2018-06-05, Warszawa
Zawsze fair play (Ryszard Borek)
23 maja 2018 w Centrum Olimpijskim uroczyście rozstrzygnięto przeprowadzony już po raz 51. Konkurs Klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
W trakcie uroczystości uhonorowany został m.in. Ryszard Borek (na fot. z lewej, otrzymuje nagrodę od prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego).

Wyróżnienia indywidualne Fair Play 2017 w kategorii: Całokształt kariery sportowej  i godne życie po jej zakończeniu.

Dla zawodnika lub zawodniczki, którzy wyróżnili się postawą fair play w sporcie i  po zakończeniu kariery sportowej (osobistym, zawodowym, w działaniach na  rzecz młodzieży uprawiającej sport itp.).

Ryszard Borek — badminton
Zawodnik, a następnie trener badmintona. Od początku związany z klubem w Głubczycach (najpierw Unia, a po zmianach nazwy – Polonia i Technik).
W trakcie wieloletniej pracy szkoleniowej przyczynił się do zdobycia przez podopiecznych 24 tytułów drużynowego mistrza Polski oraz ponad 450 medali na indywidualnych mistrzostwach Polski. W latach 1981-2004 pełnił funkcję trenera kadry narodowej Polskiego Związku Badmintona. W tym czasie jego zawodnicy zdobyli trzy brązowe medale podczas mistrzostw Europy oraz jeden srebrny i dwa brązowe na mistrzostwach Europy juniorów. Był trenerem reprezentacji na igrzyskach olimpijskich w Atlancie (1996), Sydney (2000) i Atenach (2004). Następnie, do 2009 roku, pracował z kadrą narodową Cypru, a potem został trenerem klubu Morfotikos Nikozja.
W 1977 roku był współzałożycielem Polskiego Związku Badmintona. Całą energię poświęcał rozwojowi polskiego badmintona zarówno jako trener, jak i działacz sportowy. Obecnie jest na emeryturze, ale pełni funkcję wiceprezesa LKS Technik Głobczyce; jest też czynnym trenerem-konsultantem.
Jego działalność, zaangażowanie, ale przede wszystkim postawa moralna zostały docenione przez Kapitułę Kolegium Sędziów PZBad poprzez przyznanie mu w 2002 roku związkowej nagrody Fair Play.

O wartości i znaczeniu jego sportowej i ludzkiej postawy świadczy także to, że troje jego podopiecznych (m.in. wielokrotnych mistrzów Polski) otrzymało nagrody Fair Play PZBad: Bożena Wojtkowska-Haracz, Jerzy Dołhan i Dorota Borek.
Kandydaturę Ryszarda Borka zgłosił do Klubu Fair Play PKOl Janusz Łojek, przewodniczący kapituły i fundator Nagrody Fair Play PZBad w latach 1992-2008. W uzgodnieniu z reaktywowaną kapitułą tej nagrody od 2018 roku.

Fot. © Szymon Sikora (Polski Komitet Olimpijski)

Janusz Łojek

© BadmintonZone.pl | zaloguj