2018-06-27, Zakopane
Święto badmintona w 100-lecie Niepodległości Polski
Niewiele ponad trzy miesiące dzielą nas od rozpoczęcia Narodowych Dni Badmintona — największej imprezy badmintonowej 2018 roku. W setną rocznicę utworzenia Rzeczypospolitej Zakopiańskiej – pierwszej niepodległej polskiej enklawy po I wojnie światowej zbierzemy się w Zakopanem, by celebrować patriotyzm i zmagać się na badmintonowych kortach.

Trzecia edycja Narodowych Dni Badmintona odbędzie się w dniach 9-14 października w czterech halach na terenie Zakopanego. Głównym ośrodkiem wydarzenia będą obiekty Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. To tam odbędą się najbardziej prestiżowe rozgrywki w ramach NDB.

Przez sześć dni Zakopane będzie gościć grupy dzieci i młodzieży, które będą rozgrywały swoje turnieje. Są to m.in. beneficjenci programów realizowanych przez Fundację Narodowy Badminton – Shuttle Time i „Korektywa”. Codziennie będą się odbywać rozgrywki poszczególnych województw dla młodych amatorów. Juniorzy trenujący na co dzień w klubach będą mogli od 10 do 12 października wziąć udział w międzynarodowych zmaganiach w kategoriach U-13, U-15, U-17 i U-19. Rozgrywki te będą odbywać się w głównej hali COS-u w godzinach porannych i popołudniowych.

Po juniorach na kortach COS-u swoje mecze rozgrywać będą zawodnicy elity w konwencji międzynarodowej. Planowane zmagania najlepszych polskich badmintonistów będzie można obserwować przez trzy kolejne wieczory. To doskonała okazja dla zgromadzonej młodzieży, by uczyć się od najlepszych. Wstęp na mecze będzie bezpłatny.

W czwartek i piątek poza trwającymi już zmaganiami w harmonogramie wydarzenia znajdują się również dwa inne turnieje. Zaprosiliśmy do gry parlamentarzystów, dyplomatów zagranicznych akredytowanych w Polsce, pracowników administracji i wybitnych polskich sportowców oraz – w osobnych zmaganiach – przedstawicieli Służb Mundurowych. Rozgrywki „VIP” zostały objęte Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Pana Marka Kuchcińskiego. Turniej Służb Mundurowych ugości żołnierzy, policjantów, strażaków i pograniczników. Staramy się, by również te zmagania miały aspekt międzynarodowy.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem uczestników cieszyć się będą turnieje amatorów i seniorów. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do wstępnych zgłoszeń na naszej stronie internetowej. Kontaktujemy się z przedstawicielami lig i klubów amatorskich w Czechach, Słowacji i na Węgrzech, celem zachęcenia amatorów i seniorów z tych krajów do wzięcia udziału w naszym wydarzeniu.

W tym roku po raz pierwszy planowane jest stworzenie osobnych rozgrywek dla studentów w ramach Narodowych Dni Badmintona. Chcemy promować naszą dyscyplinę również wśród tej grupy społecznej, która poza rozgrywkami AMP (Akademickie Mistrzostwa Polski) nie ma za wiele możliwości, by rywalizować we własnym gronie. Zaproszenie do gry będzie kierowane również do studentów zagranicznych.

Wraz z Burmistrzem Miasta Zakopane pragniemy zorganizować uroczysty koncert upamiętniający setną rocznicę utworzenia Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Wszystkich pasjonatów badmintona zapraszamy na to wydarzenie w piątek 12 października pod Wielką Krokiew. Uczestnicy Narodowych Dni Badmintona będą mieli tam na wyłączność specjalną strefę, w której będzie czas i miejsce na wspominki i rozmowy.

Poza zmaganiami sportowymi harmonogram Narodowych Dni Badmintona przewiduje szereg działań merytorycznych i kulturalnych. Wśród planów są m.in. warsztaty trenerskie na dwóch poziomach, warsztaty motywacyjne z wybitnymi polskimi sportowcami. Chcielibyśmy, by uczestnicy oraz kibice mogli obejrzeć eksponaty zgromadzone w ramach dwóch wystaw – kultury zakopiańskiej oraz historii sportu, a w sobotni wieczór będzie można wziąć udział w charytatywnej aukcji pamiątek badmintonowych.

-
Trzecia edycja Narodowych Dni Badmintona to dla nas ogromne wyzwanie. Przede wszystkim wydarzenie zostało wpisane do oficjalnego kalendarza obchodów 100-lecia Niepodległości Polski i tym samym wyróżnione logo "Niepodległa". Patronaty honorowe nad poszczególnymi rozgrywkami obejmują ministrowie, co dla nas jest bardzo dużym powodem do dumy. Czekamy jeszcze na odpowiedź w sprawie Patronatu Narodowego Pana Prezydenta Andrzeja Dudy nad całymi Narodowymi Dniami Badmintona. Po drugie, w ciągu trzech edycji nasze święto rozrosło się z jednego do sześciu dni. Mnogość poszczególnych rozgrywek pokazuje, jak duży jest popyt na profesjonalnie zorganizowane wydarzenie badmintonowe. W tym roku, również po raz pierwszy, silnie promujemy i rekrutujemy zawodników zagranicznych. Chcemy umożliwić dzieciom, młodzieży i amatorom poznanie smaku międzynarodowej rywalizacji w patriotycznej otoczce. Bardzo liczę na dużą frekwencję amatorów i weteranów naszego sportu już od piątkowego wieczoru. W atmosferze kulturalnej i sportowej celebracji będziemy mogli wspólnie porozmawiać, powspominać i wymienić się pomysłami, o co w codziennym natłoku zajęć jest nam trudno — mówi Marek Krajewski, prezes Fundacji Narodowy Badminton.

Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej wydarzenia – www.narodowybadminton.pl/ndb2018 oraz portalu www.badmintonzone.pl, gdzie na bieżąco będą aktualizowane informacje na temat Narodowych Dni Badmintona 2018.

Materiał partnera

© BadmintonZone.pl | zaloguj