2016-07-25, Moskwa
Pierwsze poważne testy badmintona plażowego
Badminton szturmuje plaże. I to badminton wyczynowy...
Niedawno donosiliśmy o planach Światowej Federacji Badmintona (BWF) ekspansji sportowego badmintona (w odróżnieniu od urzędującego na plażach badmintona rekreacyjnego). Jak wspomnieliśmy w wiadomości Rehabilitacja kometki: Copacabana czeka na badmintonistów? badminton plażowy będzie testowany na tegorocznych turniejach w ramach Azjatyckich Igrzysk Plażowych i Narodowych Igrzysk Plażowych Rosji.

I oto w ramach II Ogólnorosyjskich Igrzysk Plażowych na kortach Narodowego Ośrodka Tenisowego im. Juana Antonio Samarancha odbył się właśnie I Ogólnorosyjski Turniej Badmintona Plażowego.

BWF na razie nie zatwierdziła oficjalnych przepisów gry, pozostawiając  swobodę organizatorom turniejów. Dlatego pierwszy Ogólnorosyjski Turniej Badmintona Plażowego miał duże znaczenie nie tylko jako impreza sportowa, ale także dla przetestowania przepisów, z czego wnioski Narodowa Federacja Badmintona Rosji skieruje następnie do BWF.

Zawody zostały przeprowadzone – tak jak to ma miejsce w wyczynowym badmintonie – w pięciu grach (singel mężczyzn, singel kobiet, debel mężczyzn, debel kobiet i mikst). Przepisy w istotny sposób odróżniają się od klasycznych: oznakowaniem (bez linii wewnętrznych) i wymiarami kortu (gra deblowa odbywa się na standardowym boisku do siatkówki, a gra pojedyncza – na połowie tegoż boiska) oraz wysokością siatki, która jest zawieszona wyżej niż zwykle. Gra się zwykłymi rakietami do badmintona, ale trochę cięższą plastikową lotką. To wszystko pozawala zaadaptować grę do nowych warunków: piasku pod nogami i przestrzeni pod gołym niebem.

Pierwsze doświadczenia okazały się podobno dosyć pomyślne, gra pasjonująca i stwarzającą dobre perspektywy na przyszłość, co stwierdzili wszyscy uczestnicy zawodów w Rosji, a także organizatorzy. Za rok BWF planuje przeprowadzenie pod swoją egidą mistrzostw świata w San Diego (USA) i uzyskanie pełnego członkostwa światowej rodziny sportów plażowych, biorąc udział w ogólnoświatowych igrzyskach plażowych.

Zob. galerię zdjęć z zawodów.

Fot. © Janusz Rudziński (archiwum)

jr

© BadmintonZone.pl | zaloguj