2018-07-17, Kuala Lumpur
Losowanie indywidualnych mistrzostw świata w badmintonie
Trudnych rywali w pierwszej rundzie indywidualnych mistrzostw świata (TOTAL BWF World Championships 2018) wylosowano dla reprezentantów Polski.
Przeciwnicy Biało-Czerwonych są od nich dużo wyżej notowani i reprezentują wiodące nacje w badmintonowym świecie, Danię i Chiny.

Adrian Dziółko (110. BWF) zagra w 1/32 finału z Duńczykiem Rasmusem Gemke (27. BWF). Obaj zawodnicy ze sobą nie grali. Faworytem jest Gemke. Zwycięzca powinien w drugiej rundzie zagrać (na razie teoretycznie) z rozstawionym z numerem 7 Tajwańczykiem Chou Tien Chenem. Debel Miłosz Bochat/ Adam Cwalina (55. BWF) zagra w 1/32 finału z chińskim duetem Han Chengkai/ Zhou Haodong (28. BWF). Obie pary nigdy ze sobą nie grały. Faworytami są Chińczycy.

Zwycięzcy tej konfrontacji w drugiej rundzie trafiają na głównych faworytów w deblu mężczyzn, Marcusa Fernaldiego Gideona i Kevina Sanjayę Sukamuljo (Indonezja).

Polakom — jak zresztą widzimy, nielicznym — nie pozostaje nic innego, jak nawiązać do pięknych tradycji sensacyjnych wyeliminowań faworytów w dawniejszych mistrzostwach. Takich jak na przykład zwycięstwo Francuza Brice'a Leverdeza nad Malezyjczykiem Lee Chong Wei'em w pierwszej rundzie zeszłorocznych mistrzostw w Glasgow. Wtedy Francuz, sklasyfikowany na 38. miejscu listy światowej, pokonał w zajadłym i długim boju jednego z wielkich faworytów.
   
Do takich tradycji zechce zresztą w Nankinie sięgnąć i sam Leverdez, bo znowu trafia w pierwszej rundzie na Lee Chong Wei'a, rozstawionego — tak jak wówczas — z numerem 2. Pojedynek Lee z Leverdezem to jeden z hitów pierwszej fazy tegorocznych mistrzostw, o czym zadecydowało wtorkowe losowanie w biurze Światowej Federacji Badmintona w Kuala Lumpur...

Singel mężczyzn

Urzędujący mistrz świata Viktor Axelsen (Dania) — biorąc pod uwagę rozstawionych zawodników — trafia w ćwierćfinale na mistrza olimpijskiego z Rio, Chen Longa, podczas gdy inni tytani chińskiego badmintona, Shi Yuqi i pięciokrotny mistrz świata Lin Dan mogą zagrać ze sobą w trzeciej rundzie drugiej ćwiartki drabinki.

Mistrz Azji Kento Momota (Japonia), który prezentował wyśmienitą formę predystynującą go do roli głównego faworyta, jest w trzeciej ćwiartce z Andersem Antonsenem (Dania) i Son Wan Ho (Korea), a rozstawiony z numerem 2 Lee Chong Wei, Kidambi Srikanth (Indie) i świeżo upieczony tryumfator TOYOTA Thailand Open, Kanta Tsuneyama (Japonia), są w dolnej ćwiartce.

Singel kobiet

Zwyciężczyni czterech wielkich turniejów w tym roku, Tai Tzu Ying (Tajpej), będzie być może zmuszona do starcia z Beiwen Zhang (USA) w trzeciej rundzie i z Chinką He Bingjiao lub Kanadyjką Michelle Li w ćwierćfinale. Aktualna mistrzyni świata, Nozomi Okuhara (Japonia), może natrafić na rodaczkę Ayę Ohori lub Malezyjkę Goh Jin Wei w trzeciej rundzie. Potem jest możliwe starcie Okuhary z Hinduską Pusarlą Sindhu w ćwierćfinale — obie panie stoczyły ze sobą pamiętny finał na zeszłorocznych mistrzostwach w Glasgow.

Debel mężczyzn

Rozstawieni z numerem 1 Marcus Fernaldi Gideon i Kevin Sanjaya Sukamuljo, którzy wygrali cztery z pięciu wielkich turniejów, w których startowali  w tym roku, powinni wedle kryterium rozstawienia zmierzyć się z mistrzami Celcom Axiata Malaysia Open 2018, Takeshi Kamurą i Keigo Sonodą (Japonia).

Obrońcy tytułu mistrzowskiego, Liu Cheng/ Zhang Nan (Chiny), są rozstawieni z numerem 2 i mają przed sobą trudną drogę z prawdopodobieństwem napotkania w drugiej rundzie pary Or Chin Chung/ Tang Chun Man (Hongkong), a w trzeciej — japońskiej, Hiroyuki Endo/ Yuta Watanabe.

Debel kobiet

Rozstawione z numerem 1 obrończynie tytułu, Chen Qingchen i Jia Yifan (Chiny) nie wygrały w tym roku żadnego turnieju i na pewno chcą odkuć się na mistrzostwach przed własną publicznością. Można się spodziewać w trzeciej rundzie ich starcia z rodaczkami, Du Yue/ Li Yinhui, a następnie z mistrzyniami TOYOTA Thailand Open, Greysią Polii i Apriyani Rahayu (Indonezja). W drabince debla kobiet zwraca uwagę obecność czterech najlepszych par japońskich, w tym mistrzyń olimpijskich, Misaki Matsutomo/ Ayaka Takahashi i wicemistrzyń świata Fukushima/ Sayaka Hirota, które są w osobnych połówkach.

Gra mieszana

W tej grze doczekamy się na pewno nowych mistrzów, bo zwycięzcy poprzedniej edycji nie startują. Rozstawieni z numerem 1 Zheng Siwei/ Huang Yaqiong (Chiny) muszą liczyć się z mocnym wyzwaniem w trzeciej rundzie, kiedy — patrząc na rozstawienie — zagrają przeciwko niedawnym zwycięzcom Thailand Open — duetowi Hafiz Faizal/ Gloria Emanuelle Widjaja (Indonezja).

Mistrzostwa (TOTAL BWF World Championships 2018) zostaną rozegrane od 30 lipca do 5 sierpnia.

Fot. 1. Gillian Wu (z lewej), dyrektor ds. reklamy i komunikacji w TOTAL Marketing & Services — Asia Pacific & Middle East, pomaga przy elektronicznym losowaniu singla mężczyzn w towarzystwie kierownika ds. imprez BWF Shana Ramachandrana..

Fot. 2. Toshihiro Maki (z lewej), attache kulturalny i drugi sekretarz ambasady Japonii pomaga przy elektronicznym losowaniu gry mieszanej w towarzystwie kierownika ds. imprez BWF Shana Ramachandrana.

Fot. 3. Malezyjscy debliści Tan Wee Kiong (z lewej) i Goh V Shem mówią o swoich szansach na TOTAL BWF World Championships 2018 podczas wtorkowej uroczystości losowania.

Fot. 4. Goście uroczystości losowania.

Indywidualne mistrzostwa świata w badmintonie. TOTAL BWF World Championships 2018. 30 lipca — 5 sierpnia 2018. Nankin (Chiny).. Zawody kategorii BWF Events. Strona indywidualnych mistrzostw świata. Losowanie w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Khalid Redza, BWF (live)

BWF, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj