2018-05-07, Braga
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
POLSKA W ELICIE. HUBERT PĄCZEK ZNÓW GÓRĄ

7.05.2008. W półfinale Akademickich Mistrzostw Świata reprezentacja Polski przegrała z Tajlandią 1:3.
Wiadomo było, że z Tajlandczykami nie będzie żartów. To oni zdobyli mistrzostwo Uniwersjady w ubiegłym roku na własnym terenie. Rozprawili się wówczas w finale z Chińczykami pomimo obecności w składzie tych ostatnich samego Chen Honga (przegrał zresztą z Boonsakiem Ponsaną).

Tym razem Tajlandia wystawiła skład niewiele słabszy, w którym zdołała się już rozprawić z Malezją, Makau, Japonią i Indonezją. Polska zdołała jednak wywalczyć honorowy punkt, a to dzięki Hubertowi Pączkowi (fot.). Reprezentant Polski nie załamał się porażką w pierwszej partii z Sittichai'em Viboonsinem, kiedy to nie wykorzystał aż czterech lotek setowych.

Na początku drugiego seta Hubert wydawał się być zdeprymowany tym wydarzeniem i przegrywał wkrótce nawet 6:12. Potem zaczął grać na swoim najlepszym poziomie i wygrał po nerwowej końcówce (nie wykorzystał 3 lotek setowych) 21:18.

Trzecia partia pojedynku była bardzo zacięta. Pączek obronił 2 lotki meczowe i tryumfował po 54 minutach gry.

Wyrównaną walkę nawiązali także z Azjatami debliści: Adam Cwalina i Wojciech Szkudlarczyk. Niestety minimalnie przegrali oba sety. Pozostałe punkty dla Tajlandii wywalczyły mikst i singlistka (notowana na 33. miejscu na świecie Salakjit Ponsana).

Mimo porażki z Tajlandią występ Polaków był wielkim sukcesem. Maksymalnie wykorzystali bardzo dobre losowanie, zdobywając na silnie obsadzonej imprezie brązowy medal.

Dzisiejszy finał będzie powtórką z Uniwersjady. Tym razem jednak Tajlandczycy mogą mieć kłopot z ponownym pokonaniem Chińczyków. Tym bardziej, że nie grają na własnym terenie. Chińczycy bronią natomiast tytułu z rozegranych dwa lata temu w Wuhan akademickich mistrzostw świata.

Polska — Tajlandia 1:3 (7.05.2008)
Wojciech Szkudlarczyk / Agnieszka Wojtkowska — Patiphat Chalardchalaem / Kunchala Voravichitchaikul 7:21 6:21 (0:16)
Hubert Pączek — Sittichai Viboonsin 22:24 21:18 22:20 (0:54)
Małgorzata Kurdelska — Salakjit Ponsana 9:21 7:21 (0:20)
Adam Cwalina / Wojciech Szkudlarczyk — Patiphat Chalardchalaem / Kovit Phisetsarasai 20:22 18:21 (0:26)
Małgorzata Kurdelska / Agnieszka Wojtkowska — Duanganong Aroonkesorn / Kunchala Voravichitchaikul, nie rozgrywano.


CHIŃCZYCY MOCNI W DRUŻYNIE

7.05.2008. W środę rozegrano w Portugalii gry półfinałowe i finałowe drużynówki Akademickich Mistrzostw Świata. Od czwartku w Bradze rusza turniej indywidualny, który potrwa do soboty.

Wyniki meczów akademików rozmijały się na ogół ze zdroworozsądkowymi przewidywaniami. Przykładowo, w grach mieszanych zespoły z Chin, Malezji, Indonezji i Korei traciły swoje najważniejsze punkty. W Portugalii objawiła się również niezwykle skuteczna singlistka — Salakjit Ponsana, która doprowadziła swoją drużynę aż do środowego finału przeciwko Chinom.

Nadspodziewanie szybko z turnieju odpadła Indonezja. Zawodnicy tego kraju zdobyli najwyższą lokatę w swojej grupie, aby następnie nie dotrzeć nawet do półfinałów. Widać było, że absencja Tommy'ego Sugiarto i Alamsyah'a Yunusa wyraźnie osłabiła indonezyjską drużynę. Marnie spisał się Achmad Rivai, przegrywając 3 z 4 meczów, które dane było mu rozegrać. Zaskakująca była również singlowa niemoc męskiej części teamu z Malezji. Azjaci potrafili przegrać mecze z zawodnikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Makau, zajmując ostatecznie 11. miejsce. Tłumaczy ich tylko to, że na samym początku musieli zmierzyć się z późniejszym zwycięzcą Akademickich Mistrzostw Świata.

W finale spotkały się drużyny z Chin i Tajlandii. Temu ostatniemu zespołowi brakowało trzech atutów, jakimi dysponował w analogicznej sytuacji podczas sierpniowej Uniwersjady przed rokiem: Boonsaka, Sudket i rodzimej publiczności. Braki rekompensowała jednak obecność młodszej, uzdolnionej siostry Boonsaka — Salakjit Ponsany. To właśnie skuteczności tej ostatniej zawodniczki Tajlandczycy zawdzięczają udział w finale. Niestety, w meczu o złoto Salakjit przyszło zmierzyć się z 18. rakietą świata, niezwykle szybką Chinką Wang Yihan. W tym spotkaniu nie było szans na pokonanie Chin. Wcześniej Tajlandia dość łatwo straciła punkt w singlu mężczyzn i — po znacznie dłuższej walce — w mikście. Przy wyniku 3:0 dla Chin nie było już potrzeby rozgrywania dwóch gier deblowych.

Wyniki gier półfinałowych (7.05,2008)
Tajlandia — Polska 3:1
Patiphat Chalardchalaem / Kunchala Voravichitchaikul (Tajlandia) — Wojciech Szkudlarczyk / Agnieszka Wojtkowska (Polska) 21:7 21:6
Sittichai Viboonsin (Tajlandia) — Hubert Pączek (Polska) 24:22 18:21 20:22
Salakjit Ponsana (Tajlandia) — Małgorzata Kurdelska (Polska) 21:9 21:7
Patiphat Chalardchalaem / Kovit Phisetsarasai (Tajlandia) — Adam Cwalina / Wojciech Szkudlarczyk (Polska) 22:20 21:18
Chiny — Korea 3:0
Junjie Sun / Xiaoli Sun (Chiny) — Baek Cheol Shin / A Ra Cho (Korea) 21:9 21:18
Du Pengyu (Chiny) — Gi Hoon Han (Korea) 21:13 21:15
Wang Yihan (Chiny) — Mun Hee Kim (Korea) 16:21 21:7 21:12
Wyniki gier finałowych (7.05.2008)
Chiny — Tajlandia 3:0
Junjie Sun / Xiaoli Sun (Chiny) — Patiphat Chalardchalaem / Kunchala Voravichitchaikul (Tajlandia) 15:21 21:15 21:14
Du Pengyu (Chiny) — Sittichai Viboonsin (Tajlandia) 23:21 21:17
Wang Yihan (Chiny) — Salakjit Ponsana (Tajlandia) 21:16 21:13.

10. Akademickie Mistrzostwa Świata w badmintonie, 10th Badminton University Championships. 5-10 maja 2008, Braga (Portugalia).

Fot. © BadmintonZone.pl (archiwum)

jr, pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj