2018-06-23, Białystok
Daleki Wschód wygrał po raz 7. w Europie (ECC 2018)
Prowadzona podczas tegorocznych Klubowych Mistrzostw Europy w badmintonie przez byłych trenerów reprezentacji Polski (Klaudię Majorową i Kim Young Mana) drużyna Primoria Władywostok (Rosja) zdobyła tytuł po raz siódmy w historii tych rozgrywek.
W sobotnim finale pokonała ona mistrza francuskiej ekstraklasy, Chambly Oise 3:1. Zespół francuski wystartował na mistrzostwach w Białymstoku w mocno osłabionym składzie, ale na szczęście ze swoją podporą w osobie Roberta Mateusiaka i zdołał w drodze do finału pokonać wszystkich rywali (w tym mistrza Polski SKB Litpol-Malow Suwałki).

Oprócz Mateusiaka o sile mistrza Francji stanowili też inni zagraniczni badmintoniści: na tych mistrzostwach Fin Eetu Heino i Holenderka Soraya De Visch Eijbergen. Heino zastopował SKB Suwałki w spotkaniu o ważne pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej, kiedy doprowadził do remisu 1:1 w całym spotkaniu, pokonując teoretycznie lepszego (bilans 0:3) suwalskiego Szkota Kierana Merrileesa. Soraya była rewelacją turnieju. Wygrała wszystko. Nie ulękła się "rosyjskiej" Koreanki, Lee Byeol Nim, wygrywając z nią w dwóch setach w wielkim finale mistrzostw.

Jednak to Primorie Władywostok było głównym faworytem mistrzostw i mało kto potrafił nawiązać w miarę efektywną walkę. Oprócz punktu straconego w finale przez Koreankę Lee jedyną podobną, jednopunktową stratę odnotowało Primorie w meczu grupowym przeciwko hiszpańskiemu Recreativo, kiedy grający dla władywostoczan Koreańczyk Han Ki Hoon musiał uznać wyższość Pablo Abiana Vicena. Han, co do którego dyspozycji pewne obawy miał promotor jego występu w Białymstoku, Kim Young Man (gdyż ten badmintonista od dawna nie startował w wielkich imprezach, choć niegdyś był jednym z najlepszych juniorów na świecie), wygrał jednak oba pozostałe swoje pojedynki singlowe w półfinale i finale przeciwko zawodnikom klubów francuskich.
Największym atutem Primoria nie byli zresztą nawet Koreańczycy znalezieni przez Kima. Dwa punkty w każdym spotkaniu drużyny zapewniał teoretycznie i praktycznie najlepszy w ostatnich latach badmintonista rosyjski Władimir Iwanow (w deblu i mikście, choć w tym ostatnim lepsza dyspozycja niektórych rywali mogłaby i jemu narobić kłopotów). Do zwycięstwa Władywostokowi wystarczało zatem, by choć jeden punkt dostarczył jeszcze któryś z dwóch singli lub deblistki.

Trenerka Klaudia Majorowa w wypowiedzi udzielonej BadmintonZone.pl oceniła finał jako łatwiejszy dla swojej drużyny niż półfinał. Widzieliśmy, że wprawdzie w tym ostatnim Primorie wygrało 3:0, ale Koreańczyk był w singlu o włos od porażki z Bjornem Seguinem, a ponadto grające w barwach obrońców tytułu siostry Stojewe z Bułgarii mogły napędzić strachu ekipie z Dalekiego Wschodu (do ich koronnej gry, debla, jednak nie doszło).

- Poprosiliśmy do pomocy naszych Koreańczyków, z którymi współpracujemy, jeździmy do nich na obozy — wyjaśniała Majorowa. — Wiedzieliśmy, że oni nie są aż tacy mocni, nie są to topowi zawodnicy, ale zrobili swoją robotę: zdobyli tam punkt, gdzie to jest potrzebne.
Zob. pełną wypowiedź Klaudii Majorowej na YouTube.

Wynik finału (23.06.2018)

Primorie Władywostok (Rosja) – Chambly Oise (Francja) 3:1
Władimir IWANOW/ Alina DAWLIETOWA — Quentin VINCENT/ Lorraine BAUMANN 21:9 21:19 (0:25), HAN Ki Hoon/ Eetu HEINO 21:10 21:19 (0:32), LEE Byeol Nim — Soraya DE VISCH EIJBERGEN 19:21 16:21 (0:38), Władimir IWANOW/ Iwan SOZONOW — Robert MATEUSIAK/ Quentin VINCENT 21:11 21:9 (0:21), Jekaterina BOŁOTOWA/ Alina DAWLIETOWA — Lorraine BAUMANN/ Soraya DE VISCH EIJBERGEN — nie rozgrywano.      

Klasyfikacja końcowa na miejscach medalowych
1. Primorie Władywostok (Rosja)
2. Chambly Oise (Francja)
3. Issy Les Moulineaux (Francja)
3. Calvi Network Mediolan (Włochy)

Zob. album zdjęć z 5. dnia zawodów autorstwa Rafała Oleksiewicza na Badzine Poland.

Zob. także:
Primorie i Chambly w wielkim finale!.
Niewykorzystane szanse polskich klubów.
Rosjanie i Francuzi potwierdzają status faworytów.
Polacy bez straty punktu.
Kto z kim w Białymstoku.

Klubowe mistrzostwa Europy w badmintonie. 2018 European Club Championships (ECC 2018). 19-23 czerwca 2018. Białystok. Hala ZSR, ul. Suchowolca 26. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Strona zawodów. Wydarzenie na Facebooku.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl (live)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj