2016-05-19, Tokio
Z archiwów BadmintonZone - zdarzyło się 10 lat temu
HISTORIA Z PAULOWNIĄ
19.05.2006. IBF wyróżnił ostatnio osobę szczególnie zasłużoną dla badmintona. Order World Badminton otrzymał honorowy prezes firmy Yonex — Minoru Yoneyama (na późniejszej fot. z Poulem-Erikiem Hoyerem).
Medal wykonał ze szczerego złota PH Hendry — królewski złotnik z Malezji.

Minoru Yoneyama urodził się w 1924 r. w małej wiosce w prefekturze Niigata. Jego rodzina początkowo prowadziła gospodę, jednak interes nie szedł dobrze i Yoneyamowie zdecydowali się go zamknąć. Następnie ojciec zajął się wytwarzaniem tradycyjnych, drewnianych butów z paulowni — popularnego w południowo-wschodniej Azji drzewa liściastego. I tym razem okazał się to niewypał. Młody Minoru Yoneyama uświadomił sobie wówczas, że chciałby szybko zarobić taką ilość pieniędzy, aby zdołać wyrwać rodzinę z biedy.

W 1941 r., po zakończeniu szkoły, Minoru zaciągnął się do wojska i został sierżantem, pełniąc służbę do końca II Wojny Światowej. Następnie powrócił do rodzimej wioski, gdzie za pomocą maszyny do obróbki drewna rozpoczął robić to, czego zawsze pragnął — szybko zarabiać pieniądze. Minoru zajął się produkcją drewnianych akcesoriów do sake oraz platform dla sieci rybackich. Po pięciu latach zapotrzebowanie na wytwarzane przez firmę Minoru Yoneyamy produkty spadło i znów trzeba było się przekwalifikować.

Minoru natknął się wówczas na sprzedawcę korka, który poszukiwał taniego materiału do wykonywania lotek. Wszystko to wydarzyło się podczas spotkania z w firmie SanBatta. Był to wówczas największy wytwórca rakiet badmintonowych. Ostatecznie Minoru zdecydował się jednak zająć produkcją rakiet, nie lotek. Kiedy SanBatta zbankrutowała, Minoru stworzył własną markę rakiet — Yoneyama. Minoru napotkał wiele przeciwności losu, które niejednego by zniechęciły. Poczynając od trzęsienia ziemii w rodzimej wiosce, kończąc na pożarze, który zniszczył jego fabrykę rakiet. Przebył on długą drogę, zanim jego firma stała się jedną z najbardziej poważanych na świecie.

Za swój wkład do światowego sportu Minoru otrzymał wiele nagród. Zaś Yonex to obecnie największy na naszym globie wytwórca i dystrybutor sprzętu i odzieży sportowej. Oferowane przez tę firmę produkty należą do najbardziej innowacyjnych pod względem wzornictwa i funkcjonalności. Swoimi nazwiskami firmują Yoneksa najlepsi badmintoniści, m.in.: Lin Dan, Taufik Hidayat, Zhang Ning oraz niegdysiejszy nr 1 na świecie — Susi Susanti.

Choć prawdopodobnie firmie nic już nie jest w stanie zagrozić, rodzina Yoneyamów wciąż stara się podnosić poziom produktów. Młodszy brat Minoru — Kosaku Yoneyama — jest teraz szefem Yoneksa. Wszyscy pozostali członkowie rodziny również są zaangażowani w prowadzenie firmy, aktywnie przyczyniając się do jej sukcesu.

Fot. © BadmintonPhoto.com (archiwum)

pola

© BadmintonZone.pl | zaloguj