2018-10-04, Warszawa
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
ZADECYDOWAŁY GRY POJEDYNCZE. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W STOLICY

4.10.2008, W hali Uniwersytetu Warszawskiego rozegrano międzynarodowy mecz reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Karlsruhe (Niemcy).
Był to rewanż za ubiegłoroczny mecz w Karlsruhe, wygrany przez gospodarzy 3:2.

Początkowo mecz w stolicy układał się po myśli gospodarzy. Nadia Kostiuczyk i Jan Rudziński (fot.) szybko rozprawili się z Agatą Stelmaszczyk i Christianem Schmidtem.

Wprawdzie goście wyrównali po zwycięstwie Stephanie Romen nad Anną Szymańską w 3 setach (w tym spotkaniu nasza reprezentantka doznała kontuzji), ale następnie oba polskie deble męskie wygrały po zaciętych, ale dwusetowych meczach, z duetami gości.
W tym momencie Uniwersytet Warszawski prowadził już 3:1.

Do gry przystąpili singliści. Okazało się, że w tej kategorii zawodnicy z Karlsruhe są tego dnia wyraźnie lepsi. Wygrali wszystkie cztery single męskie. Seta stracił jedynie grający jako pierwsza rakieta Karlsruhe Mario Herb, ale i tak zdołał pokonać Marcina Bybrowskiego, czterokrotnego akademickiego mistrza Warszawy i Mazowsza.

Ze względu na kontuzję Anny Szymańskiej, w grze podwójnej zastąpiła ją Kinga Rudolf, grając z Katarzyną Garbacką. Uległy one Romen i Stelmaszczyk  i całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem drużyny niemieckiej 6:3.

W Warszawie do rzadkości należą międzynarodowe mecze drużynowe w badmintonie, więc konfrontacja obu uniwersytetów stanowiła ciekawe wydarzenie. Również dzięki temu, że reprezentacja uczelni z Karlsruhe jest bardzo silna, oparta w znacznej mierze na zawodnikach czołowego klubu Badenii-Wirtembergii Badminton Spfr. Neusatz Bad Herrenalb. Z kolei Uniwersytet Warszawski to wielokrotny drużynowy mistrz Polski uniwersytetów, ostatnio klasyfikowany wśród nich na 3. miejscu (za UAM Poznań i UWM Olsztyn) i na 4. miejscu w Polsce (wyprzedzany jeszcze przez WSHE Łódź).

Wielką atrakcję stanowił występ w grze mieszanej najlepszej polskiej badmintonistki, zdobywczyni 5. miejsca na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, Nadii Kostiuczyk. Studiuje ona na Wydziale Lingwistyki Stosowanej i Filologii Wschodniosłowiańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

W zespole niemieckim gościnnie zagrała Agata Stelmaszczyk, która jest zawodniczką Neusatz Bad Herrenalb. Zastąpiła chorą Franziskę Lüdtke. Z kolei w drużynie warszawskiej dodatkowo wystąpił grający trener AZS UW Jan Rudziński.

Mecz odbył się dzięki Uniwersytetowi Warszawskiemu i Klubowi Uczelnianemu AZS UW oraz przy wsparciu sponsora, firmy Vektor Sport (dystrybutora sprzętu Yonex w Polsce), która dostarczyła między innymi lotki Yonex AS-50.

Uniwersytet Warszawski — Uniwersytet w Karlsruhe 3:6 (wyniki w kolejności gier)
Jan Rudziński / Nadia Kostiuczyk — Christian Schmidt / Agata Stelmaszczyk 21:14 21:9, Anna Szymańska — Stephanie Romen 18:21 22:20 13:21, Michał Bybrowski / Dariusz Pilich — Alexander Schmidt / Konstantin Kron 23:21 22:20, Marcin Bybrowski / Rudziński — Mario Herb / Patrick Röhrenbacher 21:19 21:19, Jan Gientka — Kron 11:21 9:21, Pilich — Christian Schmidt 19:21 16:21, Michał Bybrowski — Röhrenbacher 14:21 11:21, Marcin Bybrowski — Herb 19:21 21:12 12:21, Katarzyna Garbacka / Kinga Rudolf — Romen / Stelmaszczyk 14:21 12:21.

Fot. © BadmintonZone.pl (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj