2018-04-16
Fundacja wspiera polskie kluby badmintonowe
Drugi rok z rzędu Fundacja Narodowy Badminton będzie realizowała program „Zajęcia sportowe dla uczniów z elementami korektywy”. W zeszłorocznej edycji wzięło udział ok. 1350 młodych sportowców. Nabór do tegorocznej edycji wciąż trwa.

Problem wad postawy dotyczy średnio ok 80% dzieci w Polsce. Co prawda dzieci trenujące badmintona obniżają te statystyki, jednak nie zmienia to faktu konieczności prowadzenia działań naprawczych i prewencyjnych. Prewencja wad postawy nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście zdecydowanej dysproporcji w eksploatacji górnych części ciała badmintonisty. Bardzo istotne jest wdrożenie ćwiczeń wyrównawczych do codziennego treningu badmintonowego.
 
Fundacja Narodowy Badminton przy współpracy z ośrodkiem specjalistycznym Galen – Ortopedia opracowała skrypt przeznaczony specjalnie dla badmintona, zawierający kilkadziesiąt ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych. Pozycja podzielona jest na trzy części dotyczące kolejno: stretchingu, rolowania oraz stricte ćwiczeń korekcyjnych. Każdy podręcznik zawiera również materiał wideo, dzięki któremu można analizować i odtwarzać metodykę wykonywania każdego ćwiczenia.

Kluby, które w zeszłym roku realizowały program i wdrażały ćwiczenia korekcyjne do swojego cyklu treningowego, mogły poddać swoich zawodników badaniu diagnostycznemu FMS. Po zakończeniu programu badanie ponowiono na grupie testowej i uzyskano wyniki średnio o 2 punkty lepsze (w 21-punktowej skali) niż przed realizacją. W tym roku spodziewamy się podobnych wyników.
 
Tegoroczny program będzie realizowany w prawie 60 klubach. Każdy z nich otrzyma wsparcie w postaci przede wszystkim planu ćwiczeń i podręcznika metodycznego. Fundacja przekazuje swój know-how w zakresie gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w treningach badmintonowych oraz zapewnia opiekę merytoryczną trenerom, którzy po raz pierwszy będą realizować to działanie. Dodatkowo przewidziane są środki finansowe dla prowadzących zajęcia. Jednostki realizujące program mają obowiązek raportowania działań oraz przedstawiania dokumentacji fotograficznej z treningów.

– Zeszłoroczna edycja programu „Korektywa” odniosła duży sukces merytoryczny. Dzięki temu, że przeprowadziliśmy testy FMS, mogliśmy zobaczyć, że młodzi badmintoniści nie są niestety odporni na chorobę cywilizacyjną, jaką są wady postawy. Optymizmem napawa jednak fakt, że w testach wypadli dużo lepiej niż ich rówieśnicy. Realizacja programu znacznie podniosła ich wyniki w FMS, co jasno pokazuje, jak potrzebne są tego typu działania. Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszego doświadczenia, bo nie tylko podniesie to poziom sportowy zawodników, ale również pokaże rodzicom młodych zawodników, że dbamy o ich harmonijny rozwój – mówi Marek Krajewski, prezes Fundacji Narodowy Badminton.

Wciąż jest możliwość dołączenia do programu. Zainteresowane kluby proszone są o kontakt do 25 kwietnia pod adresem e-mail: biuro@narodowybadminton.pl.


Materiał partnera

© BadmintonZone.pl | zaloguj