2018-08-04, Nankin
Czy Carolina odzyska tytuł mistrzyni świata?
Hiszpanka Carolina Marin (fot.) zmierza ku odzyskaniu tytułu mistrzyni świata w badmintonie. W półfinale tej imprezy zdołała pokonać w trzech setach reprezentantkę gospodarzy, He Bingjiao.
Marin odniosła wielką serię sukcesów w latach 2014-2016, zdobywając dwukrotnie mistrzostwo świata, a następnie złoty medal olimpijski. W zeszłym roku nie zdobyła medalu na światowym czempionacie rozgrywanym w Glasgow, a jej ranking pogorszył się; obecnie jest na ósmej pozycji listy BWF.

W półfinałowym pojedynku z 21-letnią Chinką starsza o cztery lata Hiszpanka miała kłopoty w pierwszym secie, przegrywając go m.in. wskutek nazbyt wielu niewymuszonych błędów. Karta odwróciła się trwale w drugiej partii, nie tylko dzięki większej koncentracji Marin, ale także narastającemu znużeniu He (zob. YouTube).

W kolejnym półfinale singla kobiet rywalizowały Akane Yamaguchi (Japonia) i Pusarla Venkata Sindhu (Indie). Obie panie nie miały najlepszego dnia, zwłaszcza Yamaguchi, która pierwszego seta zagrała bardzo słabo i przegrała. Zdumiewający przebieg miał drugi set. Niska (1,56 m), ale nadrabiająca szybkością i zwinnością Japonka, prowadziła już 19:12, by stracić osiem punktów z rzędu (!). Kiedy opanowała się i uzyskała lotkę setową, pomyliła strony kortu, serwując na lewo zamiast na prawo (!). Poza tym jednak końcówka trzeciego seta obfitowała w efektowne akcje i stała na wysokim poziomie. Sindhu zdobyła decydujący punkt po bardzo dobrej akcji przy siatce, kiedy Yamaguchi zagrała — zabójczy w zamierzeniu — kros na aut (zob. YouTube).

Te wyniki oznaczają, że finał singla kobiet w Nankinie będzie rewanżem za finał igrzysk w Rio, kiedy Carolina Marin pokonała Pusarlę Sindhu.

Oprócz singli pań w serii wieczornej półfinałów wyłoniono finałowego przeciwnika dla Shi Yuqiego (Chiny) w grze pojedynczej panów oraz finalistów debla mężczyzn. Kento Momota (Japonia) zgodnie z przewidywaniami nie miał kłopotów z Malezyjczykiem Darenem Liew'em (zob. YouTube). Ten ostatni nabawił się w wyczerpującym ćwierćfinale kontuzji, ale starał się nie odpuścić mistrzostw do końca.

W pierwszym półfinale debla mężczyzn japońska para Takeshi Kamura/ Keigo Sonoda pokonała tajwański duet Chen Hung Ling/ Wang Chi-Lin (zob. YouTube). Zwróćmy przy okazji uwagę na polskie epizody w karierze deblistów z Tajwanu. Każdy z nich wystartował w Polsce (z innym partnerem), w obu przypadkach wyeliminował najlepszy polski debel, rozstawiony z numerem 1, a w końcu wygrał cały turniej.

Chen wygrał w 2009 roku otwarte mistrzostwa Polski w Warszawie. Grał wtedy w zestawieniu z Lin Yu Langiem. W 1/8 finału Chen i Lin pokonali faworytów turnieju, rozstawiony z numerem 1 debel Michał Łogosz, Robert Mateusiak.

Wang w 2013 roku przywędrował na Polish International w Lubinie, gdzie także wygrał debla (w parze z Chen Chung Jenem). W półfinale Tajwańczycy pokonali najlepszy wówczas polski debel, rozstawiony z numerem 1, Adam Cwalina, Przemek Wacha 21:14 21:16.

Kamura i Sonoda w finale zagrają z deblem gospodarzy, Li Junhui/ Liu Yuchen. Chińczycy grali ze swymi pobratymcami, Liu Chengiem i Zhang Nanem, wygrywając w dwóch, dość szybkich setach (zob. YouTube). Zhang Nan w ten sposób zmarnował dziś po raz drugi szansę na złoto (wcześniej przegrał półfinał w grze mieszanej). Chińczyk ma jednak w swoim dorobku już mistrzostwo świata w deblu (właśnie z Liu Chengiem; nie obronili więc tytułu z Glasgow 2017) i trzykrotne w mikście (z inną partnerką), nie wspominając o złocie olimpijskim zarówno w deblu (2016), jak mikście (2012).

Wyniki półfinałów (4.08.2018). Druga seria
Gra pojedyncza mężczyzn
Kento MOMOTA (Japonia, 6) — Daren LIEW (Malezja) 21:16 21:5 (0:38).
Gra pojedyncza kobiet
Carolina MARIN (Hiszpania, 7) — HE Bingjiao (Chiny, 6) 13:21 21:16 21:13 (1:09), PUSARLA Venkata Sindhu (Indie, 3) — Akane YAMAGUCHI (Japonia, 2) 21:16 24:22 (0:55).
Gra podwójna mężczyzn
Takeshi KAMURA/ Keigo SONODA (Japonia, 5) — CHEN Hung Ling/ WANG Chi-Lin (Tajpej, 14) 21:17 21:10 (0:37), LI Junhui/ LIU Yuchen (Chiny, 4) — LIU Cheng/ ZHANG Nan (Chiny, 2) 21:15 21:13 (0:39).

Zob. także:
Ten, kto ma powstrzymać Momotę.
Lee Chong Wei ma godnego zastępcę na MŚ.
Huśtawka humorów chińskich kibiców.
Anders przegrał bitwę ze słynnym samurajem.
Radość Ygora.
Mia miała szansę.
Zagrali dobrze, ale nie aż tak.
Lee Chong Wei i Son Wan Ho poza MŚ.
Wysokoprocentowy sponsor "last minute".
Losowanie indywidualnych mistrzostw świata w badmintonie.

Indywidualne mistrzostwa świata w badmintonie. TOTAL BWF World Championships 2018. 30 lipca — 5 sierpnia 2018. Nankin (Chiny). Zawody kategorii BWF Events. Strona indywidualnych mistrzostw świata. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.
Relacja na kanale BWF w serwisie YouTube. Polsat Sport transmituje na żywo część meczów z mistrzostw.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj