2018-01-23, Sopot
Bayjonn Cup 2018
Już w najbliższy weekend w sopockiej Hali Stulecia odbędzie się międzynarodowy turniej badmintona seniorów.
Bayjonn Cup 2018 jest piątym spotkaniem turniejowym miłośników jakże widowiskowej dyscypliny sportu. Do tej pory we wszystkich edycjach turnieju wzięło udział kilkuset zawodników z 5 krajów. W tym roku na turnieju można będzie wesprzeć Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Organizatorzy zapowiadają udział ok. 200 zawodników z różnych krajów, a dla publiczności przewidziano oczywiście wstęp wolny.

Organizatorem turnieju jest jak co roku właściciel sopockiego hotelu Bayjonn – Andrzej Grzechnik. Impreza jest organizowana w całości z jego środków własnych przy wsparciu rzeczowym zaprzyjaźnionych firm. Organizator zwracał uwagę, że w turnieju mogą wystartować zarówno zawodnicy na co dzień trenujący badmintona, jak i amatorzy chcący spróbować swoich sił w tego typu imprezie. Turniej odbędzie się przy wydatnym wsparciu i pod patronatem Prezydenta Sopotu.
 
Podczas turnieju będzie można również wesprzeć cel dobroczynny partnera turnieju – Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W pierwszym dniu turnieju – w sobotę – zostanie  przeprowadzona aukcja charytatywna, z której dochód zostanie przekazany na zakup specjalistycznego sprzętu dla jednej z podopiecznych stowarzyszenia. Również w sobotę będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Publiczność turniejowa będzie mogła wziąć udział w wykładzie zorganizowanym przez instytut, a wszystko to oznacza, że sobota będzie bardzo intensywnym dniem turnieju.
 
Bayjonn Cup odbędzie się w Sopockiej Hali Stulecia i będzie jednocześnie rozgrywany na sześciu boiskach. Finały w poszczególnych kategoriach wiekowych zaplanowano na niedzielę na godziny popołudniowe. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję imprezy na styczeń 2019 roku.

A tak o swojej wizji turnieju opowiadał Andrzej Grzechnik, organizator wrastającego już w sopocką tradycję turnieju seniorów w badmintonie.

A dlaczego akurat badminton?
- Jestem spełnionym 50-latkiem, a badminton towarzyszy mi właściwie od lat młodzieńczych. W latach 80. ubiegłego stulecia działały w Trójmieście dwa kluby skupiające miłośników tej wymagającej i widowiskowej dyscypliny. Mowa o klubie Start Gdynia oraz AZS Gdańsk. Ten pierwszy wielokrotnie zdobywał wicemistrzostwo Polski, o palmę pierwszeństwa rywalizując z klubem w Głubczycach na Opolszczyźnie (wedle naszej wiedzy zdobył wicemistrzostwo dokładnie jeden raz, w 1986 r. — przyp. red.). Właściwie wtedy liczyły się tylko te dwa kluby. Miałem przyjemność trenować w gdyńskim Starcie, z sukcesami zresztą. I chociaż minęło wiele lat, to wciąż gram w badmintona. I szczerze polecam to wszystkim miłośnikom aktywnego trybu życia.
Dlaczego warto grać w badmintona?
- Przekornie mógłbym powiedzieć, że nie warto nie grać. Szybkość, spalanie kalorii, koordynacja ruchowa, refleks, praca praktycznie wszystkich partii mięśniowych. To zalety badmintona. No i oczywiście jest to dyscyplina widowiskowa, szybka, wręcz dynamiczna. Proszę sobie wyobrazić, że dobrze uderzona lotka może lecieć z prędkością ponad 400 km/h. To sport, który świetnie rozwija i pozwala na cieszenie się dobrą formą przez długie lata.
Kto finansuje turniej?
- Od samego początku założyłem sobie, że turniej będzie moim dziełem. Pierwszy odbył się w 2013 r. i do dzisiaj finansujemy go praktycznie sami, społecznie. Oczywiście cieszymy się na każdego sponsora, bo badminton to sport rodzinny i towarzyski, więc mogą przy nim zaistnieć firmy, które skupiają się na życiu sportowym, rodzinnym czy towarzyskim. Finansowanie, co chcę podkreślić, to nie wszystko. Żadna z edycji turnieju nie mogłaby się odbyć, gdyby nie ciężka praca grupy organizatorów. Pomijam swoją osobę, ale chcę podkreślić, że w organizację Bayjonn Cup włącza się grono osób związanych i z miastem Sopot, i ze sportem, i z hotelem, który mam przyjemność prowadzić. Dlatego już teraz zapraszamy na edycję Bayjonn Cup 2019. Chcemy pokazać, że w Sopocie dzieją się ciekawe rzeczy, również sportowe. Korzystając z okazji, chcę podziękować Prezydentowi Sopotu za patronat, życzliwe podejście i wsparcie, jakiego nam udzielił przy organizacji turnieju w Hali Stulecia.
Ile kosztuje uczestnictwo w turnieju?
- Udział w turnieju dla kibiców jest bezpłatny, od uczestników pobieramy symboliczne wpisowe, które uzależnione jest od ilości kategorii, w których zawodnik chce wziąć udział. Zdecydowaliśmy, że zawodnicy mogą wziąć udział w maksymalnie trzech kategoriach. Każdy uczestnik na przywitanie otrzymuje prezent niespodziankę. Oczywiście dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie uczestnicy organizują sobie we własnym zakresie.
Co można wygrać w turnieju? Jakie są nagrody?
- Oprócz oczywistej wartości, jaką jest rywalizacja sportowa, na uczestników Bayjonn Cup czekają nagrody w postaci medali i statuetek oraz nagród ufundowanych przez patronów i sponsorów. Ponadto udział w turnieju premiuje również seniorów profesjonalnie uprawiających badmintona, ponieważ zyskują oni punkty do swoich punktacji. Niespodzianką będzie również aukcja różnych ciekawych przedmiotów z przeznaczeniem na cele statutowe Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Stowarzyszenie weźmie udział w naszym turnieju jako partner społeczny. Bardzo ciekawą nagrodą będzie również możliwość wygrania kursu edukacyjnego organizowanego przez Sopocki Instytut Rozwoju Biznesu. To również nasz partner i również będzie z nami obecny na turnieju, gdzie przeprowadzi bezpłatny wykład.
Kto może wziąć udział w turnieju?
- Każdy. Zapraszamy zawodowców i amatorów, taka jest formuła naszego turnieju. Pamiętajmy jednak, że mówimy o seniorach, tzn. zawodnikach powyżej 30. roku życia.
A ilu zawodników jesteście w stanie przyjąć na listy startowe?
- Myślę, że edycja 2018 zgromadzi około dwustu zawodników.

Międzynarodowy Turniej Badmintona Seniorów Bayjonn Cup 2018 Sopot. Hala Stulecia, ul. Goyki 7. 27-28 stycznia 2018. Sopot. Strona turnieju. Wydarzenie na Facebooku.

jr, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj