2018-07-01, Kuala Lumpur
Lee Chong Wei nadal kolekcjonuje tytuły
Malezyjczyk Lee Chong Wei (fot.) po raz 12. zdobył tytuł mistrzowski na otwartych mistrzostwach swojego kraju w badmintonie.
Łatwo nie było. Finałowym rywalem wicemistrza olimpijskiego był Japończyk Kento Momota, z którym Malezyjczyk ostatnio przegrał, w tym roku w półfinale mistrzostw Azji. Co więcej Momota w tym roku prawie nie przegrywał, jeśli już to tylko w turniejach średniej rangi. A w najważniejszych rozstawiał po kątach "wszystkich świętych", łącznie z aktualnym mistrzem świata i mistrzem olimpijskim.

Lee Chong Wei jednak miał dużą motywację do zwycięstwa przed własną publicznością, a była ona poparta świetną formą, co wykazał m.in. wysokim zwycięstwem nad liderem listy światowej, Viktorem Axelsenem (Dania); co prawda ten ostatni nie jest w wysokiej formie.

Pierwszy set finału był wyrównany i stał na bardzo wysokim poziomie. W końcówce Momota troszkę się pogubił, co dało wygraną reprezentantowi gospodarzy.

W drugiej odsłonie pojedynku dzięki perfekcyjnej grze Lee osiągnął siedmiopunktową przewagę (13:6), którą jednak wkrótce roztrwonił, tracąc sześć punktów z rzędu. Momota uzyskał potem dwie lotki setowe, Malezyjczyk je obronił i doprowadził do meczbola. Ostatnią akcję rozgrywał z pełną determinacją zakończenia pojedynku, w którego ewentualnym trzecim secie młodość byłaby atutem Japończyka. Przyciśnięty przez Malezyjczyka Momota wyrzucił lotkę na minimalny, chyba milimetrowy aut, niedostrzeżony nawet przez sędziego liniowego, co popsuło spontaniczną radość Lee: zamiast celebrować sukces musiał zgłosić challenge i dopiero po weryfikacji tryumfować.

W pojedynku (wprawdzie dwusetowym, ale trwającym grubo ponad godzinę) mieliśmy wszystko, czego potrzeba: perfekcyjne długie wymiany bez niewymuszonych błędów, potężne smecze, w tym przekraczające prędkość 400 km/godz., zaskakujące zwody mylące doświadczonego rywala i precyzyjne zagrania po taśmie. Wygrał Lee Chong Wei, który tym razem utrafił z formą lepiej niż rok temu, kiedy w finale przegrał z Lin Danem.

Wszystkie finały zakończyły się w dwóch setach. Oprócz Malezji tytuły przypadły Japonii (dwa), Chinom i Tajwanowi.

Zob. finał Lee Chong Wei — Kento Momota na YouTube.       
    
Wyniki finałów (1.07.2018)
Gra pojedyncza mężczyzn
LEE Chong Wei (Malezja, 7) — Kento MOMOTA (Japonia) 21:17 23:21 (1:11).
Gra pojedyncza kobiet
TAI Tzu Ying (Tajpej, 1) — HE Bingjiao (Chiny, 8) 22:20 21:11 (0:35).
Gra podwójna mężczyzn
Takeshi KAMURA/ Keigo SONODA (Japonia, 6) — Hiroyuki ENDO/ Yuta WATANABE (Japonia) 21:8 21:10 (0:30).
Gra podwójna kobiet
Misaki MATSUTOMO/ Ayaka TAKAHASHI (Japonia, 5) — CHEN Qingchen/ JIA Yifan (Chiny, 1) 21:12 21:12 (0:46).
Gra mieszana
ZHENG Siwei/ HUANG Yaqiong (Chiny, 4) — WANG Yilyu/ HUANG Dongping (Chiny, 2) 21:19 21:18 (0:41).

Zob. też Czy Lee Chong Wei poskromi Momotę?

Otwarte mistrzostwa Malezji w badmintonie. Celcom Axiata Malaysia Open 2018. 26.06-1.07.2018. Kuala Lumpur (Malezja). Axiata Arena (Stadium Putra Bukit Jalil). Turniej z serii BWF HSBC World Tour Super 750. Pula nagród: 700 tys. dol. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. © BadmintonPhoto.com (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj