2018-11-25, Zielonka
Rekordowy ruch w Zielonce
WWL Badminton Yonex Cup Seniorów 2018 w Zielonce zgromadził w tym roku aż 160 badmintonistów. Zabrakło co prawda niektórych ligowych zawodników, którzy w ten weekend rozgrywali rundę ekstraklasy, ale i tak nie można było narzekać na poziom sportowy. I już dawno nie było takiego opóźnienia w grach spowodowanego głównie meczami trzysetowymi.

To rekord tego sezonu – 160 zawodników, i to zapewne nie koniec rekordów, gdyż ten sezon jest wyjątkowy. Mamy przecież mistrzostwa świata seniorów w Polsce i zgodnie z regulaminem, żeby wystartować w mistrzostwach Polski (będącymi kwalifikacją do MŚ), należy co najmniej dwa razy zagrać w turniejach seniorów.
Widać już „ruch” w tym temacie. Od początku sezonu na zawodach pojawiają się zawodnicy, którzy w poprzednich latach nie jeździli regularnie na seniorskie turnieje. Oczywiście frekwencja cieszy, wzrasta bowiem i poziom sportowy. Oznacza to jednak także, że częściej w tym roku będziemy grać w niedziele. W Zielonce nie wszyscy byli jednak na to przygotowani, i wiele meczów drugiego dnia zawodów zostało oddanych walkowerem. A szkoda, bo niektóre mecze zapowiadały się naprawdę ciekawie. Jeśli chodzi o rozstrzygnięcia sportowe to jak zwykle – wygrywali ci co „mieli wygrać”, ale i było kilka niespodzianek.

W grupie 0 singla panów zgodnie z przewidywaniami wygrał Adam Załęski z Płocka. W grupie 35+ tryumfował Przemysław Pohl, który pokonał po zaciętym pojedynku w finale Krzysztofa Walendę z Garwolina – 21:18, 15:21, 21:19. W grupie 40+ najlepszy okazał się Robert Śmierzchalski (fot. 2.) z Gdańska, niestety w finale odbyło się bez gry. W męskim singlu 45+ wygrał Paweł Pieluszyński, który pod drodze do wygranej rozegrał kilka ładnych spotkań.
Na szczególne uznanie spośród nich należy to w grupie, przeciwko Robertowi Bieganowskiemu (Żyrardów) rozstawionemu z numerem 1. Obaj panowie często wcześniej rozgrywali emocjonujące spotkania. Nie inaczej było w Zielonce. Tym razem wygrał Paweł Pieluszyński 24:26, 21:16, 21:11.

W kategorii 50+ złoty medal zdobył Andrzej Grzechnik (fot. 3.), który rozkręcał się z meczu na mecz. W grupie było ciężko. Późniejszy zwycięzca był blisko odpadnięcia w meczu grupowym przeciwko Mariuszowi Michniewiczowi z Gdańska. Po blisko godzinie gry to jednak Andrzej Grzechnik był górą – 12:21, 21:19, 21:18. W następnych meczach już było łatwiej. A w finale bez gry — walkower. W starszych kategoriach wygrywali zawodnicy rozstawieni. W singlu 55+ Jerzy Murach, 60+ Krzysztof Chmielewski, 65+ Jerzy Rybicki (na fot. 4. od lewej: Roman Koper, Jerzy Rybicki i Jerzy Ptaszyński). Jedynie w SM 70+ wygrał nierozstawiony Władysław Księżyk.

Wśród pań udało się rozegrać tylko dwie kategorie singlowe. Panie tym razem postawiły głównie na miksta i debla. W kat. 40+ najlepsza okazała się Małgorzata Średnicka (na fot. 5. z prawej, z Marią Brzeźnicką), a w kat. 60+ Krystyna Cielecka.

W deblach było ciekawiej. W kategorii 25+ wygrały Joanna Fidos/ Monika Janduła z Suchedniowa (na fot. 1. od lewej: Ewa Morawiec, Magdalena Jaworek, Monika Janduła, Joanna Fidos, Karolina Wiśniewska i Danuta Korbel), a w kategorii 35+ Urszula Grządzielska-Zblewska i Joanna Szleszyńska-Łogosz, dla której to był debiut w turnieju Seniorów. Mamy nadzieję, że to nie ostatni turniej Joanny:)

W deblu 45+ tryumfowały po raz kolejny Anna Białasiewicz/ Ewa Młynarska.
Deble męskie głównie zgodnie z planem, w większości kategorii górą były pary rozstawione z numerem 1. Niespodzianką za to było rozstrzygnięcie kat 40+ gdzie na najwyższym stopniu podium stanęli Andrzej Dadas/ Kamil Popławski, którzy zazwyczaj nie grają razem. W finale pokonali oni Radosława Walasa/ Piotra Bondaruka 21:17, 22:20.

Mikstowe gry także stały na wysokim poziomie. W najmłodszej kategorii zwyciężyli Przemysław Ogrodziński/ Joanna Fidos, którzy od niedawna grają razem, ale notują bardzo dobre wyniki. W finale pokonali parę Tomasz Stopa/ Monika Janduła 23:21, 21:15. 
W grupie 35+ zwyciężyła dawno niewidziana para z Rosji. Wiktor i Swietłana Drude w finale łatwo rozprawili się z nowym duetem, Dawid Krawiec/ Jekaterina Dvalishwili 21:5, 21:7. Jednak obecność tej drugiej pary w finale, to dla niej samej niespodzianka i duży sukces.
W starszych kategoriach bez zaskoczeń. Najlepsi okazali się: Krzysztof Walenda/ Magdalena Koba w 40+, Robert Bieganowski/ Ewa Młynarska w 45+, Piotr Sobotka/ Iwona Sobotka w 50+, Stanisław Wikło/ Maria Brzeźnicka w 55+, Andrzej Kaftański/ Krystyna Cielecka w 60+.

Za dwa tygodnie kolejny turniej. W Solcu Kujawskim. Czyżby kolejny rekord frekwencji? Czy na ten trzeba poczekać do Sopotu?

Zob. album zdjęć z pierwszego dnia turnieju na Badzine Poland.

Zob. też:
Zwycięzcy WWL Badminton Yonex Cup.
WWL Badminton Yonex Cup Seniorów i Amatorów.

WWL Badminton Yonex Cup Seniorów 2018. 24-25 listopada 2018. Zielonka. Hala Sportowa OKiS, ul. Łukasińskiego 1/3. Turniej wliczany do klasyfikacji seniorów. Zob. komunikat organizacyjny turnieju (PDF). Zob. wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj