2018-01-05, Guwahati, Nowe Delhi, Lucknow, Chennai, Hajdarabad
Profity z olimpijskiego srebra bywają lepsze niż ze złota
W Indiach od 23 grudnia 2017 trwają rozgrywki ligi badmintona (Vodafone Premier Badminton League), które tradycyjnie przyciągnęły szereg gwiazd światowego badmintona.
Między innymi w Indiach zjawiła się mistrzyni olimpijska z Rio, Carolina Marin (Hiszpania). Hiszpanka (na fot. z lewej) wyznała, że zaskoczyła ją sumą pieniędzy, jaką jej finałowa rywalka w Rio, najlepsza badmintonistka w dziejach Indii, Pusarla Venkata Sindhu (na fot. z prawej), otrzymała po powrocie z Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

Marin, która startuje w lidze indyjskiej w barwach Hyderbad Hunters, podczas konferencji prasowej w Delhi powiedziała: – Słyszałam, że Sindhu dostała miliony. To ogrom. Ja również dostałam trochę wynagrodzeń w formie pieniężnej od hiszpańskiego rządu. Z grubsza otrzymałam 10-15 proc. pieniędzy Sindhu, ale to wspaniały dowód, że tutaj w Indiach ten sport jest tak popularny. W przypadku Hiszpanii jest on tylko znany w niektórych regionach, a nawet i tam nie ma takiego rozgłosu. Tak więc Indie są krajem modelowym, mającym przestrzeń do promocji i rozwoju badmintona.

Obecny na konferencji Fernando Rivas, trener Marin, również przyznał, że to było niesamowite zobaczyć indyjskich medalistów olimpijskich obsypywanych tak dużą ilością pieniędzy. – Tutaj jest zupełnie inaczej — podsumował Hiszpan.

Przypomnijmy. że w 2016 roku Sindhu została pierwszą kobietą w Indiach, która zdobyła srebrny medal na igrzyskach olimpijskich, a zarazem było to największe osiągnięcie w dziejach indyjskiego badmintona. Na drodze do finału 21-latka pokonała wysoko rozstawione, topowe zawodniczki, ale przegrała z Marin w ostatecznym pojedynku. W wyczerpującym finale Marin zwyciężyła Sinhdu 19:21, 21:12, 21:15, zdobywając złoty medal. Po powrocie z Rio wicemistrzyni olimpijska Sinhdu została obsypana nagrodami pieniężnymi od rządów stanowych i instytucji rządowych. Została także obdarowana ziemią przez stanowy rząd Andhra Pradesh i Telengana oraz luksusowym samochodem przez związek badmintona w Hajdarabadzie.

Wartość nagród uzyskanych przez Hinduskę sięga 130 mln rupii (7 mln 65 tys. zł). Podobno Sindhu podpisała również z różnymi firmami kilka kontraktów, które szacuje się na 500 mln rupii (ponad 27 mln zł). Tymczasem Marin dostała od rządu hiszpańskiego jedynie ok. 94 tys. euro (ok. 390 tys. zł). Marin poprawia stan swoich finansów dzięki grze w dobrze opłacanej lidze w Indiach: na razie wygrała wszystkie swoje pojedynki, ale jej drużyna osiąga dość słabe wyniki i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.

Rozgrywki Vodafone Premier Badminton League zakończą się 14 stycznia br. Mecz otwarcia — 23 grudnia na stadionie w Guwahati — stoczyły dwie drużyny, które w swoim składzie mają zawodniczki uważane za królowe indyjskiego badmintona – P.V. Sindhu (Chennai Smashers — ubiegłoroczni zwycięzcy) i Sainę Nehwal (Awadhe Warriors). Nie doszło jednak do bezpośredniego pojedynku, gdyż Wojownicy wystawili w singlu pań Sai'ę Uttejithę Rao. Sindhu wygrała 15:10, 15:9, ale w całym spotkaniu lepsi byli Awadhe Warriors 4:3.

W tym sezonie liczba drużyn wzrosła z sześciu do ośmiu, co znacznie polepszyło jakość turnieju. Przewidziane są 23 mecze, które będą rozgrywane w pięciu miejscach: Guwahati, Nowym Delhi, Lucknow, Chennai oraz Hajdarabadzie.

Drużyny:
Ahmedabad Smash Masters
North Eastern Warriors
Chennai Smashers
Awadhe Warriors
Delhi Dashers
Hyderbad Hunters
Bengaluru Blasters
Mumbai Rackets.

Warto zwrócić uwagę, że w lidze indyjskiej gra wielu doskonale nam znanych zawodników z Europy, m.in.:
W drużynie Awadhe Warriors występuje Christinna Pedersen (Dania).
Bengaluru Masters (aktualnie liderzy ligi) wystawili mistrza świata Viktora Axelsena (Dania).
W Chennai Smashers grają Chris i Gabrielle Adcock (Anglia).
A — jak już podaliśmy — mistrzyni świata Carolina Marin (Hiszpania) została wystawiona przez Hyderabad  Hunters.
W poprzedniej edycji w lidze grała najlepsza polska badmintonistka, Nadia Zięba.

Liga badmintona w Indiach (PBL). Vodafone Premier Badminton League. 23.12.2017 — 14.01.2018. Guwahati, Nowe Delhi, Lucknow, Chennai, Hajdarabad (Indie). Oficjalna strona ligi. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Facebook ligi.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

mż, jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj