2018-05-06, Braga
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
ŚWIETNY WYSTĘP WOJTKOWSKIEJ

6.05.2008. W ćwierćfinale Akademickich Mistrzostw Świata reprezentacja Polski pokonała Rosję 3:1.

Rosjanie tradycyjnie starają się w międzynarodowych zawodach akademickich wystawiać silne ekipy. Tym razem udało się to im jedynie z połowicznym efektem: zabrakło paru gwiazd. Natomiast zespół polski prowadzony przez Krzysztofa Hodura i Leszka Jagodzińskiego wykorzystał słabości rywali (Rosjanie grali już tego dnia ciężki mecz z Francją, podczas gdy Polacy odpoczywali) i potrafił wybrnąć z chwilowych kłopotów.

Zaczęło się bardzo źle dla Polaków. Mikst Adam Cwalina, Małgorzata Kurdelska uległ w 2 setach Antonowi Nazarence i Jelenie Szymko. Jednak Hubert Pączek podobnie szybko uporał się z Andriejem Iwanowem.

Przełomowym momentem meczu okazał się singel kobiet. Agnieszka Wojtkowska (fot.) nie była faworytką w spotkaniu z aktualną wicemistrzynią Rosji, Olgą Gołowanową. Tym bardziej, że Polka w ubiegłorocznych spotkaniach drużynowych akademickich mistrzostw Europy nie wykazała się dobrą grą; nieco lepiej — ale też nie do końca skutecznie — grała wówczas w turnieju indywidualnym. Przebieg pierwszego seta potwierdzał początkowo te obawy. Od jego połowy Rosjanka odskoczyła Agnieszce na kilka punktów i utrzymała wystarczający dystans do końca.

W drugim secie Wojtkowska nawiązała bardziej wyrównaną walkę. Co najważniejsze grała teraz szybciej, a rywalka — w końcówce partii zaczęła słabnąć i denerwować się i — mimo prowadzenia — przegrała z ambitnie walczącą Polką na finiszu.

Podobny przebieg miała decydująca odsłona pojedynku. Dzięki temu Wojtkowska niejako odrobiła punkt stracony przez mikst. Cwalina i Wojciech Szkudlarczyk byli faworytami w starciu z Andriejem Aszmarinem i Nazarenką i potwierdzili to bez żadnych problemów, zdobywając brakujący punkt. O zwycięstwo w deblu kobiet byłoby zapewne trudniej.

Polska — Rosja 3:1 (6.05.2008)
Adam Cwalina / Małgorzata Kurdelska — Anton Nazarenko / Jelena Szymko 22:24 18:21 (0:28)
Hubert Pączek — Andriej Iwanow 21:15 21:19 (0:29)
Agnieszka Wojtkowska — Olga Gołowanowa 15:21 21:18 21:19 (0:49)
Adam Cwalina / Wojciech Szkudlarczyk — Andriej Aszmarin / Anton Nazarenko 21:11 21:17 (0:24)
Małgorzata Kurdelska / Agnieszka Wojtkowska — Olga Gołowanowa / Jelena Szymko, nie rozgrywano.

10. Akademickie Mistrzostwa Świata w badmintonie, 10th Badminton University Championships. 5-10 maja 2008, Braga (Portugalia).

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj