (30.11.2008):
Singel mężczyzn
Dariusz Pilich (UW) — Filip Czaja (WUM) 21:12 21:16.
Singel kobiet
Agata Świst (AWF) — Anna Szymańska (UW) 21:19 21:10.
Debel mężczyzn
Szczepan Hummel/ Robert Romanowski (UW) — Paweł Kozikowski/ Marcin Kulesza (WAT) 21:15 21:19.
Debel kobiet
Marta Kolimaga/ Anna Najdienowa (UW) — Justyna Czyżak/ Daria Głowacka (AWF) 21:7 21:9.

Zarówno w klasyfikacji kobiet, jak i mężczyzn, zwyciężył Uniwersytet Warszawski przed Wojskową Akademią Techniczną i Wyższą Szkołą Ekonomiczno-Informatyczną.

Pełna kolejność drużynowa po 1. rundzie

Mężczyźni: 1/ UW, 2/ WAT, 3/ WSEI, 4/ AWF, 5/ PW, 6/ AON, 7/ SGH, 8/ WUM, 9/ SGGW.
Kobiety: 1/ UW, 2/ WAT, 3/ WSEI, 4/ AWF, 5/ PW, 6/ SGH.

Zawody organizuje AZS Warszawa.

Źródło ilustracji: TVP Warszawa

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj