2018-09-10, Kraków
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
WSHE NAJLEPSZA

10.09.2008. We wtorek rozpoczęły się w Krakowie Akademickie Mistrzostwa Europy w Badmintonie.
Z początkowej listy zgłoszeniowej wypadły 4 zespoły: Uniwersytet Pablo de Olavide w Sewilli (Hiszpania), Północnoirlandzki Uniwersytet w Ulster (Wielka Brytania), Uniwersytet w Bernie (Szwajcaria) oraz Uniwersytet Créteil w Paryżu (Francja). Na ich miejsce wskoczyły zaś drużyny z Uniwersytetu Cypryjskiego oraz Uniwersytetu w Minho (Portugalia). Polskę, jak przed rokiem, reprezentowały Uniwersytet Warmińsko-Mazurski i Akademia Górniczo-Hutnicza oraz, po raz pierwszy, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Mistrzowskiego tytułu w turnieju drużynowym bronili studenci z Uniwersytetu w Hamburgu.

14 drużyn podzielonych zostało na 4 grupy, w których rozgrywano mecze na zasadzie "każdy z każdym". Najlepsi z grup brali następnie udział w grach o miejsca 1-4. Ci, którzy zajęli drugą pozycję, walczyli zaś o miejsca 5-8. Każda trzecia drużyna w grupie miała zaś prawo grać w meczach o miejsca 9-12. Zespołom, które zajęły czwartą pozycję, pozostała walka o miejsce 13.

Nie poszczęściło się Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu, który zajął ostatnie miejsce w swojej grupie i nieudanie próbował wywalczyć 9. pozycję w starciu z Uniwersytetem Jana Gutenberga w Moguncji. Teoretycznie olsztynianie odnieśli większy sukces niż przed rokiem, kiedy to zdołali się uplasować dopiero na 13. miejscu. Pamiętać jednak należy, że wówczas drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego trafiła do grupy śmierci, podczas gdy w tym roku zespół miał lepsze losowanie, a nie potrafił się uporać choćby ze studentami z Cypru.

Bez powodzenia grali na Akademickich ME studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy — jak przed rokiem — zajęli ostatnie miejsce.

Fenomenalna okazała się natomiast drużyna z Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, która w ciągu ostatnich lat cieszy się dużą popularnością wśród badmintonistów. Wydaje się, że łódzka uczelnia musi oferować swoim usportowionym słuchaczom naprawdę dobre warunki i to nie tylko nauki, skoro większość z nich jest w stanie dojeżdżać na zajęcia z miast oddalonych o kilkaset kilometrów od miejsca swojego zamieszkania/trenowania/pracy. Nad tajemnicą sukcesu WSHE zastanawiali się sami Niemcy, którzy zachodzili w głowę, jak to możliwe, że w barwach jednej uczelni gra praktycznie cała polska kadra narodowa. WSHE okazała się najlepsza w swojej grupie, aby następnie w finale pokonać niemiecki Uniwersytet w Hamburgu, obrońców tytułu sprzed roku. Trzecie miejsce na podium zajęli studenci z Państwowej Dalekowschodniej Politechniki we Władywostoku, tuż za nimi uplasował się zespół z Uniwersytetu w Loughborough.

Po dwóch dniach zmagań drużynowych, w czwartek rozpocznie się turniej indywidualny, który potrwa aż do soboty.

Kolejność w grupach
Grupa A: 1. Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (Polska) 2:0, 2. Uniwersytet Monachijski (Niemcy) 1:1, 3. Uniwersytet w Minho (Portugalia) 0:2.
Grupa B: 1. Uniwersytet w Loughborough (Wielka Brytania) 3:0, 2. Państwowy Społeczno-Ekonomiczny Uniwersytet w Saratowie (Rosja) 2:1, 3. Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji (Niemcy) 1:2, 4. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Polska) 0:3.
Grupa C: 1. Państwowa Dalekowschodnia Politechnika we Władywostoku (Rosja) 3:0, 2. Uniwersytet w Duisburg-Essen (Niemcy) 2:1, 3. Uniwersytet w Genewie (Szwajcaria) 1:2, 4. Uniwersytet w Kastamonu (Turcja) 0:3.
Grupa D: 1. Uniwersytet w Hamburgu (Niemcy) 2:0, 2. Uniwersytet Cypryjski (Cypr) 1:1, 3. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Polska) 0:2.
Runda końcowa
O miejsca 1-4
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (Polska) — Uniwersytet w Loughborough (Wielka Brytania) 3:0, Uniwersytet w Hamburgu (Niemcy) — Państwowa Dalekowschodnia Politechnika we Władywostoku (Rosja) 3:1.
Finał: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (Polska) — Uniwersytet w Hamburgu (Niemcy) 3:0.
O 3. miejsce: Państwowa Dalekowschodnia Politechnika we Władywostoku (Rosja) — Uniwersytet w Loughborough 3:0.
O miejsca 5-8
Państwowy Społeczno-Ekonomiczny Uniwersytet w Saratowie (Rosja) — Uniwersytet Monachijski (Niemcy) 3:0, Uniwersytet w Duisburg-Essen (Niemcy) — Uniwersytet Cypryjski (Cypr) 3:0.
O 5. miejsce: Uniwersytet w Duisburg-Essen (Niemcy) — Państwowy Społeczno-Ekonomiczny Uniwersytet w Saratowie (Rosja) 3:2.
O 7. miejsce: Uniwersytet Cypryjski (Cypr) — Uniwersytet Monachijski (Niemcy) 3:1.
O miejsca 9-12
Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji (Niemcy) — Uniwersytetu w Minho (Portugalia) 3:2, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Polska) — Uniwersytet w Genewie (Szwajcaria) 3:1.
O 9. miejsce: Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji (Niemcy) — Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Polska) 3:2.
O 11. miejsce: Uniwersytet w Genewie (Szwajcaria) — Uniwersytetu w Minho (Portugalia) 3:0.
O miejsce 13.
Uniwersytet w Kastamonu (Turcja) — Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 3:2.

5. Akademickie Mistrzostwa Europy w Badmintonie (turniej drużynowy), 9-10 września 2008, Kraków.

Na fot. Przemek Wacha (wystąpił m.in. w finale turnieju drużynowego)
Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj