2018-11-25, Geelong
Brąz Bartłomieja Mroza w Australii
Przeszło setka sportowców z całego globu walczyła o medale w Geelongu. Turniej potraktowali jako przygotowanie do zbliżających się kwalifikacji do paraolimpiady, która odbędzie się w Tokio w 2020 roku. Na podium stanął m.in. Bartłomiej Mróz (fot. 1.), zdobywca brązowego medalu w grze pojedynczej.

Australia Para-Badminton International 2018 odbył się od 21 do 25 listopada w Centrum Rekreacji w Geelongu (Australia). Po raz pierwszy w historii parabadminton zostanie włączony do paraolimpiady, która odbędzie się w 2020 roku. Przed okresem kwalifikacji, który zacznie się w 2019 roku, już teraz zawodnicy z całego świata podróżowali do Geelong by ocenić swoje siły na ostatnim parabadmintonowym turnieju w tym roku. 
W ciągu czterech dni w hali można było kibicować podczas prawie trzystu meczów w 18 różnych kategoriach parabadmintonowych.

Silna Japonia przyjechała aż z 25 zawodnikami. Razem reprezentacja zdobyła złote medale w pięciu kategoriach, m.in. Sarina Satomi w singlu kobiet na wózkach 1 (zawodnicy z porażeniem mięśni brzucha i kończyn dolnych) i Yuma Yamazake w singlu kobiet na wózkach 2 (porażenie kończyn dolnych od odcinka lędźwiowego w dół ciała, z czuciem częściowym, po porażeniu mózgowym, czasem poruszający się również w pozycji pionowej przy pomocy kul i protez, ale sport uprawiający wyłącznie na wózku). Razem zawodniczki te stanęły na podium debla kobiet na wózkach 1-2 (fot. 2.).
Ayoko Suzuki wygrała kategorię singla kobiet SL4 – SU5 (zawodnicy stojący, z różnymi niepełnosprawnościami dolnych i górnych kończyn), natomiast Gen Shogaki i Tetsuo Ura (fot. 3.) wywalczyli drogę do zwycięstwa w deblu mężczyzn SU 5 (zawodnicy stojący, z niepełnosprawnościami górnych kończyn).

Najbardziej widowiskowy mecz dnia odbył się w deblu mężczyzn zawodników stojących 3-4. Rozstawieni z numerem 1 Dwiyoko Dwiyoko i Fredy Setiawan (Indonezja) zmierzyli się z indyjskim duo, Pramod Bhagat i Sukant Kadam. Po 55 minutach szybkiej i dynamicznej gry to Indonezyjczycy odnieśli zwycięstwo, kończąc bardzo wyrównane spotkanie 25:23 22:24 22:20. Dodatkowo Bhagat zdołał również zapewnić sobie najwyższe miejsce na podium w singlu mężczyzn SL3, gdzie zresztą był rozstawiony z numerem 1. Reprezentant Indii pokonał Ukuna Rukaendiego z Indonezji 21:16 21:18.
- Jestem bardzo szczęśliwy. Dzięki wygranej w tym meczu zostałem teraz światową jedynką – oświadczył Pramod Bhagat.

W singlu kobiet i mężczyzn WH1 (zawodnicy na wózkach) Ho Yuen Chan (Korea) pokonał Junjuna Kima (Korea) w spektakularnych trzech setach 21:14 18:21 21:13. W tym samym czasie Sarina Satomi (Japonia) wygrała gładko z Seung Suk Kim (Korea) 21:11 21:7.
 
Bartłomiej Mróz – najlepszy polski parabadmintonista, wicemistrz świata 2013 i 2015 w grze pojedynczej i deblu, druga rakieta świata – zdobył brązowy medal w singlu mężczyzn kategorii SU5. W singlu i deblu mężczyzn kat. SL4 grał ponadto drugi reprezentant Polski, Denis Grzesiuk, odpadając w fazie grupowej.

Fot. © Luis Veniegra, BWF (live)

mż, BWF

© BadmintonZone.pl | zaloguj